Міжнародна організація "Дім свободи" (Freedom House) виступила із засудженням репресій і насильства щодо мирних протестувальників у столиці Грузії Тбілісі, які виступають проти закону про "іноагентів". Про це йдеться у заяві тимчасової президентки організації Ніколь Бібінс Седаки.
"Freedom House засуджує репресії та насильство, що триває, проти мирних протестувальників, які заполонили вулиці Тбілісі, щоб виступити проти законопроєкту, зокрема, використання водометів, сльозогінного газу, гумових куль і масові арешти. Ми також глибоко стурбовані погрозами та нападами на грузинських правозахисників, журналістів та опозиційних діячів та їхні родини. Ці репресії є неприпустимими в будь-якій країні, але особливо для країни, яка прагне до Європейського Союзу", - наголосила очільниця "Дому свободи".
За її словами, правозахисники приєднуються до позиції мирних протестувальників і висловлюють тривогу з приводу другої спроби уряду Грузії ухвалити закон про іноземних агентів, який вимагатиме від певних груп громадянського суспільства та засобів інформації реєструватися як "організації, що реалізують інтереси іноземної держави.
Freedom House вважає, що в разі ухвалення цей закон "піддасть стигматизації законну громадську діяльність та незалежні ЗМІ й надасть владі нові інструменти, які вона зможе використовувати для накладення штрафів або іншого покарання на неурядові організації, з роботою яких влада не згодна".
"Це зблизило б Грузію з репресивними режимами, такими як режими в Росії та Киргизстані, автократіями, які систематично працювали над знищенням громадянського суспільства, використовуючи аналогічні заходи – і значно ускладнило б зусилля Грузії щодо вступу до Євросоюзу", – йдеться у заяві.
Очільниця правозахисної організації закликала владну партію "Грузинська мрія" негайно відкликати запропонований законопроєкт.
Голова Freedom House звернулася також до США, ЄС та Великої Британії, щоб вони негайно та скоординовано приборкали "репресії проти грузинського народу". Ці уряди мають наполягати, щоб Венеційській комісії дозволили оцінити запропонований законопроєкт і його відповідність європейським стандартам.
Парламент Грузії схвалив суперечливий законопроєкт у двох читаннях, обговорення ініціативи у третьому читанні відбувається 14 травня.
Прем’єр Грузії Іраклі Кобахідзе припустив, що влада за сприяння міжнародних партнерів внесе зміни до законопроєкту після того, як президентка Саломе Зурабішвілі ветує його. В опозиції, втім, уже виступили проти "косметичних правок" документу.
У ЄС та США попереджають, що ціна ухвалення цього законопроєкту для Грузії, яка прагне Європейського союзу та НАТО, може виявитися дуже високою. З Брюсселя та Вашингтона звучать попередження про санкції проти урядовців, відповідальних за підрив демократії в Грузії.
Як повідомляв Голос Америки, командир “Грузинського легіону”, який воює в Україні на боці ЗСУ, Мамука Мамулашвілі вважає, що протести в Грузії проти законопроєкту щодо так званих “іноземних агентів” нагадують події 10-річної давнини в Україні, коли почалась російська окупація. “Настав час позбутись російського впливу”, – коментує він скандальний законопроєкт.
Як повідомив Мамулашвілі, у складі “Грузинського легіону” перебуває понад 1300 військових.
Дивіться також: