Спеціальні потреби

Україна та Європа готові до завершення транзиту російського газу - експерт


Європейський Союз готовий до зупинки транзиту російського газу через Україну. Про це у понеділок заявила речниця Єврокомісії. Вона запевнила: "Вплив завершення транзиту через Україну на безпеку постачання ЄС обмежений", і додала, що існують альтернативні шляхи забезпечення Східної Європи.

Словаччина та Угорщина різко критикують зупинку транзиту. Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявляв, що Словаччина значно постраждає від зупинки транзиту, і в листі до Єврокомісії вказав, що зупинка транзиту призведе до "збільшення напруги", а також пригрозив зупинити постачання електроенергії Україні. Президент України Володимир Зеленський відкинув критику Фіцо і припустив, що словацький політик діє за вказівкою Кремля.

Голос Америки поговорив з експертом з енергетики, колишнім керівником "Оператора Газотранзитної системи України" Сергієм Макогоном, про те, чого очікувати після зупинки транзиту газу через Україну, як це позначиться на цінах на газ всередині країни, а також чи варто очікувати на енергокризу в Придністров'ї, яке залежить від російського газу.

Інтерв'ю скорочене та відредаговане для ясності та плинності.

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Попри війну, газ з Росії довгий час йшов до Європи через Україну. Наскільки важливе це рішення про зупинку транзиту газу?

Сергій Макогон, колишній очільник "Оператора ГТС": Чому Україна прийняла рішення зупинити транзит? Тому що Росія щорічно заробляє 6,5 млрд доларів на транзиті газу через Україну до деяких країн Європейського Союзу. Ми всі розуміємо, що в цій війні неможливо перемогти, чи її зупинити, якщо у Росії будуть фінансові можливості її продовжувати. Тому так важливо боротися з експортними доходами Російської Федерації.

Чому не зупинили раніше? Коли почалася війна, Європа була дуже залежна від російського газу. Нагадаю, що на 21-й рік частка російського експорту до Європи складала 40%. Зараз ця частка зменшилась до 15%. Через Україну йде 4% загального експорту до Європи.

Тому ніяких проблем у Європи із закінченням транзиту через Україну не буде, а у Росії будуть великі проблеми, тому що ми їх позбавимо 6,5 млрд доларів щорічного доходу.

О.Б.: Наскільки складним є рішення зупинити транзит газу для України? Як зростуть ціни на газ та газопостачання?

С.М.: Я не бачу передумов для росту цін на газ. Чому? Тому що Україна з 2015 року не імпортує російський газ. Це по-перше.

По-друге, ми повністю забезпечуємо себе власним видобутком газу. Наш видобуток - 20 млрд, і споживання в нас зараз теж десь 20 млрд кубічних метрів нарік.

І технічно, і економічно, ми готові працювати без російського транзиту

Так, буде збільшений тариф на транспортування газу через українські мережі, але в абсолютних цифрах це зростання лише на 0.74 грн за метр кубічний. Зараз ринкова ціна на газ в Україні складає 16 грн, і тому, якщо просто порахувати, збільшення цих тарифів на транспортування може призвести до збільшення ринкової ціни на газ лише на 4.5%. Це менше, ніж рівень інфляції в Україні, тому ніяких великих проблем для України з цього питання не буде. І технічно, і економічно ми готові працювати без російського транзиту.

О.Б.: Словаччина намагається зберегти газотранзитний контракт і вказує, що її витрати будуть завеликими. Чи ці аргументи переконливі для Європи?

Стільки коштує, мабуть, чашка кави у Братиславі


С.М.: Словаччина може купувати неросійський газ в Європі, але не бажає цього робити. Була офіційна заява словацьких державних компаній, які сказали, що для Словаччини купувати неросійський газ коштуватиме лише на 220 млн доларів дорожче. Що таке 220 млн для Словаччини, де проживає 5,5 млн людей? Це означає, що кожний місяць кожен громадянин Словаччини має потратити додатково 3,3 євро. Це стільки коштує, мабуть, чашка кави у Братиславі.

Тому ніяких значних фінансових проблем для Словаччини не буде.

Росіянам потрібна валюта. Вони отримують її від Словаччини за газ, а потім на ці кошти купують мікросхеми, виготовляють ракети.

Мені взагалі важко зрозуміти позицію пана Фіцо. Не думаю, що це така позиція може бути серед керівників країн членів Європейського Союзу.

О.Б.: Як щодо постачання електроенергії від Словаччини для України? Чи можуть інші країни компенсувати цей експорт струму?

С.М.: Чому ми купуємо електрику через Словаччину? Тому що росіяни знищили нам генерацію, і ми вимушені купувати цю електроенергію. До речі, дуже дорого купувати на європейських ринках.

Ми купуємо на європейських ринках у приватних компаній і просто використовуємо мережі Словаччини для того, щоб постачати цю електрику до України. Тому цей шантаж від Словаччини має бути оцінений Європейською комісією, Європейською асоціацією операторів мереж, бо це грубе порушення європейського законодавства і європейських принципів єдиного енергетичного ринку.

Думаю, що ми знайдемо разом з нашими європейськими партнерами можливість вплинути на Словаччину.

О.Б.: Тобто можна сказати, що позиція Словаччини не похитне готовність Євросоюзу відмовитись від транзиту?

С.М.: Ні, звісно, ні. Це загальна позиція Європейського Союзу. Європейська комісія чітко прояснила свою позицію, сказавши що вони не бачать необхідності продовжувати транзит через Україну російського газу. Є чітка позиція Сполучених Штатів Америки щодо цього питання.

О.Б.: Чи вистачить у Молдови газу, щоб пережити цю зиму, і чи реальними є погрози залишити Придністров’я без газу взимку?

С.М.: Давайте щодо Молдови проговоримо окремо кожну частину. Є частина контрольована центральним урядом. Вони закупили достатньо газу для проходження всієї зими. Що стосується лівого берега, то історично туди постачався безкоштовний газ з Російської Федерації. І Придністров'я ніколи за цей газ не сплачувало.

Якщо Росія хоче продовжувати постачати газ в Придністров'я, є можливість цей газ постачати через Туреччину, але чомусь Росія вирішила не бронювати ці потужності, хоча вони мали цю можливість весь минулий рік, і навіть зараз у них є можливість забронювати необхідні потужності й постачати газ не через Україну.

Мабуть, вони спеціально хочуть створити таку гуманітарну кризу, щоб звинуватити уряд Молдови й Україну в тому, що це ми зробили цю кризу. Але це неправда. Всі наші європейські партнери це розуміють.

О.Б.: Тобто ви прогнозуєте, що все-таки буде певна криза саме в Придністров'ї?

Зупинка буде. Питання, наскільки довго буде ця зупинка.

С.М.: Так, ця криза буде. "Газпром" офіційно повідомив Молдову про те, що вони припиняють постачання газу з 1 січня, але вони це обґрунтовують не тим, що вони не можуть транзитувати газ, а тим, що є борг в 700 млн доларів Молдови перед "Газпромом", який, до речі, Молдова не визнає.

Тому так, зупинка буде. Питання, наскільки довго буде ця зупинка. Деякі експерти схиляються, що зупинка буде десь на тиждень, на два для того, щоб створити цю кризу, а потім вони таки почнуть, продовжать постачати газ у Придністров'я, тому що Кремль розуміє, без безкоштовного газу вони фактично втратять контроль над сепаратистами в Придністров'ї, й почнеться процес реінтеграції цієї сепаратистської республіки до центрального уряду Кишинева.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Відставка прем’єр-міністра Канади Трюдо.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG