ХАМАС звільнив ще трьох ізраїльських заручників у суботу, а Ізраїль відповів звільненням 183 палестинських ув’язнених під час останнього обміну заручників на полонених у рамках першого етапу угоди про припинення вогню.
Це вже п'ятий обмін з моменту припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАС минулого місяця. Це відбувається в той момент, коли президент США Дональд Трамп продовжує просувати свій план взяти у власність Сектор Газа.
Тим часом п'ятеро тайських робітників, які понад рік провели в заручниках, прибули в неділю до Бангкока. П’ятьох зустріли в аеропорту Суварнабхумі в Бангкоку члени родини, міністр закордонних справ Таїланду Маріс Сагніампонгса та посол Ізраїлю в Таїланді Орна Сагів.
Фізичний стан трьох щойно звільнених заручників шокував ізраїльтян. Звільнено 52-річного Елі Шарабі та 56-річного Охада Бен Амі, обох узятих у заручники з кібуцу Беері, комунальної ферми, а також 34-річного Ора Леві, якого викрали з музичного фестивалю Nova під час терористичної атаки ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року.
Троє були виснажені та виглядали слабкими, і бойовики ХАМАС змусили їх виступити на церемонії передачі. Ізраїльські лікарі відзначили у трьох чоловіків важке недоїдання та значну втрату ваги.
«Якщо у когось виникли сумніви щодо того, наскільки терміново потрібно всіх повернути… сьогодні ми отримали дзвінок для пробудження», — сказав Моше Ор, брат заручника Авінатана Ора, на щотижневому мітингу в Тель-Авіві.
Деякі з ув'язнених, звільнених пізніше в суботу Ізраїлем, також виглядали слабкими та виснаженими. Червоний Хрест повідомив, що сімох доправили до лікарень.
Зі 183 звільнених палестинців 18 були засуджені до довічного ув'язнення, а 54 відбували тривалі терміни ув'язнення за те, що Ізраїль вважає причетним до смертоносних нападів на ізраїльтян. Дехто сидів у в'язниці два десятиліття. У місті Бейтунія на Західному березі річки Йордан натовп зі свистом вітав звільнених в'язнів як героїв, розмахуючи прапорами та скандуючи на підтримку ХАМАСу.
Крім того, серед звільнених було 111 палестинців із Гази, які потрапили в полон після нападу ХАМАСу 7 жовтня 2023 року, який спровокував війну в Газі. Їх затримали без суду, і Червоний Хрест доставив їх до Європейської лікарні в місті Хан-Юніс на півдні Гази, де десятки людей вийшли на вулиці, щоб святкувати.
Під час атаки ХАМАСу на Ізраїль загинуло близько 1200 осіб і близько 250 взято в заручники. Внаслідок контрнаступу Ізраїлю загинуло понад 47 тисяч палестинців. Збройні сили Ізраїлю стверджують, що кількість загиблих включає 17 000 знищени х ними бойовиків.
Деякі зі звільнених чоловіків після виходу з автобуса впали на коліна, плакали й цілували землю. Родичі привітали їх перед тим, як вони повернулися до своїх домівок на Західному березі.
«Ми чекали. І очікування — це найболючіше, воно діє на нерви», — каже Самах Абу Алія, 34-річного сина якого, Імад Абу Алія, було звільнено в суботу після 4 з половиною років ув’язнення за його приналежність до ХАМАСу.
США, Великобританія та інші західні країни визнали ХАМАС терористичною групою.
Сімох засуджених за найтяжчі злочини етапували до Єгипту. Згідно з умовами угоди про припинення вогню, вони або залишаться в цій країні, або будуть депортовані в інше місце.
Під час першого етапу перемир'я, який триватиме шість тижнів, ХАМАС має поступово звільнити 33 ізраїльських заручників в обмін на сотні палестинських ув'язнених. На даний момент 16 ізраїльських заручників і п'ятеро тайських робітників, викрадених під час атаки ХАМАСу, були звільнені в обмін на близько 600 переважно палестинських в'язнів, звільнених з ізраїльських в'язниць.
Обмін у суботу відбувся після пропозиції Трампа очистити сектор Газа від палестинських мешканців і надати США право власності на цю територію. Трамп сказав журналістам у п’ятницю в Білому домі перед зустріччю з прем’єр-міністром Японії Шіґеру Ішібою, що його план слід розглядати як угоду з нерухомістю, але не запропонував жодного графіка плану, сказавши, що «ми не поспішаємо».
Відповідаючи на запитання про цю пропозицію, Трамп сказав, що його план був «дуже добре сприйнятий», і, як він це уявляв, Сполученим Штатам не потрібно було б мати «американських солдатів на землі» в регіоні, тому що Ізраїль забезпечить безпеку.
Трамп вперше оголосив про свій план отримання контролю над Газою на початку цього тижня на прес-конференції в Білому домі разом із прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху. Пізніше на своїй платформі Truth Social Трамп запропонував Ізраїлю передати Сектор Газа Сполученим Штатам після закінчення війни з ХАМАСом.
План зазнав критики як з боку союзників США, так і з боку противників, багато з яких залишаються відданими створенню незалежної палестинської держави поряд із Ізраїлем, відомого як «рішення про дві держави».
У п'ятницю в Аммані, Йорданія, відбулася велика вулична акція протесту проти плану. На демонстрації, організованій «Братами-мусульманами» та іншими опозиційними партіями, учасники маршу несли плакати та банер із засудженням Трампа та скандували пропалестинські гасла.
У четвер міністр оборони Ізраїлю Ізраїль Кац назвав ідею Трампа "сміливим планом" і сказав, що він наказав Армії оборони Ізраїлю розробити план, згідно з яким палестинці добровільно покинуть Сектор Газа, додавши, що вони можуть відправитися "в будь-яку країну, яка готова їх прийняти".