Спеціальні потреби

Білоруську армію виснажує війна Росії в Україні -  ISW


Інформаційним атакам росіян щодо можливої участі Білорусі у війні в Україні іноді підіграє Олександр Лукашенко - ISW. Архівне фото, 12 вересня, 2021 р.
Інформаційним атакам росіян щодо можливої участі Білорусі у війні в Україні іноді підіграє Олександр Лукашенко - ISW. Архівне фото, 12 вересня, 2021 р.

У своїй пропаганді російські посадовці постійно залякують тим, що регулярні сухопутні війська Білорусі можуть повноцінно долучитися до російської армії та напасти на Україну. Цим інформаційним атакам іноді підіграє Олександр Лукашенко. Водночас експерти Інституту вивчення війни вважають, що ймовірність білоруського вторгнення в Україну є мінімальною.

Інформаційними атаками щодо білоруського вторгнення Росія хоче тримати угруповання українських військових на кордоні та завадити їм ефективно працювати на інших напрямках, йдеться у звіті ISW від 11 грудня 2022 р.

“Дуже малоймовірно, що Білорусь вторгнеться в Україну в найближчому майбутньому, незалежно від цих інформаційних операцій. Тим паче, білоруське втручання в Україну не здатне ні на що більше, ніж тимчасово відтягнути українські сухопутні сили з інших ділянок, враховуючи вкрай обмежену ефективну бойову потужність у розпорядженні Мінська”, - вважають в Інституті вивчення війни.

Експерти ISW наголошують, що Білорусь вже стала співучасницею війни в Україні. І це матеріально виснажує її збройні сили. Зокрема, за даними відкритого ресурсу Білоруський Гаюн, 17 листопада Білорусь спрямувала до Росії 98 танків Т-72А. Згідно зі звітом Міжнародного інституту стратегічних досліджень Military Balance за 2021 рік, це приблизно 18 відсотків від усього білоруського запасу танків. Невідомо, чи танки, відправлені в Росію, були власне білоруськими чи перебували там на зберіганні або в резерві, однак Білорусі не вистачає можливостей для виробництва власних бойових броньованих машин, тому передача цього обладнання в будь-якому разі зменшила потужності її механізованих сил, вважають в ISW.

Утім, масштаби матеріальних втрат білоруської армії через співпрацю з Росією можуть бути значно більшими, адже білоруські посадовці, припускають експерти ISW, намагаються переправляти техніку до Росії таємно. Так, Гаюн 5 листопада повідомив, що Комітет державної безпеки, Міністерство внутрішніх справ і спецназ Білорусі встановили посилену охорону і нагляд за залізницею, а також заборонили проїзд потягів із військовою технікою через міста.

Крім того, через допомогу російській армії в Білорусі може виникнути нестача військових кадрів. За даними ISW, кількість призовників у Білорусі цієї осені така ж, як і восени минулого року - 10 тис. осіб. Утім, Білорусь не може навчати нових військових, адже на її полігонах проходять тренування російської армії.

“Білоруські збройні сили мають лише шість маневрових бригад і складаються приблизно з 45 тисяч осіб особового складу, розділених на два командні штаби. Невелика білоруська армія, ймовірно, має обмежений навчальний потенціал та інфраструктуру для підтримки власних сил. Білоруські військові тепер відповідають за підготовку щонайменше вдвічі більшої кількості військовослужбовців, ніж зазвичай. Білоруська підтримка у формуванні збройних сил Росії, скоріш за все, обмежила б можливість навчати більше білоруського військового персоналу, якби Лукашенко захотів збільшити кількість призовників, щоб підготуватися до можливих втрат у боях після ймовірного білоруського вторгнення в Україну”, - йдеться у звіті ISW.

Ще один фактор, який робить вторгнення регулярних білоруських військ до України малоймовірним, - настрої серед військових. Генштаб України 7 грудня повідомив, що серед білоруських прикордонників та військових Збройних сил Білорусі зростає невдоволення діяльністю військово-політичного керівництва країни. Також виникла напруга між білоруськими та російськими військами. ISW зокрема наводить дані українських джерел, які повідомили про невдоволення у Брестській області, де російські військові заповнили лікарню через антисанітарію на полігоні, а також дані ГУР свідчать про суперечки білоруських військових із російськими мобілізованими через принизливі етнічні висловлювання.

Не додає бажання воювати й інформація про великі втрати російської армії, яку від білоруських військових приховати неможливо, вважають експерти ISW: “Білоруські підрозділи, які навчалися разом із елітними російськими підрозділами, що зазнали великих втрат у боях в Україні, також, ймовірно, знають про масштаби втрат російської армії в Україні. Ці білоруські підрозділи, схоже, знають, що їхні підрозділи та білоруська армія загалом не будуть ефективнішими, ніж російські підрозділи, які були набагато боєздатнішими та краще навченими”.

Попри проблеми всередині власної країни, режим Лукашенка продовжуватиме допомагати Росії вести війну, обходити міжнародні санкції та надавати майданчики для запуску ракет, вважають експерти ISW. На їхню думку, російські сили й надалі будуть розповсюджувати інформаційні атаки про ймовірне вторгнення Білорусі, яке є дуже малоймовірним в осяжному майбутньому.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG