Абу Мухаммад аль-Джолані багато років був відносно невідомим лідером сирійських бойовиків.
Але 42-річний чоловік здобув популярність після того, як очолив блискавичний військовий наступ, який повалив президента Сирії Башара аль-Асада.
Джолані використав своє справжнє ім’я – Ахмед аль-Шараа – а не свій позивний, коли тріумфально оголосив про "взяття Дамаска" у телезверненні 8 грудня.
Джолані, керівник визнаного США терористичним угрупованням Хаят Тахрір аш-Шам (HTS), тривалий час намагався змінити свій публічний імідж.
Він публічно відмовився від зв'язків з Аль-Каїдою і намагався показати себе прагматиком і толерантним лідером. Те, наскільки він змінився, покаже найближче майбутнє, адже Джолані, за голову якого призначено винагороду в 10 мільйонів доларів, і HTS готуються зіграти важливу роль у Сирії після Асада.
HTS - група ісламістів, яка прагне створити в Сирії державу, керовану ісламським правом. HTS є союзником кількох менших войовничих ісламістських груп, деякі з яких складаються з іноземних бойовиків з Європи та Центральної Азії.
Аарон Зелін, старший науковий співробітник Вашингтонського інституту, назвав HTS "політичними джихадистами".
"Джолані та HTS більш прагматичні в політиці — вони є чимось середнім між традиційними політичними ісламістами та тими, кого ми називаємо глобальними джихадистами", такими як члени Аль-Каїди та екстремістського угруповання "Ісламська держава" (IS), додав він.
"Хитрий" Джолані
Джолані народився в 1982 році в Саудівській Аравії в сирійській родині, яка приїхала з окупованих Ізраїлем Голанських висот.
Про перші роки його бойової діяльності відомо мало.
Вважається, що він приєднався до Аль-Каїди в Іраку (AQI) після вторгнення США в 2003 році.
У 2012 році Джолані заснував "Джабхат ан-Нусра", або "Фронт Нусра", сирійське відділення Аль-Каїди.
Воно базувалось у північно-західній сирійській провінції Ідліб і пізніше кілька разів змінювало свою назву та дистанціювалося від Аль-Каїди.
У 2017 році воно об’єдналося з іншими опозиційними групами в HTS.
Колись Джолані носив тюрбан, довгу бороду і одягав військову форму.
Але він відмовився від ознак лідера бойовиків, вирішив носити піджаки, підстригти волосся на обличчі та давати інтерв’ю західним ЗМІ.
Лідер HTS "хитрий і прагне досягти та консолідувати владу для себе та своєї організації", сказав Філіп Сміт, експерт з іранських проксі та шиїтських ополчень.
Незважаючи на зміну іміджу, Джолані та його група викликають занепокоєння через можливі порушення ними прав людини і зв’язки з терористичними групами.
У 2013 року Державний департамент США оголосив Джолані терористом, вказавши на теракти терористів-смертників, здійснені Фронтом Нусра під керівництвом Джолані. В заяві йшлося, що "насильницьке, сектантське бачення" його групи суперечить прагненням сирійської громадськості.
"Екстремізму та терористичній ідеології немає місця в Сирії після Асада", - йдеться в заяві.
У 2017 році посольство США в Сирії написало в соціальних мережах, що Вашингтон як і раніше "прагне притягнути" високопоставлених осіб сирійської мережі Аль-Каїди "до відповідальності", включаючи Джолані.
Головною метою HTS було повалення уряду Асада, але другорядною метою було "побудувати інституції, які були б корисними та корисними для сирійців", сказав Зелін.
"Вони, очевидно, намагались це зробити в Ідлібі", - додав він.
Але навіть якщо Джолані та HTS виконають свої обіцянки щодо толерантності та інклюзивності, на виключення їх із переліку терористів можуть піти роки, сказав Зелін.