Новообраний президент США Дональд Трамп планує розпочати операцію з масової депортації іммігрантів, які проживають у США нелегально, після свого вступу на посаду 20 січня.
Під час своєї президентської кампанії Дональд Трамп заявляв, що найгірша проблема Америки - нелегальна імміграція.
"Ми будемо мати найбільшу депортацію в історії. Я не пишаюся тим, що це кажу, але це складна річ", - заявив Трамп.
Обіцянка новообраного президента Дональда Трампа здійснити найбільшу депортацію в історії США викликає багато запитань щодо того, як саме її будуть проводити і чи законно це.
За даними агенції Reuters, станом на початок 2022 року у США перебувало приблизно 11 млн іммігрантів нелегально або з тимчасовим статусом, і ця цифра, за словами окремих аналітиків, зросла до 13-14 млн.
До депортації можуть залучити американські війська
Після перемоги на виборах Трамп опублікував допис, у якому заявив, що оголосить надзвичайний стан у країні та залучить американські війська для допомогти з депортацією.
На своїй платформі Truth Social Трамп написав: "ПРАВДА!!!", відповідаючи на допис Тома Фіттона, президента консервативної групи Judicial Watch, який написав, що наступна адміністрація "використовуватиме військові ресурси, щоб зупинити вторгнення Байдена за допомогою програми масової депортації".
"Вторгненням Байдена" він назвав потрапляння до США нелегальних мігрантів під час адміністрації чинного президента Джо Байдена.
Професор права Нью-Йоркського університету Джозеф Нанн каже, що незрозуміло, як американські військові можуть бути задіяні для виконання обіцянки масової депортації:
"Це дійсно залежить від того, як саме президент хоче використовувати військо. Чи він хоче, щоб військові безпосередньо брали участь у правоохоронних діях, чи щоб надавали більш непряму підтримку державній операції з депортації".
Номінант по посаду наглядача за кордоном США Том Гоман планує більш агресивний підхід, наголошуючи на операціях із депортації та посиленні військового втручання.
"Ми проведемо масову операцію з депортації, і ми спробуємо знайти понад 300 тисяч дітей, яких упустила ця адміністрація", - заявив Гоман.
Він послався на звіт Міністерства внутрішньої безпеки, за яким понад 32 тисячі неповнолітніх дітей без супроводу пропустили судові засідання, а понад 290 тисяч дітей не отримали сповіщень.
Експерти з імміграції стверджують, що це не обов'язково означає, що діти зникли безвісти. Деякі з них можуть перебувати за вказаними адресами.
"Масова депортація – не єдиний варіант. Конгрес міг би натомість створити новий шлях до постійного правового статусу, дозволивши багатьом людям, які вже живуть тут, подати заявку, пройти перевірку, сплатити збір і привести свої документи до ладу", - сказав представник Американської імміграційної ради Аарон Райхлін-Мельник.
Закони обмежують залучення військових без схвалення Конгресу
Юридичний комітет Сенату цього тижня обговорював потенційні проблеми внаслідок масової депортації. Демократи заявили, що це може зашкодити економіці.
"Річ у тому, що сьогодні у США живуть мільйони іммігрантів без документів, які працюють у галузях, критичних для всієї нашої економіки", - прокоментував сенатор-демократ Алекс Паділья.
Тим часом республіканці наголошують на дотриманні верховенства права.
"Ми виконаємо наказ імміграційних судів про депортацію, і знову ж таки, ми не визнаємо беззаконня та злочинність у США новою нормою", - сказав сенатор-республіканець Джон Корнін.
Закони обмежують залучення військових до виконання цивільних правоохоронних дій без схвалення Конгресу, але не надзвичайні повноваження можуть дозволити президенту залучити військо до забезпечення матеріально-технічної підтримки.
Деякі експерти кажуть, що солдатам бракує підготовки для імміграційних завдань.
"Кожен військовий, якого втягують у внутрішню операцію з масової депортації, є військовим, який не виконує свою звичайну роботу і не виконує свою звичайну роль у галузі національної безпеки", - сказав професор права Нью-Йоркського університету Джозеф Нанн.
Штат Техас пропонує майбутній адміністрації Трампа понад 550 гектарів для будівництва центру тимчасового утримання для учасників "найбільшої депортації злочинців в історії країни", заявив земельний уповноважений штату.
Як повідомляв Голос Америки, 12 листопада новообраний президент США заявив, що Томас Гоман, який за першого президентства Трампа виконував обов'язки керівника імміграційної служби, керуватиме політикою щодо кордону в його новій адміністрації, та опікуватиметься виконанням передвиборчої обіцянки Трампа депортувати велику кількість, можливо мільйони, незаконних мігрантів.
Дивіться також: