Спеціальні потреби

ООН: Ситуація із правами людини погіршується на окупованих Росією територіях України


Український військовослужбовець Євген Ляшенко після повернення з російського полону під час обміну військовополоненими в невстановленому місці в Україні, 30 грудня 2024 року.
Український військовослужбовець Євген Ляшенко після повернення з російського полону під час обміну військовополоненими в невстановленому місці в Україні, 30 грудня 2024 року.

Спостерігачі ООН з прав людини виявили, що майже через три роки після вторгнення Росії в Україну ситуація з правами людини в країні та на окупованих Росією територіях погіршується, військові операції посилюються, жертви серед цивільного населення зростають, як і кількість випадків катувань, страт без судового розгляду та інших злочинів.

"Ситуація з правами людини залишається похмурою, оскільки кількість жертв серед цивільного населення продовжує зростати, тривають страти та тортури військовополонених, а також Росія намагається посилити контроль над окупованою українською територією", — йдеться в новому звіті Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, ММПЛУ.

Звіт, опублікований у вівторок Управлінням ООН з прав людини, охоплює період з 1 вересня по 30 листопада 2024 року. Він базується на інформації, зібраній під час десятків візитів до центрів ув'язнення, а також інтерв’ю з понад 800 жертвами та свідками порушень прав людини.

"За кожним із фактів і цифр цього звіту стоять історії втрат і людських страждань, які демонструють руйнівний вплив війни на всю Україну", — сказала голова ММПЛУ Даніель Белл.

За її словами, групи ММПЛУ задокументували 574 загиблих серед цивільного населення та понад 3000 поранених цивільних осіб за тримісячний період, додавши, що у вересні зареєстровано найбільшу кількість жертв з липня 2022 року.

У звіті сплеск кількості смертей серед цивільного населення пояснюється насамперед "посиленими військовими операціями" російських збройних сил, особливо в Херсоні, Донецьку та інших контрольованих російським урядом районах Харкова.

"Використання авіаційних плануючих бомб і безпілотних літальних апаратів малої дальності сприяло високій кількості жертв серед цивільного населення та завданню шкоди громадам", — йдеться у звіті, зазначаючи, що в середині листопада російські збройні сили почали здійснювати широкомасштабні скоординовані повітряні атаки проти критичної енергетичної інфраструктури України.

"Атаки призвели до перебоїв з електропостачанням і залежними від них послугами, такими як водопостачання, опалення та транспортні послуги, у багатьох регіонах, — йдеться у документі, — ще більше зменшуючи енергетичні потужності України з наближенням зими".

Від російських чи українських офіційних осіб не було негайної реакції на повідомлення.


Речниця Управління ООН з прав людини повідомила Голосу Америки, що "згідно зі звичайною практикою, управління надіслало звіт до Російської Федерації перед його публікацією. Жодних коментарів від них ми не отримали".

Українські військовополонені стають жертвами сексуального насильства

У звіті зазначається, що тортури та жорстоке поводження з українськими військовополоненими в Російській Федерації "були поширеними та систематичними". У ньому йдеться, що 42 нещодавно звільнені українські військовополонені представили "достовірні та детальні розповіді" про тортури, яких вони зазнали, "включаючи побиття, ураження електричним струмом і тривале одиночне ув’язнення" під час їхнього полону.

У ньому йдеться про те, що сексуальне насильство поширене як щодо жінок, так і чоловіків, проти багатьох з них були вчинені "зґвалтування, удари електричним струмом і побиття геніталій, примусове оголення та погрози зґвалтування та кастрації".

З кінця серпня спостерігачі ООН зафіксували значне збільшення "достовірних тверджень про страти українських військовополонених", зокрема вбивство 62 осіб у 19 інцидентах. Офіс ООН з прав людини підтвердив "розстріл 15 українських військових".

Хоча російські військовополонені також піддавалися тортурам і жорстокому поводженню з боку української влади, автори звіту кажуть, що це відбувалося в значно меншій мірі і переважно під час того, як ув’язнених "утримували в транзитних приміщеннях на ранніх стадіях полону".

У ньому додається, що Управління з прав людини задокументувало смерть одного російського військовополоненого в транзитному пункті на початку 2024 року внаслідок тортур і розслідує смерть двох інших російських військовополонених за подібних обставин.

У доповіді також розглядається поводження з цивільним населенням на території, окупованій Російською Федерацією в Україні та в Криму, який вона незаконно анексувала в 2014 році.

Нав'язування російської ідентичності

Автори доповіді звинувачують Росію у спробах зміцнити контроль на окупованій території, нав’язуючи російські закони, порушуючи зобов’язання за міжнародним гуманітарним правом, "що призвело до подальших обмежень основних прав і свобод, власності на власність і культурних прав".

Автори наводять приклад нової стратегії російської влади, прийнятої у вересні, щоб "примусити українських дітей і молодь на окупованій території демонструвати лояльність до Російської Федерації".

Стратегія передбачає навчання дітей військовим навичкам у рамках літнього відпочинку та використання пропаганди у навчанні.

"Влітку 2024 року російська окупаційна влада відправляла дітей з окупованої території України в табори в Криму та Російській Федерації, де як дівчата, так і хлопці проходили військову підготовку та брали участь у заходах, спрямованих на зміцнення російського патріотизму та ідентичності", в порушення міжнародного гуманітарного права та права прав людини, кажуть вони.

У звіті Російська Федерація критикується як окупаційна влада за обмеження свободи віросповідання та свободи вираження поглядів, "щоб змусити замовкнути критику російських військових дій".

У звіті також йдеться про недоліки в положеннях, ухвалених українським урядом на підконтрольних їм територіях, які "забороняють діяльність українських релігійних організацій, афілійованих з аналогічними організаціями в Російській Федерації".

Автори кажуть, що ці положення непропорційно обмежують вільне вираження релігії чи переконань і "мають бути змінені, щоб вони повністю відповідали міжнародному праву прав людини".


Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG