Коментарі експертів про відмову парламенту підтримати декриміналізацію «статей Тимошенко»
Сьогоднішнім (у вівторок) голосуванням Верховна рада перекреслила сценарій «декриміналізації Тимошенко». План, який давав змогу владі і обличчя не втратити, і виконати вимогу Євросоюзу, звільнивши з тюрми лідера опозиції, – відкинуто. В опозиції заявляють, що відмова декриміналізувати статтю, за якою засуджено екс-прем’єрку, легалізує в Україні політичні репресії та ставить хрест на європейській інтеграції.
Чи справді голосування провладної більшості означає те, що президент Янукович остаточно визначився з пріоритетами? Що вибір зроблено – і він виявився не на користь європейської перспективи країни? Про це в інтерв’ю Голосу Америки розмірковують політологи Олександр Палій, Віктор Небоженко та Вадим Карасьов.
Олександр Палій: «Президент міг би за 5 хвилин звільнити Тимошенко своїм указом»
«Чесно кажучи, мені від початку не подобався цей сценарій декриміналізації. Адже пропонувалося змінити законодавство не під якусь масштабну суспільну потребу, а під необхідність вирішити одну конкретну проблему однієї конкретної людини. Але ж така проблема – Тимошенко – вирішується значно простіше. Для цього потрібно застосувати елементарне право президента на помилування, яке записане в Конституції. У будь-який момент Янукович своїм указом може це зробити. Щоправда, знадобиться два укази. Одним президент має змінити положення про помилування: щоб для того, аби помилувати засудженого, не обов’язково потрібно було прохання цього засудженого. І другим указом помилувати безпосередньо Тимошенко.
За великим рахунком, на це пішло б п’ять хвилин часу, і на цьому припинилися б усі розмови. Якби влада у нас була відповідальна, вона саме так і вчинила б. Або принаймні чітко і однозначно пообіцяла б Європі, що Тимошенко буде на свободі і братиме участь у виборах.
На сьогоднішній день влада, на жаль, не виказує надмірного інтересу вирішувати цю проблему і, навпаки, демонструє, що для неї політична помста і її фобії важливіші, ніж довгострокові інтереси країни.
Єдине, що у цій ситуації втішає, – що все-таки президент сьогодні полетів до Польщі. Перед ним таки розвели руками туман чи то в Києві, чи то у Вроцлаві, і він сів на літак. Напевно, перед цим ішла якась дискусія дипломатичними каналами. І якщо він все-таки туди поїхав, то це добрий знак. Значно гірше було б, якби він відмовився летіти. А так все-таки є надія на те, що синхронна думка абсолютної більшості європейських державних інституцій якимось чином буде врахована в Україні».
Віктор Небоженко: «Кремлю і Брюсселю визначати, в який бік полетить літак Януковича»
«Я не думаю, що Янукович може бути активним гравцем у відносинах між Заходом і Сходом. Насправді долю України вирішувати Кремлю і Брюсселю. І боротьба між цими двома геополітичними центрами зрештою визначить, у який бік летіти літакові Януковича.
Тому що Україна пасивний об’єкт. У нас немає власної геополітичної лінії, у нас дуже слабкий МЗС, у нас президент сіпається разом зі своїм оточенням то в один, то в інший бік. Ми ще до кінця поточного року почуємо і пристрасні заклики об’єднатися з Кремлем, і сором’язливі натяки про європейські цінності.
Однак Євросоюзові, попри всю складність ситуації з Тимошенко, слід думати, як далі інтегрувати Україну в Європу. І він це буде робити. Західні політики розуміють, що сьогоднішні борсання українського політичного керівництва – це нещастя України. А тому, мені здається, все одно у грудні будуть підписані хай навіть формальні, проте стратегічно важливі угоди, які відкривають перед Україною більше можливостей для входження в Європу, ніж раніше.
Що ж до справи Тимошенко, то я думаю, що одразу ж після рішення апеляційного суду цю справу візьметься розглядати Європейський суд з прав людини. І після цього постане питання – чи визнає Янукович вищість міжнародного рішення, міжнародного права над національним судочинством.
Так чи інакше, але до Нового року Юлії Тимошенко, очевидно, доведеться сидіти. Хоча можливо й таке, що на час грудневого саміту Україна-ЄС їй вирішать змінити запобіжний захід і відпустити з тюрми. Але рівно на стільки, поки літак Брюссельської делегації не зникне з поля зору України».
Вадим Карасьов: «Юлю не будуть випускати, в ЗВТ з Євросоюзом не будуть входити»
«Цілком очевидно, що сьогодні українську владу більше цікавить ціна на газ, а також Тимошенко в тюрмі. Тобто все це означає, що Юлю не будуть випускати, а в зону вільної торгівлі з Європейським Союзом не будуть входити. Ось такі «глаголи». Не випускати і не входити.
А взагалі-то я думаю, що аж до кінця 2012 року ситуація і з Митним союзом, і з зоною вільної торгівлі, і з Тимошенко буде підвішена. Все буде вирішуватися, очевидно, вже не в кабінетах польських або інших президентів, і не в кабінетах української влади, і навіть не в СІЗО. Все буде вирішуватись на українських вулицях.
І це, мабуть, правильно. Тому що вибір мають зробити люди, суспільство. Цей вибір не можна передовіряти президентам і прем’єрам, які виходять з інтересів власної політичної безпеки та інших особистих резонів,– але аж ніяк не з інтересів країни».
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1