«Ми увійшли до Афганістану, через страхітливий напад, який стався 20 років тому. Цим не можна пояснити те, чому ми маємо залишатись там в 2021 році», - йдеться в заяві Білого дому, оприлюдненій 14 квітня.
Білий дім надав пресі текст промови президента США Джо Байдена стосовно виведення військ США з Афганістану.
«Час завершити найдовшу війну Америки, - йдеться в тексті промови. - Час для американських військових повернутись додому. Хоча ми не будемо долучені в Афганістані військовим чином, наша дипломатична та гуманітарні робота триватиме».
«Ми не можемо продовжити цикл розширення та подовження нашої військової присутності в Афганістані, сподіваючись створити ідеальні умови для нашого виведення і очікуючи на інший результат, - йдеться в промові. - Я вже четвертий американський президент, за якого американські військові присутні в Афганістані. Двоє республіканців, двоє демократів. Я не передаватиму цю відповідальність п‘ятому».
Попередній президент США Дональд Трамп теж оголошував про виведення американських військ з Афганістану: він обіцяв зробити це до 1 травня 2021 року. Згідно з американськими медіа, Джо Байден планує продовжити цей термін на декілька місяців, таким чином приурочивши його до 20-ї річниці терактів у Нью-Йорку - 11 вересня 2001 року.
Сьогодні два американські високопосадовці, Держсекретар США Ентоні Блінкен та очільник Пентагону Ллойд Остін, провели зустрічі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. Серед питань - координація США та НАТО із виведення військ з Афганістану.
«Разом ми зайшли до Афганістану, щоб протистояти тим, хто на нас напав, - заявив Блінкен в Брюсселі, - і щоб переконатись, що Афганістан не стане знову прихистком для терористів, які можуть на багатьох з нас напасти. Разом ми досягли цієї мети. Настав час забрати війська додому».
Він додав, що принципом цієї операції НАТО в Афганістані було: «разом увійшли, разом змінюємо та адаптуємось, разом виходимо».
Зараз в Афганістані перебуває близько 2500 американських військовиків. Крім того, в регіоні зосереджені сили союзників НАТО, а це приблизно ще 7000 осіб військового персоналу.
Операція НАТО в Афганістані стала першим практичним випадком застосування Статті 5 Статуту Альянсу, за якою напад на одного союзника розцінюється як напад на всіх.
Деякі оглядачі сумніваються в доцільності виведення військ США з країни. «Це стане потужним ударом для афганських сил безпеки», - пише The New York Times, відзначаючи, що напади з боку талібів та місцевих бойовиків на сили безпеки почастішали. Сенатор-республіканець Ліндсі Грем розкритикував плани Байдена, оголосивши, що він «фактично скасує страховку проти ще одного 9/11».
Дивіться також: США закликають Україну продовжувати не піддаватися на російські провокації, - Джордж Кент. Відео