3 січня розпочинає роботу 119-те скликання Конгресу США, в якому республіканці мають контроль над Палатою представників і Сенатом.
Понад 60 членів Палати представників та 10 членів Сенату - нові обличчя в американському Конгресі. Вони складають присягу в п'ятницю, заступивши на свій перший термін роботи в законодавчому органі США.
В організації Razom for Ukraine, яка від початку повномасштабної війни Росії проти України просуває українські питання на Капітолійському пагорбі, вже встановили контакти з офісами нових конгресменів та готуються зустрічатись із ними і відповідати на критичні запитання щодо допомоги Україні, кількість яких зростає.
Директор iз адвокації Razom for Ukraine Микола Мурський розповів в інтерв'ю Голосу Америки, що очікує труднощів під час адвокації за Україну в 2025 році, адже і в тих конгресменів, які продовжили роботу з попереднього скликання та зацікавлені в підтримці Києва, виникає все більше запитань про майбутнє війни та підзвітність допомоги.
Проте, каже Мурський, як пряма адвокація та зустрічі в офісах на Капітолійському пагорбі, так і листи та дзвінки від пересічних американських виборців продовжують відігравати велику роль у допомозі Україні.
Інтерв'ю скорочене та відредаговане для ясності та плинності.
Ірина Шинкаренко, Голос Америки: Миколо, ви просуваєте українські питання в Конгресі США від початку повномасштабної війни РФ проти України. Якими були ваші адвокаційні цілі на 2024 рік, з якими запитами ви зверталися до представників Конгресу?
Микола Мурський, директор iз адвокації неприбуткової організації Razom for Ukraine: Наше головне завдання - переконатися, що американські представники Конгресу і виконавчої влади розуміють, що українська перемога відповідає національним інтересам США. Таке завдання нашої програми з авдокації в організації Razom.
Наша організація загалом має п'ять основних програм, три з яких зосереджені на гуманітарній, медичній підтримці України, одна - на українських культурних зв'язках тут, у США, і одна адвокаційна - Razom advocacy, що базується тут, у Вашингтоні.
В адвокаційній програмі ми маємо два основні напрямки нашої роботи. Є команда з урядових питань - government affairs - вони займаються прямим лобіюванням у виконавчій владі та на Капітолійському пагорбі. Інша команда - громадської участі, public engagement - працює з виборцями, пресою, громадськими організаціями і т.д.
Намагаємося показати політикам в обох партіях, що в їхніх інтересах як американців, щоб Україна перемогла
І в цих двох напрямках ми намагаємося показати американським лідерам, політикам в обох партіях, що в їхніх інтересах як американців, щоб Україна перемогла проти російської агресії. Ми хочемо, щоб вони зрозуміли, що це - не лише їхня відповідальність, що це просто буде добре, якщо Україна переможе і Америка допоможе Україні це зробити, але що це - те, що відповідає нашим національним інтересам.
І.Ш.: Голос Америки висвітлював два масштабні адвокаційні Саміти дій у Конгресі протягом 2024 року, до яких активно долучена і які заснувала ваша організація. Учасники цих самітів завжди мають конкретний перелік того, чого саме просити у представників Конгресу. Якщо говорити детальніше, якими були пункти із запитами від вашої організації?
М.М.: По-перше, збільшити постачання зброї Україні, зокрема коштом допомоги ухваленої Конгресом, щоб більше висилалося американської зброї, яка стоїть на складах, і щоб був дозвіл нею користуватися як по всій території України, так і вглиб Росії. Це була наша головна мета.
Другим нашим завданням було, щоб санкції проти Росії були сильнішими, і щоб їх було більше. І щоб ми справді дивилися, як дотримуються тих санкцій. Бо, як ми в з вами знаємо, не завжди працює так, що Америка вводить санкції і всі їх дотримуються.
І третє завдання - це ми вже дивимося вперед у 2025 рік - ми мусили переконати і стараємося переконувати американських політиків, що якщо Україна піде на якісь переговори з Росією зі слабкої позиції - це буде не на користь Україні точно, але також і не на користь Америки, що це шкодить американським національним інтересам.
"Члени Конгресу цікавляться, чи Україна має план перемоги, чи допомога є підзвітною"
І.Ш.: Як ви взагалі оцінюєте надану Америкою фінансову допомогу для Києва цього року? Адже ми знаємо, що Конгресу знадобилося багато часу, аби проголосувати за фінансування для України у 2024-му році. Які ваші підсумки за рік?
М.М.: Загалом в Конгресі і далі існує сильна двопартійна підтримка України. Більшість членів Конгресу в обох партіях хочуть, щоб Україна перемогла. Однак усе стає трохи складнішим, коли ми запитуємо їх, чи проголосували б вони за надання Україні більшої допомоги від Америки.
Деякі з них помилково думають, що ми відправили Україні понад 100 млрд доларів готівкою, друкуємо готівку і роздаємо в Україну. Багато хто з них не розуміє, що з понад 170 млрд доларів, які були передбачені різними законопроєктами, ухваленими в Америці протягом останніх трьох років, лише близько 30 млрд пішло на відправлення зброї в Україну, а ще 30 млрд були спрямовані на довгострокові контракти з виробництва зброї, яка після виготовлення буде відправлена в Україну. Тож вони цього не розуміють.
Також деякі члени Конгресу помилково вважають, що немає жодного контролю за тим, аби допомога потрапляла за призначенням.
Тому наша робота цього року стає дещо складнішою. Члени Конгресу цікавляться, чи Україна має план перемоги, чи допомога є підзвітною, і чи потрібні якісь гарантії безпеки для України, чи вона повинна задовольнятися лише тією територією, яку має зараз під своїм контролем.
Вони запитують, якою повинна бути американська допомога
Тобто все це ускладнює нашу роботу, бо спочатку, у 2022 році, конгресмени дуже радо з нами зустрічалися, дуже радо спілкувалися про питання щодо допомоги Україні. Зараз багато з них у сильній більшості з обох сторін - республіканців і демократів - хочуть, щоб Україна перемогла, але вони запитують тепер, якою повинна бути американська допомога: чи для перемоги України, чи щоб допомогти Україні піти на перемовини з Росією, чи потрібні якісь безпекові гарантії Україні. Ми мусимо їм довести, що без цих безпекових гарантій не буде миру.
"Одне речення може мати величезний вплив на конгресменів"
І.Ш.: Я знаю, що ви вже знайомитеся з членами новообраного Конгресу. Наскільки легко вони йдуть на співпрацю, які шукаєте до них підходи, і які запитання вони вам ставлять крім тих, про які ви вже сказали?
М.М.: Наша команда зв'язків з урядом буде мати зустрічі з кожним новим офісом у Конгресі.
В Палаті представників є десь 60 офісів нових конгресменів, які приїжджають вперше представляти свої виборчі округи на Капітолійському пагорбі. Ми їм даємо пакет інформації про Україну, про історію російської агресії проти України, і що Америка може робити більше, щоб досягнути української перемоги. Це з практичної точки зору.
А якщо говорити більш загально, наша робота триває щодо того, щоб пояснювати всім членам Конгресу, що взагалі відбувається в Україні. Навіть деяким членам Конгресу, які вже три роки цікавляться російською війною проти України...
Наприклад, нещодавно була зустріч із одним конгресменом, який мене запитав, чому Україна програє на фронті. Він не розумів взагалі, що відбувається, які втрати з російського боку, і що нашій стороні потрібно на фронті. І що це все є на американських складах, і що ми могли б надсилати це Україні, але адміністрація чомусь відмовляється це робити. І ці питання ставив конгресмен, який займається міжнародною політикою і цікавиться Україною вже три роки. І тому я хочу, щоб ми розуміли, що ці базові питання надзвичайно важливі.
Дзвінки, листи, зустрічі з обраними посадовцями мають уплив, і цей вплив безпосередньо допомагає Україні
І ще один важливий момент. Найважливіший урок 2024 року - адвокація працює. Дзвінки, листи, зустрічі з обраними посадовцями мають уплив, і цей вплив безпосередньо допомагає Україні.
У США немає партійних списків, члени Конгресу представляють окрему географічну територію. Я знаю, що це трохи дивно, але офіси конгресменів надзвичайно чутливі до того, що про них думають люди в їхніх виборчих округах. В одному з офісів нам сказали, що навіть така мала кількість, як десять телефонних дзвінків за тиждень від людей, які живуть в їхньому виборчому окрузі можуть змінити думку щодо того чи іншого питання.
Голос виборців має значення. Кожен із них має одного члена Палати представників і двох сенаторів, їхні контакти дуже легко знайти в інтернеті. Дзвоніть їм хоча б раз на тиждень і кажіть: "Привіт, мене звуть Микола, мій поштовий індекс такий-то, я прошу вас робити більше для підтримки України, дякую, гарного дня!" Це одне речення, але якщо принаймні раз у тиждень це казати, воно має величезний, величезний вплив.
"Коли будете ліпити вареники - запросіть ваших конгресменів"
І.Ш.: Миколо, тобто якщо підсумувати, ви кажете, що адвокаційний процес став складнішим, але все ж він продовжує бути ефективним.
М.М.: Це справді так, і тому ми мусимо продовжувати і збільшувати нашу роботу, збільшувати кількість дзвінків, що надходять у Конгрес, збільшувати кількість тих людей, які живуть в Америці, які організовують зустрічі з їхніми конгресменами. Дуже важливо, щоб ми все це робили, щоб усі українці, які живуть у США, і всі, хто підтримує Україну, телефонували і писали, запрошували на зустрічі.
Запропонуйте, щоб вони приїхали до вашої церкви, чи коли будете пекти навесні паски або ліпити вареники - запросіть ваших конгресменів, щоб вони долучалися до будь-яких громадських акцій. Це дуже й дуже важливо.
Дивіться також: