Спеціальні потреби

В Українi далi говорять про газовi угоди


В Україні тривають дискусії про доцільність газових угод із Росією. Не зважаючи на повідомлення про розв'язання проблеми, переговори між Газпромом та Нафтогазом досі тривають. Сторони узгоджують технічні деталі контракту. Тим часом уряд обіцяє вже цього тижня оприлюднити цінову політику на блакитне паливо. Його вартість для промисловості може зрости.

На фоні чергового похолодання в Україні знову заговорили про газ. І звичайні люди і експерти намагаються з`ясувати, чи вигідні домовленості із Росією. Оливи в огонь додала публікація в тижневику «Дзеркало тижня», яка оприлюднила зміст низки протоколів, про які раніше не було відомо. Експерти видання стверджують, що пустивши на внутрішній ринок газу росіян, Україна ризикує втратити частину власної промисловості. Голоси незадоволення угодою пролунали навіть від урядовців. Міністр фінансів Віктор Пинзеник сказав, що має багато запитань до підписаних угод. Однак критикувати угоди він не наважився.

В той же час керівник Нафтогазу Олексій Івченко переконує, що Україна отримуватиме найдешевший газ в Європі. Лише Білорусь може похвалитися кращими умовами. Та й тій довелося віддати Газпрому власну транзитну трубу. Україна ж, за словами Iвченка, не поступилася в головному, хоча й зважаючи на холоди, змушена була піти на низку поступок:

«Україна могла бути повним Алчевськом. Ми цього не допустили. І я вас переконую, що не допустимо. Документи, які підписані і 4 січня, і 2-3 лютого, спрямовані саме на це. Ще раз офіційно заявляю, газотранспортна система України є державною власністю».

Критики угод прогнозують, що росіяни піднімуть ціну вже в другому півріччі. Однак Івченко наполягає, вартість газу зафіксована на 5 років. І підстав для її змін немає. З початку січня за все спожите паливо Нафтогаз платитиме по 95 доларів за кожних 1000 кубiв. А от за скільки його продаватимуть на внутрішньому ринку, стане відомо не раніше середи. Міністр економіки Арсеній Яценюк має презентувати нову цінову політику.

Тим часом прем`єр Юрій Єхануров каже, що для промисловості дешевим газ не буде. Адже уряд за рахунок цього дотує паливо для обігріву осель. Втім, глава уряду нагадує, що підприємства ніколи не мали дешевого газу i збільшення ціни стимулюватиме економію палива. Експерти закликають заохочувати ощадливість.

Вже не вперше Єхануров більш ніж прозоро через пресу відповідає на закиди Юлії Тимошенко. Вона чи не найзапекліший критик газових домовленостей. Нинішній прем'єр каже, що навіть в далекому 1997 році, компанія, якою керувала Тимошенко -- ЄЕСУ, постачала в Україну газ не дешевше, ніж 95 доларів:

Зараз будуть критикувати, що ми будемо підписувати ще чергову угоду – «так», чи «не так». Чи лівою рукою, чи правою. А разом з тим йде споживання газу понад норму. Я б хотів, що ті, хто проти угод, відмовилися від споживання газу».

Водночас державна компанія Нафтогаз заявляє про погіршення фінансового стану. Каже, що не взмозі й надалі продавати у збиток газ населенню. До того ж в 2005-ому заплатила в бюджет рекордну суму – 11 мільярдів гривень. Це вдвічі більше, ніж рік тому.

Інше за темою

Розсилка

Відео - найголовніше

Наїзд у натовп та вибух Tesla у США непов’язані. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:30 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG