Спеціальні потреби

Японія хоче покращити стосунки з Китаєм перед другим президентством Трампа


Архівне фото: Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї виступає у Пекіні, Китай, 5 вересня 2024 р. Китай, як і Японія, намагається покращити відносини напередодні повернення Дональда Трампа до Білого дому в США
Архівне фото: Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї виступає у Пекіні, Китай, 5 вересня 2024 р. Китай, як і Японія, намагається покращити відносини напередодні повернення Дональда Трампа до Білого дому в США

Японія та Китай прагнуть покращити відносини напередодні повернення обраного президента США Дональда Трампа до Білого дому, але аналітики кажуть, що це ускладнює агресивна військова діяльність Пекіна в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.

"Токіо дійсно хоче мати стійкі відносини з Пекіном, через очікування нестабільності у відносинах США та Китаю, а також у світі в цілому після приходу Трампа на посаду", — сказав Ян Чонг, політолог з Національного університету Сінгапуру.

"Однак позиції обох країн з основних питань занадто далекі, і поки Пекін продовжує висувати претензії на Східно-Китайське море і демонструє свою здатність використовувати військову силу для досягнення цих цілей, Китаю та Японії буде важко кардинально переглянути двосторонні відносини", – сказав він телефоном Голосу Америки.

Міністр закордонних справ Японії Такеші Івая зустрівся з міністром закордонних справ Китаю Ван Ї та прем'єр-міністром КНР Лі Цяном у Пекіні в середу. Сторони погодилися сприяти візиту Вана до Японії у 2025 році та покращувати відносини.

"Китай і Японія також мають розвивати контакти між громадами, консолідувати громадську підтримку китайсько-японської дружби та належно вирішувати суперечки та розбіжності", — сказав Ван у середу, додавши, що Токіо має "відкалібрувати своє стратегічне сприйняття" та "вести позитивну політику щодо Китаю".

У той час як Пекін в основному зосереджувався на позитивному аспекті зустрічі, Івая під час зустрічі з Ваном повторив стурбованість Токіо з приводу посилення китайської військової діяльності в районах поблизу Японії та безпеки японських громадян у Китаї.

Івая "висловив серйозну стурбованість Японії ситуацією в Східно-Китайському морі, включаючи ситуацію навколо островів Сенкаку, і активізацією китайської військової діяльності", - йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Японії, опублікованій у середу.

Незважаючи на ці занепокоєння, Івая і Ван погодилися провести економічний діалог на високому рівні та організувати японсько-китайський діалог з питань безпеки.

Експерти кажуть, що Японія вірить, що може отримати "деяку вигоду" від Китаю, який все більше турбує політика нової адміністрації Трампа.

"Токіо вважає, що адміністрація Трампа, ймовірно, вестиме жорстку політику щодо Китаю в сфері мит та безпеки, що надасть Японії певні важелі впливу", — каже Голосу Америки Стівен Надь, професор політики та міжнародних досліджень Токійського міжнародного християнського університету.

За його словами, через те, що Китай прагне змінити середовище безпеки в регіоні, Японія зосереджується саме на короткостроковому покращенні зв’язків, а не на перезавантаженні відносин.

"Вони бачать можливість отримати певний позитив від китайців для бізнесу чи подорожей", — додав Надь.

Суперечка через злив води з Фукусіми

Китай і Японія сперечаються через скидання Токіо очищених радіоактивних стічних вод з пошкодженої атомної електростанції Фукусіма. Пекін неодноразово виступав проти цього кроку Токіо та вводив заборони на імпорт японських морепродуктів.

Хоча обидва уряди домовилися, що зацікавлені сторони, такі як Китай зможуть самостійно брати проби очищеної води, обговорення Вана та Іваї на цю тему не призвело до послаблення імпортних заборон Пекіном.

"Ван підтвердив, що Китай виступає проти викиду Японією в океан води, забрудненої ядерною зброєю Фукусіми, підкресливши, що Японія повинна виконати свої міжнародні зобов’язання перед Китаєм, створити довгостроковий міжнародний механізм моніторингу та дозволити Китаю незалежно відбирати проби та тестувати", — заявили в Китаї. Про це в середу повідомив таблоїд Global Times.

Незважаючи на те, що Китай продовжує забороняти імпорт японських морепродуктів, Надь сказав, що Китай все одно спробує скористатися цією можливістю, щоб зміцнити відносини з Японією та, можливо, послабити зв’язки між Вашингтоном і Токіо.

"Китайський уряд давно використовує економічні стимули, щоб вбити клин між Вашингтоном і Токіо, але китайська економіка переживає спад, а стратегія Пекіна вже десятиліттями відома Японії. Тому, чи досягне Пекін успіху невідомо", – сказав експерт Голосу Америки".

Японія надає пріоритетного значення відносинам зі США, каже політолог

Японія прагне налагодити відносини з Китаєм, каже Чонг, але відносини зі США залишатимуться пріоритетом Токіо, коли Трамп повернеться до Білого дому в січні.

"Токіо об’єднується [зі США] настільки, наскільки це можливо, тому що економіка Японії дуже пов’язана з економікою США", – сказав експет Голосу Америки.

Під час прес-конференції у вівторок прем’єр-міністр Японії Шігеру Ішіба заявив, що хоче, щоб Японія зміцнила свій альянс із США.

"Я вважаю, що важливо ще більше зміцнити американо-японський альянс... і поділитися спільним розумінням ситуації в північно-східній Азії", — сказав він.

Хоча відносини зі США залишаються пріоритетом для Японії, Надь сказав, що Токіо все одно намагатиметься вплинути на розвиток конкуренції між США та Китаєм за другої адміністрації Трампа.

"Японія намагатиметься донести Вашингтону, що їхні відносини з Китаєм непрості, тому що вони не можуть просто розірвати відносини ... адже Пекін залишається сусідом", — сказав він Голосу Америки.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG