Спеціальні потреби

Естонія патрулюватиме електричні кабелі у Балтійському морі після пошкодження внаслідок ймовірної диверсії. Оновлено заявою НАТО


Корабель фінської прикордонної служби Turva і нафтовий танкер Eagle S у морі біля Порккаланніемі, 26 грудня 2024 року. (Фото: Фінська прикордонна служба / AFP)
Корабель фінської прикордонної служби Turva і нафтовий танкер Eagle S у морі біля Порккаланніемі, 26 грудня 2024 року. (Фото: Фінська прикордонна служба / AFP)

НАТО збільшує військову присутність у Балтійському морі, після повідомлень про те, що пошкодження підводних кабелів відбулись у результаті актів саботажу. Генеральний секретар НАТО Марк Рютте повідомив про такі плани НАТО в соцмедійному дописі в п'ятницю, після розмови з президентом Фінляндії Александром Стуббом.

Військово-морські сили Естонії розпочали патрулювання у Балтійському морі для захисту підводного кабелю EstLink 1, що постачає електроенергію з Фінляндії.

Патрулювання було розпочато у відповідь на пошкодження днями паралельної лінії електропередач EstLink 2 в результаті ймовірної диверсії, до якої могло бути причетним російське судно з “тіньового флоту”.

Про початок патрулювання 27 грудня сповістили міністр оборони Естонії Ханно Певкур та міністр закордонних справ Маргус Цахкна.

“Ми вирішили направити наш флот ближче до Estlink 1, щоб захистити й убезпечити наш енергетичний зв’язок з Фінляндією”, — написав Певкур в мережі X.

В окремій заяві Певкур зазначив, що Таллінн хоче надіслати чітке повідомлення про те, що він готовий захистити свої енергетичні зв’язки з Фінляндією як військовими, так і невійськовими засобами.

За його словами, Естонія контактує з цього приводу як з Фінляндією, так і з НАТО.

Днем раніше Рютте повідомив, що обговорив ситуацію з прем’єр-міністром Естонії.

“Говорив з прем'єр-міністром Крістеном Міхалом про повідомлення щодо можливого саботажу кабелів у Балтійському морі. НАТО солідарна з союзниками й засуджує будь-які напади на критичну інфраструктуру. Ми стежимо за розслідуваннями Естонії та Фінляндії та готові надавати подальшу підтримку”, - зазначив Рютте.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив про готовність країни відповісти на саботаж.

“Якщо буде загроза критичній підводній інфраструктурі в нашому регіоні, також буде відповідь, - повідомив Цахкна через мережу Х. – Сили оборони Естонії розпочали морську операцію для захисту підводного кабелю EstLink 1”.

Естонський суспільний мовник ERR сповістив 27 грудня, що балтійська країна направила патрульний корабель Raju у води, де проходить EstLink 1, і сподівається, що союзники по НАТО також розгорнуть кораблі в регіоні.

Як повідомив раніше Голос Америки, влада Фінляндії 26 грудня заявила, що затримала нафтовий танкер Eagle S, який прямував із Росії. Судно підозрюють у розриві електричного кабелю в Балтійському морі, а також несправності трьох кабелів зв'язку між країнами, яке сталися 25 грудня.

"Ми розслідуємо серйозну диверсію", - заявив Робін Лардот, директор Національного бюро розслідувань Фінляндії, яке очолює міжвідомче розслідування інциденту.

Митна служба Фінляндії заявила, що конфіскувала вантаж затриманого судна, яке, ймовірно, належить до “тіньового флоту” Росії, що складається із застарілих танкерів, які Москва використовує для обходу санкцій на продаж російської нафти.

Фінські слідчі вважають, що судно могло спричинити пошкодження, протягнувши якір по морському дну, й призвівши до розриву електричного кабелю, подібно до кількох інших інцидентів такого характеру за останні роки.

“За нашим розумінням, пошкодження завдав якір судна, щодо якого ведеться розслідування”, - додав Лардот.

Цахкна зазначив 26 грудня, що протягування якоря морським дном навряд чи можна вважати випадковим.

Кремль 27 грудня заявив, що затримання Фінляндією судна з російською нафтою через підозру, що судно спричинило розрив підводного кабелю живлення EstLink 2, не є в його компетенції, як досить вузькопрофільне питання.

Своєю чергою Кая Каллас, верховна представниця ЄС із зовнішньої політики, яка в минулому була прем’єр-міністркою Естонії, привітала швидкі дії Фінляндії.

“Інцидент із підводними кабелями у Балтійському морі є останнім у серії ймовірних атак на критичну інфраструктуру”, - зазначила з цього приводу Каллас.

“Ми вдячні фінській владі за її швидкі дії з підняття на борт підозрюваного судна”, - додала вона.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Україна та Європа у 2025 році: які очікування.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:14 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG