Різдвяна ялинка – головний символ святкового сезону. Однак губернатор штату Род-Айленд Лінкольн Чефі цього року вирішив називати цей невід’ємний атрибут святковою ялинкою:
«Часи міняються, і це реальність. Світ стає меншим. Люди постійно переїжджають. Суспільство приймає різні релігії, і це еволюційний процес».
Це рішення викликало певне незадоволення серед мешканців штату, і офіс губернатора отримав тисячі дзвінків з вимогою повернутися до старої назви. Один із законодавців Род-Айленду навіть вирішив провести окрему від губернаторських святкувань церемонію запалення різдвяної ялинки в будинку парламенту.
Дженіс Круз – речниця спілки Занепокоєних жінок Америки – найбільшої в країні християнської жіночої організації:
«Коли підходить час різдвяних свят, всі ці люди, які говорять про толерантність, різноманіття – всі ці ліберальні кліше – перше, що вони вимагають – це взагалі відмінити Різдво».
Майже 80% американців вважають себе християнами та святкують Різдво, відзначаючи народження Христа.
«Ми всі святкуємо нашу релігійну приналежність. Так, ми маємо право вшановувати і християнство, з нашими власними символами, у публічних місцях. Для нас, як для американців, це дуже важливо», – каже Дженіс.
Еріка Сімон викладає релігію та американське суспільствознавство в Джорджтаунському університеті. Вона каже, що різдвяна ялинка є частиною більш широких дебатів щодо розподілу між церквою та державою – фундаментального принципу американського державного устрою:
«Ніхто не пропонує виключити Різдво чи релігію взагалі з життя американського суспільства. Йдеться про те, що коли ялинка та інша символіка асоціюється з урядом, це робить християнство офіційною релігією».
Однак, Різдво – це федеральне свято у США. Суди постановили, що різдвяна ялинка є світським символом, який уособлює святковий сезон без будь-яких прив’язок до певної релігії. За цією логікою цілком нормально поставити величезну ялинку, скажімо, у Капітолії, чи на території інших державних установ. Однак, не всі погоджуються, що ялинка є світським символом свят.
«Все у цій символіці нагадує мені про Христа. Як ми говоримо – саме його ми вшановуємо у цей сезон», – підсумовує Дженіс Круз.
Сімон говорить, що цим рішенням губернатор Род-Айленду лише намагається уникнути нав’язування американцям якогось певного трактування святкової символіки:
«Ми можемо сказати, що уряд у нашому багатонаціональному суспільстві лише намагається усунути себе від дискусій на релігійні теми, розмов про символіку та релігійну мову».
А поки у громадських місцях залишаються прикрашені ялинки, незалежно від того, як вони називаються – різдвяні чи святкові – сезон різдвяних свят продовжуватиме свої традиції.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1