Спеціальні потреби

Заяви Папи, молитва за Трампа, підтримка й солідарність з Україною. Релігійні теми 2024 від Голосу Америки


Президент України Володимир Зеленський на приватній аудієнції з Папою Франциском у Ватикані 11 жовтня 2024 р. (Vatican Media через AP)
Президент України Володимир Зеленський на приватній аудієнції з Папою Франциском у Ватикані 11 жовтня 2024 р. (Vatican Media через AP)

У 2024 році українські релігійні лідери докладали зусиль до того, щоб українську боротьбу за справедливий мир підтримали у США та інших країнах світу, щоб голос самих українців був почутий і підтриманий.

У лютому, в час, коли Конгрес довго не міг ухвалити виділення понад 60 мільярдів доларів допомоги Україні, лідери українських християнських, юдейських та мусульманських громад, що представляють Всеукраїнську раду церков, разом з урядовцями та експертами, приїхали великим релігійним десантом на Конференцію з питань релігії та на традиційний Молитовний сніданок у Вашингтоні, щоб донести справжній стан з релігійними свободами в Україні та відкинути російську пропаганду.

Голос Америки висвітлював їхні виступи, вони передусім були спрямовані на членів протестантських громад в Америці, які свого часу, ще на початках української незалежності, допомагали у становленні протестантських церков в Україні.

Зокрема, пастор Мелітопольської баптистської церкви Михайло Брицин, який був арештований, але якому вдалося втекти з Мелітополя, розповів, як його церква існує з 1910 року, а в 1936-му році була тимчасово закрита радянською владою, її служителів розстріляли, назвавши їх німецькими шпигунами.

"У 2022 році російська влада закрила цю церкву і видала їм документ, що вони також шпигуни, але вже американські", - розповів Голосу Америки голова Державної служби етнополітики і свободи совісті Віктор Єленський.

У розмовах з американськими колегами і політиками українським релігійним діячам доводилося розповідати не лише про десятки вбитих і закатованих священників, а і про навмисно знищені церкви, викрадене майно, залякування пастви. І це на тлі широко розповсюдженої російської пропаганди про те, що в Україні "переслідують християн".

Короткий ролик колишнього журналіста Fox News Такера Карлсона у мережі X (колишня Twitter), у якому він звинуватив український уряд у забороні "цілої християнської конфесії", на початку 2024 року переглянули понад 55 мільйонів людей.

На захист обговорюваного тоді закону про заборону Російської православної церкви стали не лише українські християнські конфесії, але і головний рабин України Яків Дов Блайх.

"Це закон, який говорить, що якщо країна-агресор збирається використовувати релігійну організацію чи будь-яку іншу організацію, щоб спробувати вплинути на людей, на життя в Україні, це небезпека для України", – пояснював рабин Блайх в інтерв'ю Голосу Америки, ймовірно, маючи на увазі Українську православну церкву Московського патріархату.

Він наголошував, що якщо Україні не допомогти вистояти і перемогти, то загинуть не тільки християни, але і євреї, і єврейська спадщина, а також сама можливість побудувати демократію на цих теренах, адже, за його словами, прихід російської окупації означає лише "вбивства, пограбування, катування, розстріли" для всіх, хто не є лояльний до Росії.

Заяви Папи про "білий прапор"

У березні Папа Римський Франциск зробив несподівану заяву про те, що Україні потрібно мати мужність підняти "білий прапор". Багато українців сприйняли її як заклик до Києва капітулювати.

Голова Української греко-католицької церкви митрополит Святослав, який в той час перебував у США, пояснив, що йшлося про переговори. В коментарі для Голосу Америки митрополит сказав, що був "шокований, як і весь український народ" і просив Ватикану пояснення.

"Богу дякувати, ці пояснення були, що насправді Папа мав на увазі готовність до перемовин. А Україна від самого початку була готова з усіма розмовляти. Але проблема була та, що російська агресивна влада не має нас за співрозмовника. Ми для них не є суб'єктом для перемовин. Україна для них не має сенсу для існування", – сказав митрополит Святослав у розмові з Голосом Америки.

Глава УГКЦ про слова Папи Римського про білий прапор. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Очільник УГКЦ додав, що з самого початку українці зрозуміли, що єдиним способом залишитися живими - це є оборонятися. І це те повідомлення, з яким митрополит Святослав приїхав до США, і доносить його до цілого світу і до самого Папи.

Пізніше у жовтні він мав можливість протягом місяця перебувати у Ватикані під час роботи Священного синоду та докладнше поговорити з Папою про погляди українців на війну проти них, яку багато спостерігачів та експертів називають"геноцидальною".

Архієпископ Нью-Йорка кардинал Тімоті Долан, який співслужив з митрополитом Святославом у соборі святого Патрика, підтвердив його розуміння слів понтифіка і додав: "Український народе, зберігай свою сміливість, бо за це вами захоплюється світ". Він додав, що тричі бував в Україні, мав змогу відвідати Україну і після російського вторгнення, і це справило на нього велике враження, і ще повернеться.

"Ми повернемося, коли настане перемога і мир, бо хочемо допомогти у відбудові України", – підбадьорив українців своїми словами один з лідерів католиків США.

Кардинал Долан: "Український народе – зберігайте мужність". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

Вплив протестантських громад і пасторів з України на виділення допомоги США

Українські християнські громади діяли активно на підтримку України і в різних американських штатах. До прикладу, у березні у штаті Вашингтон українці-християни для кращої координації своїх зусиль об'єдналися у Раду українських християнських церков.

Тим часом експерти пояснювали і доводили американській громадськості, що "Москва, яка захищає традиційні цінності – це просто обман, бо на окупованих Росією територіях України не залишилося ані католицьких священників обох обрядів, ані представників Православної церкви України, які викликали особливу лють окупантів, ані представників протестантських євангелістських церков, яких окупанти вважають американськими шпигунами".

Велике зрушення у справі допомоги Україні сталося у квітні, коли Конгрес подолав опозицію скептиків та проголосував за пакет допомоги Україні. Як з'ясував Голос Америки, значну роль у цьому зіграли представники американських протестантських громад, які запустили вебсайт RussiaTorturesChristians.org, на якому розміщено відеосвідчення українських вірян, що пережили тортури російських військових, а також привозили до США самих пасторів та вірних, які спілкувалися з американськими законодавцями.

Активісти спрямували свою кампанію і особисто на спікера Палати представників Майкла Джонсона, баптиста зі штату Луїзіана, відомого своєю релігійністю.

“Ми спонсорували рекламний щит з улюбленим біблійним віршем Майка Джонсона. Це уривок із Книги Естер: “Тебе обрали на такий час”.

Ми дізналися, що Майк Джонсон вважав, що він був обраний спікером Палати представників через те, що зараз важливі часи,” – сказала в інтерв'ю Голосу Америки одна з учасниць кампанії з організації Razom Мелінда Герінг.

Razom розмістив 6 рекламних щитів у Луїзіані, на яких зображено фото зруйнованої баптистської церкви у Бердянську з цією біблійною цитатою, у тому числі один перед церквою, до якої ходить спікер Джонсон у місті Шривпорт.

Українці у США розповідали про те, що за два роки було знищено чи пошкоджено понад 640 православних, протестантських, мусульманських, єврейських релігійних споруд.

"Наприклад, римо-католицьку церкву, що стояла на межі між Херсонською та Миколаївською областю, знищили військові, які намагалися з танка влучити у хрест на куполі собору. Кілька разів вони промахнулися, але в результаті після кількох пострілів зруйнували церкву вщент", – розповів Голосу Америки Віктор Єленський.

Як писав Голос Америки, ці дані підтвердили і представники американського Смітсонівського Інституту, всесвітньовідомого музейного центру, який не лише допомагає рятувати об'єкти культури, але і за допомогою супутникових фотографій допомагає Україні збирати докази знищення об'єктів культури, у тому числі культових споруд, і документувати воєнні злочини, скоєні росіянами.

Сміливі українки на "Євробаченні" з піснею "Тереза і Марія"

У травні українці здивували світ тим, що на пісенний конкурс "Євробачення" виставили пісню релігійного змісту. Пісня "Тереза і Марія" від Alyona alyona та Jerry Heil має глибокий зміст, переконували співачки, бо ці дві жінки є символами добросердості та уособлюють жіночу силу, згуртованість та єдність заради спільної мети.

Голос Америки поговорив про це з багатолітнім помічником матері Терези, її головним постулатором (адвокатом) у канонізаційному процесі, священником Української католицької церкви отцем Браяном Колодійчуком.

о.Браян назвав цей виступ українок "сміливим кроком" і розповів про те, як Мати Тереза ставилася до власної популярності, якою була в особистому спілкуванні, що вона змінила у ставленні до бідних у світі і про те, чим займається її орден Місіонерок милосердної любові зараз в Україні.

У липні, в розпал президентської кампанії у США, світ облетіла звістка про те, що на кандидата у президенти від Республіканської партії Дональда Трампа було скоєно замах під час його виступу у штаті Пенсильванія.

Голос Америки знайшов тоді не просто свідка, а священника Української католицької церкви США, який виступав на цьому ж мітингу на кілька хвилин до нападу, та молився за життя Трампа.

Парох Української католицької церкви Святої Трійці в Карнегі, Пенсильванія, о. Джейсон Чаррон, американець, що не мав жодного родинного зв'язку з Україною, розповів Голосу Америки, що його привело на цей мітинг, про що він говорив з Дональдом Трампом, про необхідність підтримувати Україну і про те, що він та його парафія роблять для України.

Священник УГКЦ молився за Трампа перед замахом. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

У серпні Верховна рада України ухвалила закон про заборону релігійних організацій, які підтримують зв’язки з Москвою. Він викликав гострі суперечки у США, але його ухвалення мало значно менший резонанс, ніж тоді, коли йшлося про голосування у конгресі щодо виділення допомоги Україні. Навіть попри те, що редакція закону виявилася жорсткішою, ніж на час гарячих дебатів у США.

Навіть експерти, які позитивно налаштовані до України, були здивовані тим, як мало українська влада приділила уваги роз'ясненню цього закону серед американців, для яких свобода віросповідання – одна з найбільших світоглядних цінностей.

"Будьмо відвертими, час вибраний невдало, і знаючи, що проти України ведеться дезінформаційна кампанія, спрямована саме щодо цього закону, українська влада могла краще поінформувати, роз'яснити, про що ідеться. Я розумію, що тут не йдеться про релігійну свободу, а про національну безпеку. Але закон дуже роз’єднує людей, роз’єднує міжнародну спільноту, яка не отримала роз'яснень", – пояснила в інтерв'ю Голосу Америки Моніка Палотай, старша наукова співробітниця Інституту релігійної свободи у Вашингтоні.

Роботу, яку, на думку американських експертів, мала б вести українська влада, взяли на себе американські активісти, українські пастори та члени Гельсінської комісії Конгресу США, які регулярно обговорювали ситуацію з релігійною свободою в Україні та поширювали інформацію про російську пропаганду, про те, як Росія спільно з Російською православною церквою продовжують переслідувати українців.

У жовтні 2024 року глава Католицької церкви Папа Франциск зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським у Ватикані. Це була четверта зустріч між Папою Франциском і Володимиром Зеленським загалом, і третя – за час повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Як зауважували релігійні оглядачі, попри те, що українці чекають від Папи більшої рішучості у засудженні агресії Росії, вони визнають його велику роль в організації обміну полоненими та поверненні українських дітей, викрадених Росією. Також Україна визнає важливість регулярних звернень Папи і його нагадувань про війну, яка триває в Україні вже одинадцятий рік, вважають вони.

Також у жовтні Папа Франциск здивував багатьох, коли оголосив про свій вибір нового кардинала для Української греко-католицької церкви.

Попри очікування деяких вірян, що ним міг би стати голова УГКЦ митрополит Святослав, Папа обрав на цю посаду одного зі своїх найближчих радників, керівника церкви УГКЦ в Австралії, наймолодшого серед нових кардиналів – митрополита Миколу Бичка.

На думку українських релігієзнавців, це призначення підіймає престиж Української греко-католицької церкви у світі.

У листопаді українці із сумом дізналися про відставку глави Англіканської церкви Джастіна Велбі. Як зазначали експерти в інтерв'ю Голосу Америки, його відхід з посади лідера мільйонів вірних англікан по всьому світу, є втратою важливого союзника України на тлі дедалі складнішої ситуації на полі бою та більших сумнівів щодо підтримки України з боку західних країн.

Упродовж повномасштабного вторгнення Росії Архиєпископ Кентерберійський Джастін Велбі двічі побував в Україні – у 2022 і 2024 року і висловлювався про необхідність рішучої підтримки України.

Перебуваючи у Києві на початку 2024 року, Архієпископ Кентерберійський наголосив, що Україна бореться за "виживання народу", і порівняв теперішню боротьбу українців з боротьбою Британії під час Другої світової війни, закликаючи посилити підтримку українців країнами Заходу.

В середині грудня Ватикан та Італію відвідав глава Православної церкви України митрополит Епіфаній.

Цей візит мав приватний характер, але експерти, з якими спілкувався Голос Америки, вказали на його велике значення для збільшення видимості, присутності та престижу ПЦУ у світі.

Як писала італійська преса, зустріч Папи з главою Православної церкви України є важливою, з огляду на конфлікт Києва і Москви, що досяг піку у релігійній сфері ще в 2019 році, коли Константинопольський Патріарх Варфоломій надав ПЦУ "томос" про автокефалію.

Зустріч з Папою, хай і неформальна, з огляду на бажання Папи зберегти добрі стосунки з РПЦ, яка продовжує вважати Україну своєю канонічною територією та не визнає УПЦ, проходила в бібліотеці Апостольського палацу, тобто там, де проходять зустрічі з офіційними делегаціями.

На думку українського ватиканіста Павла Смицнюка, ця зустріч показала, що Папа спілкується з митрополитом Епіфанієм як з головою помісної церкви, хоч формально процедури "визнання" щодо православних церков у Ватикані немає.

"З боку Ватикану чи Католицької церкви не існує якоїсь процедури "визнання" інших церков чи церковних спільнот. Як правило, все починається з неофіційних зустрічей, кореспонденції, згоди взяти участь в спільних заходах, тощо", – пояснив Смицнюк, який нині працює у Вашингтоні, а раніше очолював Інститут екуменічних студій Українського католицького університету у Львові.

Смицнюк додає, що зустріч Папи Франциска та митрополита Епіфанія також "показує, що не тільки ПЦУ, але й Ватикан все менше звертає увагу на те, що думають у Москві".

А вже на Різдвяні свята російська пропаганда вчергове шокувала оглядачів тим, що випустила ролик, на якому російські ППО збили сани із Сантою над Москвою.

Українські оглядачі нагадали, що йшлося не просто про "символ західної культури", а про те, що прообразом Санти є шанований християнський святий Миколай-чудотворець.

Те, що Росія, аби показати свою "агресивну позицію", готова стріляти навіть у Санту, є "шокуючим і негативним іміджем", який, як наголосили численні західні оглядачі, розходиться з пропагандою Росії як твердині християнських цінностей.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG