Сотні тисяч, якщо не мільйони людей з`їхалися у Вашингтон, аби засвідчити інавгурацію першого в історії США афро-американського президента Барака Обами. Церемонія, яка відбулася на сходах Капітолію ополудні за місцевим часом, о 1900-ій за Києвом.
Барак Обама з дружиною Мішель розпочав день з молитви в Єпископальній церкві святого Іоана в столиці, після чого майбутня перша пара відправилася в Білий дім на традиційну для інавгурацій каву з діючим президентом Джорджем Бушем та його дружиною Лорою. До них приєднаються також майбутній віце-президент Джо Байден з дружиною Джілл.
Організація інавгурації Барака Обами коштувала рекордні 150 мільйонів доларів, а безпеку у місті цими днями підтримуює, знову ж рекордна кількість - 42 тисячі правоохоронців.
Кілька останніх місяців американська столиця жила приготуваннями до того, що стане наймасовішою подією в її історії. Перед Капітолієм будувалася спеціальна трибуна – висотою у триповерховий будинок. Перед Білим домом - спеціальний куленепробивний подіум. Метрополітен складав спеціальний розклад руху поїздів, продавці сувенірів – запасалися товаром, а кулінари пекли президентські тістечка. І все це заради однієї миті – коли 20 січня Барак Обама складе присягу 44-го президента США.
Організатори кажуть, що у столицю, з населенням трохи більше пів мільйона людей (приблизно два мільйони живуть у передмістях столиці у штатах Меріленд та Вірджинія), у ці дні збираються прибути понад два мільйони гостей.
Щоб хоч якось зменшити такий ажіотаж, Обама влаштував урочистий приїзд у Вашингтон потягом, де зупинявся вздовж дороги, щоб поспілкуватися з людьми.
Обама-Експресс підтвердив неймовірну популярність наступного президента США і, виглядом з вікна на бідні райони, нагадав, з якими проблемами йому доведеться працювати з першого дня президенства.
«Ми боротимемося за вас кожен день, який ми проведемо в Вашингтоні. Бо Джо і я створимо уряд, який працюватиме не для багатих чи людей зі зв`язками, але для вас!».
Втім проїзд потягом не зміг вгамувати бажання всіх американців стати свідками історичної інавгурації. Вже з минулого тижня столичні аеропорти приймають набагато більше пасажирів ніж відправляють.
Але до чого чи не найбільш серйозно підійшли організатори – так це до питання безпеки під час події. Більше восьми тисяч поліцейських, 11 тисяч солдатів національної гвардії, тисячі агентів спецслужб.
У розпорядженні сил безпеки - найновіше обладнання: від зйомок зі супутника і камерами прихованого спостереження, до сенсорів, що вловлюють в повітрі найдрібніші ознаки радіації, хімічної чи бактеріологічної зброї.
Безпеку мільйонів людей в американській столиці забезпечують озброєні важкими кулеметами човни на воді, загони спецпризначення, та винищувачі в небі, які патрулюють зону над містом від будь-яких літальних апаратів.