Спеціальні потреби

"Візьміться за Путіна особисто". Відставний генерал США Веслі Кларк про те, як Україна може перемогти у війні


Відставний генерал Веслі Кларк служив в армії США 34 роки. Завершив військову кар'єру у 2000 році на посаді Верховного командувача ОЗС НАТО в Європі. Фото AP
Відставний генерал Веслі Кларк служив в армії США 34 роки. Завершив військову кар'єру у 2000 році на посаді Верховного командувача ОЗС НАТО в Європі. Фото AP

Про переговори України із Росією все частіше говорять на Заході. Зокрема Джон Кірбі, радник Білого дому з комунікацій в сфері національної безпеки, нещодавно заявив, що нинішня адміністрація до кінця терміну зосередиться на наданні Україні найкращих важелів для переговорів.

Номінований новообраним президентом США Дональдом Трампом на посаду спецпредставника по Україні Кіт Келлог ще влітку писав про встановлення режиму припинення війни та початку мирних перегорів.

У нас є передові технології, які не надіслали в Україну
Кларк

Відставний генерал США Веслі Кларк, колишній командувач Об'єднаних Збройних Сил НАТО в Європі вважає, що до мирних переговорів ще далеко. Для цього потрібно чотири речі, перша з яких - Росія має залишити територію України. І він вважає це можливим досягнути, якщо Захід серйозно візьметься за допомогу Україні. Детальніше про те, яким план перемоги бачить генерал у відставці Кларк, він розповів в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки.

Андрій Борис, Голос Америки: Пане генерале, 5 грудня минає 30 років від часу підписання Будапештського меморандуму, коли Україна відмовилась від ядерної зброї в обмін на гарантії, або як дехто каже "запевнення" провідник країн у безпеці для Києва. Серед підписантів були Сполучені Штати. Як думаєте, чи цей меморандум у Вашингтоні все ще розглядають як серйозний аргумент для підтримки Києва?

Веслі Кларк, генерал Сухопутних сил США у відставці: О, я думаю, що це все ще дуже актуально, тому що це пов’язано з довірою до Америки у світі. Адміністрація Байдена говорить, що вони дотримались його положень, і що насправді це Росія порушила його.

Але правда полягає в тому, що всі три сторони (Росія, США, Британія - ред.) пообіцяли захищати суверенітет України. Тому це питання все ще на порядку денному.

А.Б.: Адміністрація Байдена уже третій рік підтримує Україну у цій війні. Ви вважаєте, що їхньої допомоги замало?

В.С.: Я дуже розчарований тим, що ми ніколи не отримали політики, якої очікували від адміністрації Байдена. Політики, яка полягала в тому, що Україна повинна досягти успіху, повинна перемогти, повинна відштовхнути бажання Росії окупувати українські землі.

Я вважаю, що президент Байден добре попрацював, об’єднавши НАТО. Я вважаю, що міністр оборони Остін виконав хорошу роботу, спонукаючи інших надавати зброю. Але на фундаментальному рівні бракувало політичного лідерства.

А.Б.: Сполучені Штати останнім часом оголошують про надсилання нових пакетів допомоги України, які включають різне озброєння. Нещодавно Білий дім дозволив завдавати удари ракетами ATACMS по Росії. Що ще можуть зробити у Вашингтоні для України?

Росія все ще експортує свою нафту, тому що наші громадяни не хочуть платити на 15 чи 20 центів більше за галон за пального
Кларк

В.С.: Є десятки ракетних систем Patriot, які стоять по всьому світі і не використовуються. Сполучені Штати повинні змінити пріоритети своєї оборонної допомоги, свого оборонного виробництва. Треба зосередитися на тому, щоб доставити в Україну техніку, необхідну для її оборони, і найсучасніші технології, які можуть бути корисними.

У нас є передові технології, які не надіслали в Україну, наприклад "Залізний купол". Це можна було забезпечити. У нас є системи радіоелектронної боротьби, які Україні не надали. У нас є навчальні групи та групи технічної допомоги, які, очевидно, лише зараз поїдуть в Україну для підтримки обладнання, яке ми надали.

Є багато засобів, які країни пообіцяли надати, але досі не надали. Мова йде не лише про боєприпаси, але й такі системи, як NASAMS та Patriot. На міжнародних зустрічах багато говорять про те, що Україні буде надано, але часових рамок часто не дотримуються.

Європі та Сполученим Штатам пора визнати, що Росія стоїть на військових рейках. Якщо ви хочете зупинити цю війну, переведіть західні економіки на військові рейки. Збільшіть виробництво, щоб Путін зрозумів - він не може виграти. Щоб закінчити цю війну, переконайте Путіна, що він не переможе. Поки він вірить, що може перемагати, він буде наполягати на своєму.

А.Б.: Ви пропонуєте союзникам йти ва-банк?

В.С.: Союзники мають зрозуміти, що колишніх відносин вже немає. Росія перерізає кабелі, є диверсії на літаках і тому подібне. Давайте не будемо обманювати себе. Перейдімо до того, що ми вміємо найкраще, а саме - до використання промислової потужності та економічної сили Заходу.

Ми насправді не розправилися з російською банківською системою. Росія все ще експортує свою нафту, тому що наші громадяни не хочуть платити на 15 чи 20 центів більше за галон за пального. Це не прийнятно.

Розправтеся з російським експортом, уріжте їхню банківську систему, візьміться за Путіна особисто. У нього на Заході 300 мільярдів або й більше. Що він з ними робить? Ми знаємо, що його родина на Заході, у нього діти на Заході.

Зупинись, ми не дозволимо тобі це робити. У тебе не буде нормального життя, пане Путін, у той час, як тисячі людей гинуть. Такого більше не буде. Президент Байден завжди говорив правильні речі, говорив, що Путін - вбивця, але відповідна політика не була втілена. Настав час це зробити. Підійдімо до цього серйозно, покінчімо із цим.

А.Б.: Повертаючись до теми Будапештського меморандуму і ядерної зброї, а як ви ставитесь до ядерних погроз Путіна? Нещодавно він змінив ядерну доктрину, погрожує НАТО. Опоненти жорсткої політики щодо Росії постійно згадують про ядерний фактор

Якщо Трамп хоче знову зробити Америку великою ... доведеться сильно протистояти Росії
Кларк

В.С.: Я думаю, що завжди є люди, які хочуть легшого виходу із ситуації. Деякі коментатори, як-от мій друг Джеффрі Сакс, який є відомим економістом. Він із самого початку став на бік Росії. Я не думаю, що НАТО якимось чином спровокувало це (конфлікт - ред.). НАТО ніколи не збиралося цього робити. Це був вибір українського народу, який приєднався до Заходу, і Захід повинен підтримувати народ України, який бореться за свою свободу. У цьому вся суть ООН. Саме тому ми створили Організацію Об’єднаних Націй у 1945 році, і Росія надала Україні гарантії безпеки, коли Україна відмовилася від ядерної зброї. І я вважаю, що важливо, щоб Сполучені Штати твердо стояли на своїх принципах, які ми завжди відстоювали

А.Б.: Ви багато говорили про дії адміністрації Байдена. А чого ви очікуєте від прийдешньої адміністрації Дональда Трампа? Нещодавно він обрав спецпредставником по Україні ексгенерала Кіта Келлога. Наскільки нам відомо, він - прихильник мирних переговорів?

В.С.: Враховуючи наш минулий досвід, без нашої (США - ред.) лідерської ролі в цих переговорах навряд чи можна отримати позитивний результат.

Призначення Кіта Келлога - це добре. Та я думаю, що для дипломатичного врегулювання потрібно встановити умови. Потрібно встановити баланс на полі бою, і за цей баланс прямо зараз обидві сторони борються.

Припинення бойових дій не є розумною метою. Потрібно спершу виконати чотири речі: Росія повинна залишити територію України; по-друге, потрібно віднайти викрадених дітей і людей, які зникли безвісти. Окрім того, були скоєні воєнні злочини, в тому числі нещодавні вбивства українських військовополонених, їх потрібно розслідувати.

Насправді пан Путін, як і його верхівка, є воєнними злочинцями. І тоді постає питання репарацій. Отже, якщо ми віримо, що міжнародне право та порядок важливі, і якщо містер Трамп хоче знову зробити Америку великою, вам доведеться сильно протистояти Росії. Це також надішле сигнал на Близький Схід, а також до Китаю. Це умови, навколо яких має обертатися дискусія, а не просто припинення бойових дій.

А.Б.: І на сам кінець хотів вас запитати, що ви думаєте про слова колишнього Головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного. Він нещодавно заявив, що, на його думку, цього року почалася Третя світова війна, після приєднання Північної Кореї до війни в Україні. Ви із ним згодні? Це Третя світова?

В.С.: Коли ви так говорите, західна громадськість неправильно це розуміє. Для них Третя світова - це щось на кшталт масштабного вторгнення, як от висадка в Нормандії тощо. Ні, ми зараз не у такій ситуації.

Це боротьба, яка має багато вимірів, і вона спрямована на знищення системи міжнародних правил, торгівлі та права, які були створені після Другої світової війни. Це, можливо не війна, це боротьба з елементами дипломатії, шпигунства, розвідувальної діяльності, економічного примусу і, звичайно, військовими діями.

Захід був шокований в 2022 році вторгненням в Україну. Шокують мільйони жертв, Росія пожертвувала більшу частину своїх збройних сил. Відкрита війна в Європі у XXI столітті, я думаю, що люди на Заході повинні повернутися і сказати: "Зачекайте, зачекайте, цього ніколи не повинно було статися. Це треба зупинити, агресор має відступити, він має бути покараний".

Читайте також:

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG