У приміщенні Конгресу концерти бувають не часто. А тим паче - українського гурту.
«Ні, такого концерту в мене ще не було і думаю, що українські артисти ще не виступали в Конгресі», - говорить в інтерв’ю «Голосу Америки» соліст гурту «Мандри» Сергій Фоменко.
Він організував та привіз у Вашингтон виставку про Євромайдан «Майдан. Україна. Шлях до свободи».
«Ідея цієї виставки з’явилася відразу, як закінчився Майдан після втечі Януковича з України, - розповідає він. - Я подивився роботи Матвія Вайзберга, художника, з циклу "Стіна", і коли я побачив ці картини, я написав йому одразу листа, що було б дуже добре зібрати його та інших українських художників фотографії і картини, які дуже добре передали дух того, що там було і зробити виставку про Майдан. Також ми маємо артефакти, справжню зброю майданців, такі патики, каміння з Інститутської і Грушевського».
Виставку вже раніше побачили у Берліні, Лондоні, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, а от зараз - і у Вашингтоні. В американській столиці його партнерами стали "Бізнес рада США – Україна" та Американський "Центр за Європейську Україну". На відкриття прийшли конгресмени та сенатори, які запевняли українську громаду у своїй підтримці України.
Один з лідерів Республіканської партії Тед Круз запевнив журналістів, що Конгрес продовжує тиснути на адміністрацію, аби та надала українцям летальну зброю:
Я сподіваюся, що ми в Конгресі зможемо достатньо натиснути на президента, щоб він змінив політику.Тед Круз, сенатор-республіканець
Я можу вас запевнити, що я і багато членів Конгресу, республіканці і демократи, звертаємося до адміністрації і закликаємо її використати усі можливі важелі, щоб допомогти людям України себе захистити.
«Коли президент США виступає проти надання Україні летальної зброї, я сподіваюся, що ми в Конгресі зможемо достатньо натиснути на президента, щоб він змінив політику. Я можу вас запевнити, що я і багато членів Конгресу, республіканці і демократи, звертаємося до адміністрації і закликаємо її використати усі можливі важелі, щоб допомогти людям України себе захистити».
Демократ Марсі Каптур прибула на виставку зі свого рідного округу, штату Огайо, куди літала разом з президентом Бараком Обамою. Вона сказала «Голосу Америки», що обговорювала з президентом тему України:
«Наша розмова звичайно приватна. Але я думаю, президент зрозумів, наскільки важливою є Україна, він повністю розуміє, що там відбувається. США тільки що надали додаткову нелетальну допомогу Україні. Також я тільки що побувала в Україні де зустрічалася з президентом Порошенко, прем’єр-міністром Яценюком. Ми обговорили цей критичний момент в українській історії і, звичайно, ми повністю на боці України.
Мета моєї поїздки з Обамою не була зовнішня політика і я не хотіла, щоб тема України домінувала. Але він дуже добре знає, що ми тут зробили в Конгресі, відзначає роль санкцій. Він буде продовжувати цю політику, і сподіваюся, що санкції будуть посилені».
У вівторок командувач сухопутних військ США в Європі генерал-лейтенант Бен Годжес повідомив, що Пентагон відкладає програму підготовки українських солдатів. Марсі Каптур та інші конгресмени про це дізнавалися від «Голосу Америки».
«Я сьогодні з ранку говорила з генералом Брідлавом про спільні з Україною військові навчання. На той момент, вони були за графіком».
До дискусії в Вашингтоні про надання Україні зброї підключився опозиційний депутат російської Думи Ілля Пономарьов. Він не погодився з позицією іншого опозиціонера Олексія Навального, який через «Вашингтон пост» закликав захід не озброювати Україну.
«Як правило, я не коментую, що говорить Олексій. На мій погляд, він дивиться на це під дуже вузьким кутом. Варто зважувати, як твої слова лунатимуть на міжнародній арені і зокрема для України. Я зі свого боку, є палким прихильником військової рівноваги. Тому що тільки військова рівновага означає мир. Коли її немає, то буде велика кров як з української, так і російської сторони», - сказав він «Голосу Америки».
Але, говорить він, надання зброї з боку США означатиме повноцінне залучення США в конфлікт з Росією. А до цього президент Обама не готовий. Інша справа, якщо зброю почнуть постачати сусіді України – Польща, Балтійські країни, Болгарія.
«Ці запаси абсолютно сумісні з українською армією. Вони були б щасливі цією зброю поділитися. Ідея такого Слов’янського союзу мені здається дуже привабливою», - вважає Пономарьов.
Питання надання Україні летальної зброї у Вашингтоні залишається дискусійним. Міністр фінансів України Наталія Яресько під час свого візиту фактично переконувала: якщо не можете дати зброю, то дайте більше грошей. Конгресмен Майк Фіцпатрік сказав «Голосу Америки», що цей меседж у Вашингтоні почули:
«Вчора я зустрівся з міністром фінансів Яресько. Перед нею стоїть велика задача. Вона дуже здібна. Великий адвокат України. Вона реструктурує борг. Я їй сказав, що США мають надати боргові гарантії у значних обсягах, щоб допомогти Україні відновити свою економіку».
Сама подія, яка проходила у фойє приміщення Конгресу, привернула увагу до України не лише тих, хто постійно цікавиться цією темою. Працівники Конгресу та відвідувачі зупинялися та цікавилися, що відбувається. Виставка «Майдан. Україна. Шлях до дому» триватиме у Конгресі два дні, після чого її окремі експонати переїдуть до Університету Джорджа Вашингтона на постійну експозицію.
Дивіться також : Сергій Жадан: головне не те, якою мовою ти говориш, а що ти нею говориш