Спеціальні потреби

Атаки України в РФ насправді знижують світові ціни на бензин, кажуть аналітики


Американська автомобільна асоціація (AAA) фіксує зниження цін на бензин у США у червні 2024 року. AP Photo/David Zalubowski
Американська автомобільна асоціація (AAA) фіксує зниження цін на бензин у США у червні 2024 року. AP Photo/David Zalubowski

Сили оборони України уразили чотири нафтопереробні заводи, низку цілей у сфері розвідки та зберігання "Шахедів" всередині Росії. Росіяни вже відчувають наслідки розпочатої їхньою країною війни у вигляді зростання цін, кажуть аналітики. Натомість на Заході як обговорюють можливий вплив вибухів і пожеж на НПЗ на світові ринки, так і спростовують побоювання з цього приводу.

Росія буде змушена експортувати більше своєї сирої нафти, а не менше, “штовхаючи” світові ціни вниз, а не вгору
Foreign Affairs

"Побоювання Вашингтона щодо енергетичних ринків є марними", – запевняють автори публікації видання Foreign Affairs.

Майкл Лібрейх, засновник Bloomberg New Energy Finance, Лаурі Міллівірта, аналітик Центру досліджень енергетики та чистого повітря та Сем Вінтер-Леві, докторант Прінстонського університету, наводять аргументи, "чому Україна повинна продовжувати удари по російських нафтопереробних заводах".

Україна змусила Росію імопртувати бензин

Аналітики нагадують, що мета атак – припинити постачання палива російським військовим і скоротити експортні доходи, які Кремль використовує для фінансування своєї війни. Удари України пошкодили вже понад 14% потужностей російського нафтоперероблення, цитував Голос Америки дані військової розвідки США.

Це змусило російський уряд ввести шестимісячну заборону на експорт бензину.

Понад те, один із найбільших у світі виробників нафти зараз імпортує бензин, констатує FA.

У найбільшій у світі нафтодержаві закінчився запас бензину
Politico

"У найбільшій у світі нафтодержаві закінчився запас бензину", - підтверджує Politico.

І хоча ще на початку цього року посадовці США закликали президента України Володимира Зеленського утриматися від нападів на російські нафтопереробні заводи (через побоювання, що атаки призведуть до зростання світових цін на нафту), таку критику з боку Вашингтона аналітики назвали недоречною.

"Атаки на нафтопереробні заводи не матимуть впливу на світові енергетичні ринки, чого побоюються офіційні особи США. Ці удари зменшують здатність Росії перетворювати свою нафту на придатні для використання продукти, вони не впливають на обсяг нафти, яку вона може видобути або експортувати", – йдеться у публікації Foreign Affairs.

Згодом у США все ж почали лунати й інші погляди на цю тему.

Українські атаки "штовхатимуть ціни" для світу вниз, а не вгору"

Росія буде змушена експортувати більше своєї сирої нафти, а не менше, “штовхаючи” світові ціни вниз, а не вгору
Foreign Affairs

Фактично, наголошують автори, маючи менші внутрішні нафтопереробні потужності, Росія буде змушена експортувати більше своєї сирої нафти, а не менше, "штовхаючи" світові ціни вниз, а не вгору.

Натомість це "завдасть болю" всередині Росії, де ціни на нафтопродукти, такі як бензин і дизельне пальне почали різко зростати.

Тобто українські атаки на НПЗ досягають тих самих цілей, яких прагнуть західні партнери України: погіршити фінансову та матеріально-технічну здатність Росії вести війну, одночасно обмеживши ширшу шкоду світовій економіці.

Цю тезу підтримує і британське видання Bne IntelliNews: "Українські удари досягли того, чого не досягли західні санкції: зменшення здатності Росії перетворювати сиру нафту на паливо, необхідне для живлення її військових".

Але, наголошують тут же, "ця стратегія змусила США дуже нервувати, і міністр оборони Ллойд Остін висловив занепокоєння, що ці удари можуть мати додатковий ефект з погляду глобальної енергетичної ситуації, підштовхнувши світові ціни на нафту".

"Цього не сталося, – констатує у підсумку видання. - Київ повинен перемагати там, де він може, а кампанія зі знищення російських нафтопереробних потужностей приносить користь Україні з обмеженим ризиком".

Там також схвально відгукуються про те, що Україна поки що зосередила свої атаки на російських нафтопереробних заводах, а не на родовищах чи інфраструктурі експорту сирої нафти: "Різниця важлива".

Торік Росія видобула приблизно 10,1 мільйона барелів нафти на день. З них близько 50% експортувалося на нафтопереробні заводи за кордон, а решта 50% перероблялися всередині країни, створюючи такі продукти, як бензин, дизельне пальне, авіаційне паливо та хімічну сировину. Половина цих продуктів нафтоперероблювання споживалася всередині країни, а значна частина була спрямована на підживлення російської військової машини.

Потужності зі зберігання нафти в Росії обмежені. Тому, коли нафтопереробний завод зруйнований або пошкоджений, видобуту сиру нафту неможливо просто зберігати для подальшого використання. Це залишає російським виробникам лише два варіанти, обидва "болючі": збільшити експорт сирої нафти або закрити свердловини та скоротити видобуток.

Бомбардування НПЗ: не припинять війну, але здорожчать її

Самі удари по російських нафтопереробних заводах не змусять Москву капітулювати, але вони ускладнюють і здорожчують війну для Росії, наголошують аналітики.

Навіть якщо Україні вдасться повністю знешкодити всі НПЗ у межах її досяжності, то на Уралі та в Сибіру буде достатньо потужностей
Сергій Вакуленко

Утім, звучить і таке застереження: навіть якщо Україні вдасться повністю знешкодити всі нафтопереробні заводи в межах її досяжності, то на Уралі та в Сибіру буде достатньо потужностей, щоб задовольнити потреби Росії в дизелі, судновому паливі та мазуті.

Дослідник онлайн видання Carnegie Politika Сергій Вакуленко стверджує: "За цим сценарієм [у Росії, – ред.] виникне 20-30-відсотковий дефіцит бензину, який можна буде покрити коштом імпорту від російської союзниці – Білорусі".

Навіть без цього імпорту дефіцит такого розміру міг би вплинути на приватних споживачів, але залишав би більш ніж достатньо палива для промисловості, сільського господарства та збройних сил, прогнозує Вакуленко.

Відео в соцмережах та їхній вплив на ринок бензину

Зростання цін на бензин у світі провокують не так українські атаки, як кадри нафтозаводів у вогні у соцмережах, впевнені автори видання The New York Sun.

"Справжній вплив викликають відео зі смартфонів, на яких зображено помаранчеве полум’я, які все частіше з’являються в російськомовному інтернеті", – пише газета.

Наразі у США Американська автомобільна асоціація (AAA) фіксує зниження цін на бензин у США у червні 2024 року.

Речник AAA Ендрю Гросс та керівник відділу аналізу нафти в GasBuddy Патрік Де Хаан прогнозують, що ціна падатиме і надалі, цитує експертів видання The Hill.

Як повідомляє Генеральний штаб ЗСУ, підрозділи Збройних Сил України та Служби безпеки України атакували склад пально-мастильних матеріалів ворога в Тамбовській області, а також нафтобазу "Енемська", що в Республіці Адигея. Там зафіксовано щонайменше п'ять вибухів, після чого почалася пожежа.

У ніч на 21 червня безпілотними авіаційними комплексами атаковано Афіпський, Ільський, Краснодарський та Астраханський нафтопереробні заводи.

Окрім цього, завдано ударів по радіолокаційних станціях і центрах радіоелектронної розвідки російських сил в Брянській області та тимчасово окупованому Криму.

Сили оборони України завдали успішного удару по місцях зберігання та підготовки до застосування "Shahed-136/Герань-2", навчальних корпусах, пунктах управління та зв’язку розрахунків цих БпЛА, що розташовані в Краснодарському краї. За результатами бойової роботи зафіксовано серію вибухів та пожежу з подальшою детонацією.

Сили оборони продовжують вживати всіх заходів, щоб підірвати воєнно-економічний потенціал російських окупантів та припинити збройну агресію РФ проти України, запевняє Генштаб ЗСУ.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG