Спеціальні потреби

Американка збудувала Маріуполь з імбирного печива


Веліда Кент та оборонець Азовсталі Михайло Діанов. Фото надане Велідою Кент
Веліда Кент та оборонець Азовсталі Михайло Діанов. Фото надане Велідою Кент

Американка кримськотатарського походження Веліда Кент, яка кілька років нещодавно жила в Києві, виготовила з імбирного печива розбитий росіянами Маріуполь. В імбирному містечку вона розмістила найтрагічніші будівлі: зруйнований драматичний театр, пологовий будинок, меткомбінат Азовсталь із фігурками незламних українських воїнів. Один із оборонців - Михайло Діанов - під час лікування у США прийшов подивитися на себе та на знайоме до болю місто. “Голос Америки” поспілкувався з авторкою проекту.

Веліда Кент імбирні будиночки перед зимовими святами випікає вже 15 років. Цього разу вона вперше ламала своє печиво. “Cпочатку я зробила частинки печива нормальні, а потім мені потрібно було їх зруйнувати, тому що коли російські бомби падали на ці будинки, вони дуже зруйнували їх,” - розповіла Веліда.

Створити Маріуполь із печива авторка вирішила ще влітку, бо думки про зруйноване місто не полишали ні на секунду. До роботи Веліда вперше бралася з таким болем і гордістю водночас: “Я створила Маріуполь: завод, драмтеатр, лікарню, тому що для мене Маріуполь - це лице гідності, сили української. Російські війська зупинилися тут на кілька місяців, тому що вони ніяк не могли подолати цих людей - воїнів українських, і медиків, і жінок, і чоловіків, і дітей. Це для мене дуже болюча тема”.

У Маріуполі Веліда ніколи не була. Тож довго готувалася перед початком створення міста з печива: читала книги, передивлялася фото і відео до та після російських звірств. Чи не найбільше емоцій було під час створення з тіста пологового будинку, по якому росіяни нанесли авіаудар. “ Сльози були і коли читала новини, і коли дуже багато фотографій побачила. І також трапилося мені дуже багато російської пропаганди. Наприклад, коли росіяни казали про жінок, що ці вагітні були актрисами. Дуже-дуже багато брехні поширює російська пропаганда”, - каже Веліда.

Проект "Азовсталі" з печива у процесі створення
Проект "Азовсталі" з печива у процесі створення

Технічно найскладніше було зробити копію "Азовсталі". Для цього Веліді довелося стати пекарем, архітектором та інженером одночасно: “Я ніколи не знала нічого про завод Азовсталь, і мені потрібно було зробити дуже багато досліджень. Я шукала фотографії, переглядала відео 80-х років, читала дві дипломні роботи про доменний цех, тому що мені потрібно було зрозуміти, що це таке і як це працює. Для мене це було дуже цікаво".

Оборонці "Азовсталі" у проекті Веліди Кент
Оборонці "Азовсталі" у проекті Веліди Кент

Чоловік допоміг збудувати залізницю, а фігурки українських оборонців із "Джавелінами" та автоматами виготовив їхній син.

Маріупольський драмтеатр із печива - це ще одне нагадування про те, що коли у світі відзначають Новий рік, в Україні триває війна. Замість ялинки в імбирному містечку Веліди - російські ракети.

Маріупольський драмтеатр у проекті Веліди Кент
Маріупольський драмтеатр у проекті Веліди Кент

“У мене немає новорічного настрою. Бо, наприклад, біля театру в Маріуполі була ялинка, там були свята, але наразі нічого хорошого немає. В мою роботу йде стільки енергії, думок, що я вірю, що це допоможе цим людям і всій Україні”, - ділиться емоціями авторка проекту.

Веліда Кент демонструє ракету з печива
Веліда Кент демонструє ракету з печива

На свій проект Веліда витратила понад 12 кг борошна і понад місяць щоденної роботи над печивом. Вона не шкодувала сил, бо хоче на весь світ розповідати про російські злочини. В її родині їх на собі відчуло не одне покоління. Батьки Веліди - кримські татари - жертви сталінського режиму. “Сталін депортував моїх батьків до Узбекистану, моя мама народилася в ГУЛАГу. Влада російська дуже довго руйнувала нашу сім'ю”, - розповіла Веліда.

Маріуполь із печива експонується в Українському домі у Вашингтоні. Його вже роздивився один із оборонців міста - Михайло Діанов. Він отримав у подарунок власну фігурку з печива, але вирішив залишити її на імбирній "Азовсталі". Тим часом авторка проекту вірить, що скоро зможе побувати у справжньому українському Маріуполі, а також на батьківщині своєї родини - у звільненому Криму.

  • 16x9 Image

    Ірина Шинкаренко

    Кар'єру на українському телебаченні розпочала у 2008 р., до Української служби Голосу Америки долучилася у 2022 р. Найбільше люблю розповідати про сильні і добрі вчинки “звичайних” людей.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG