Іноземні працівники, які отримували запрошення на роботу у США, майже гарантовано отримували і робочу візу у 2024 бюджетному фінансовому році. Згідно з даними Національного фонду американської політики, імміграційні установи схвалили понад 97% заявок на візи H1-B.
Це був другий найвищий рівень схвалення за понад десять років. Але, за словами імміграційних адвокатів, надзвичайно високий рівень успіху може незабаром зменшитись, якщо команда новообраного президента Дональда Трампа дотримуватиметься такої ж політики з обмеження імміграції, як і за часів його першого президентства. Це може вплинути на американський бізнес та інші установи, які залучають висококваліфікованих іноземних працівників, особливо з Індії, попереджають вони.
"Я думаю, що буде важче і складніше отримувати схвалення", — сказала Шарварі Далал-Дейні, старша директорка зі зв’язків з урядом Американської асоціації імміграційних юристів (AILA) і колишня юристка Служби із питань громадянства та імміграції США (USCIS).
Компанії експлуатують програму, кажуть критики
Створена в 1990 році програма H-1B дозволяє американським роботодавцям наймати іноземні таланти у таких спеціалізованих галузях, як високі технології, інженерія та охорона здоров’я. Видається 85 000 віз шляхом жеребкування. За останні роки понад 70% робочих місць отримали індійські робітники, за ними йдуть громадяни Китаю.
Програма довгий час була предметом суперечок. Прихильники вказують на те, що вона дозволяє США залучати кращі іноземні таланти і заповнювати важливі робочі місця. Дослідження 2016 року, проведене Національним фондом американської політики, показало, що засновники майже чверті мільярдних американських стартапів вперше приїхали до США як іноземні студенти.
Але критики вважають, що ця програма шкодить американським робітникам. Айра Мелман з Федерації американської імміграційної реформи (FAIR) звернув увагу на суперечливий крок Disney десять років тому, який звільнив сотні співробітників США і змусивши їх навчати своїх наступників-іноземців, як умову отримання вихідної виплати.
Хоча Дісней заперечував будь-які правопорушення та виграв позови, ця справа об’єднала антиіммігрантські групи.
FAIR каже, що американські компанії використовують систему для найму дешевшої іноземної робочої сили, що знижує зарплати в США.
"Тут, у Сполучених Штатах, є багато технічних працівників, і компанії мають насамперед наймати американських громадян", — каже Мелман, медіадиректор FAIR, в інтерв’ю Голосу Америки.
Мелман вважає, що програма відійшла від своєї початкової ролі як програми тимчасового залучення іноземних працівників, і іноземні громадяни використовують її як неофіційний шлях до американського громадянства.
"Ця програма передбачає, що приїжджаєте сюди на певний період часу, на термін дії вашої візи, а потім повертаєтесь додому", — сказав Мелман.
Цю критику поділяють багато республіканців у Конгресі, а також Трамп, який у 2016 році виступав за припинення того, що він назвав "програмою дешевої робочої сили". Цього не сталося, але за свого першого президентства Трамп видав указ "Купуй американське, найми американське", а імміграційна служба посилила вимоги до дипломів і зарплати для іноземних працівників
Більшість із цих нововведень зрештою заблокували суди. Але посадовці імміграційної служби знайшли інші способи зменшити програму. Вони схвалювали запити на візу на один рік замість трьох, відхилили автоматичне продовження та посилили перевірки робочих місць. За словами імміграційних юристів, від заявників на отримання візи почали вимагати докази для обробки їхніх петицій.
Кількість відмов у візах зросла до 24% у 2018 році та впала до 21% у 2019 році, а потім зменшилася до 13% у 2020 році. Це ознаменувало різкий відхід від епохи Обами, коли було відхилено менше ніж 1 з 10 петицій.
"Можна сказати, що за адміністрації Трампа система руйнувалась", — сказала Далал-Дейні, яка працювала спеціальним радником в USCIS під час першої адміністрації Трампа.
Плани Трампа щодо віз непевні
Хоча зміна правил і норм займає багато часу, імміграційні юристи попереджають про ймовірне повернення до тактики, яку використовувала перша адміністрація Трампа для обмеження кількості віз, виданих іноземним працівникам.
Кетлін Кемпбелл Вокер, керівниця імміграційної практики в юридичній фірмі Dickinson Wright, сказала, що вона особливо стурбована тим, що посилений контроль з боку федеральних агентів по боротьбі з шахрайством може уповільнити роботу та потенційно створити "більше труднощів із затвердженням вашого статусу візи H-1B".
"Це мене турбує", — каже Вокер, колишня президентка AILA, в інтерв’ю Голосу Америки.
Плани майбутньої адміністрації щодо візової програми залишаються невизначеними. Перехідна команда Трампа не відповіла негайно на запит Голосу Америки про коментар, але речник кампанії заявив у заяві для The Washington Post на початку цього року, що Трамп "відновить усі свої попередні [імміграційні] політики" одразу після повернення до Білого дому..
Очікується, що нова адміністрація Трампа зосередиться на боротьбі з нелегальними іммігрантами, а імміграційні юристи кажуть, що ціллю нової адміністрації може стати як легальна, так і нелегальна імміграція, вказуючи на призначення прихильників жорсткої імміграційної політики, таких як Стівен Міллер, майбутній заступник голови апарату Трампа в Білому домі.
Проте сигнали неоднозначні. Трамп висунув ідею видавати грін-карти іноземним випускникам американських коледжів і університетів. А ключовий союзник Трампа Ілон Маск рішучие підтримує програму H-1B, і Tesla найняла 742 нових іноземних працівника в 2024 фінансовому році, займаючи 16 місце серед американських компаній з найбільшою кількістю схвалень віз H-1B.
Невідомо, чи матиме Маск вплив на імміграційну політику, Вокер висловила сподівання, що "він, можливо, буде там, щоб спробувати представити позитиви категорії H-1B".