Американські законодавці намагаються знайти шлях, щоб запобігти частковому припиненню роботи уряду (так званому шатдауну) в п’ятницю.
Перемовини відбуваються через кілька годин після того, як понад три десятки конгресменів від Республіканської партії не підтримали вимогу новообраного президента США Дональда Трампа включити до законопроєкту положення про тимчасове зняття верхньої межі державного боргу.
"У нас є план, - сказав спікер Палати представників Майк Джонсон журналістам у Капітолії в п'ятницю. - Ми очікуємо на голосування сьогодні вранці".
Джонсон намагається узгодити і провести голосування законопроєкту до опівночі в п'ятницю, коли настає крайній термін для "шатдауну".
Республіканська партія, яку представляє Джонсон, має невелику більшість в Палаті представників. В Сенаті більшість, також із невеликою перевагою, належить Демократичній партії.
Республіканці консервативного спрямування в четвер відхилили вимогу Трампа тимчасово зняти обмеження на державний борг. Державний борг США наразі складає 36 трильйонів доларів.
Після того, як члени правого флангу його партії відмовилися призупинити дію обмеження на державний борг на два роки, Трамп, який вступить на посаду президента через місяць, збільшив свою вимогу і закликав призупинити дію обмеження на рівень боргу США на п’ять років.
"Конгрес повинен скасувати або продовжити, можливо, до 2029 року сміховину боргову стелю. Без цього угоди не повинно бути", — написав Трамп на своїй платформі соціальних мереж після 1 години ночі.
Попередня домовленість двох партій щодо фінансування бюджету зірвалась після того, як Трамп і його союзник Ілон Маск, найбагатша людина світу, виступили проти неї в середу.
Поспішно складений альтернативний законопроєкт, який підтримав Трамп, провалився, отримавши 174 голоси проти 235 голосів у четвер увечері.
Переглянутий законопроєкт загалом передбачав фінансування видатків федерального бюджету на поточному рівні до березня та містив 100 мільярдів доларів фінансування на подолання наслідків стихійних лих. Але він не включав інші програми, які просували демократи, партія, яка все ще контролює Сенат і контролюватиме Білий дім ще чотири тижні.
Білий дім заявив, що президент Джо Байден виступає проти нового законопроєкту.
Попередні суперечки в Конгресі через підвищення боргової стелі турбували фінансові ринки, бо дефолт уряду США спричинив би кредитний шок по всьому світу. Дію боргового обмеження було призупинено відповідно до домовленості законодавців, яка технічно закінчується 1 січня. Однак, необхідність нового перегляду, ймовірно, не постане раніше весни.