НАТО як організація не може існувати й захищати Європу без залучення Сполучених Штатів. Причиною цьому, насамперед, є питання України, яке набуло геополітичних масштабів й матиме наслідки далеко за межами країни. Сполучені Штати розуміють це.
Такі думки висловив 3 лютого генеральний секретар НАТО Марк Рютте, виступаючи на спільній пресконференції з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером у Брюсселі.
“НАТО, чи як там ця організація тоді називатиметься, без США – з багатьох причин вона не працюватиме”, - сказав Рютте, відповідаючи на запитання щодо необхідності для Європи почати планувати власну майбутню оборону, яка б, можливо, не включала США, з огляду на нещодавні зауваження президента Дональда Трампа щодо бажання придбати Гренландію у Данії, а також запровадження ним тарифів проти Канади. Обидві країни є серед засновників цієї організації.
Найпершою підставою для цього, на думку Рютте, є ситуація з російською війною проти України.
“Якщо дивитися на Україну, то це не тільки Україна і Росія. Тут все досить погано. Це геополітичне явище, яке триває. І США це усвідомлюють, і європейська сторона НАТО це усвідомлює”, - пояснив лідер Альянсу.
“Це Китай, Північна Корея, Іран – усі вони пов’язані з Росією. Тож це геополітичне явище, яке зараз відбувається в Україні. Тому Україна має перемогти не лише заради України насамперед, а й через геополітичні наслідки”, - додав Рютте.
“Я знаю, що таке саме мислення все ще поширене в США, в тому числі в Білому домі”, - підсумував він.
Генсек НАТО також применшив будь-який можливий вплив тарифів та торгових непорозумінь між США та Канадою на колективну оборону та стримування Альянсу.
Зокрема, Рютте зазначив, що він “повністю переконаний” у здатності Альянсу впоратися з такою напруженістю у відносинах між торгівельними партнерами.
Як Рютте, так і Стармер вчергове наголосили на необхідності трансатлантичної єдності як основи безпеки регіону, а також — “надзвичайній важливості” продовження підтримки України у відсічі російській агресії.
Рютте, зокрема, знову закликав посилити підтримку України з метою поставити її в “позицію сили” для ймовірних майбутніх мирних перемовин з Росією. Він також закликав країни НАТО взяти на себе довгострокові зобов’язання щодо відновлення та реконструкції України, коли для цього прийде час.
Стармер наголосив, що цього року Велика Британія надасть Україні “більше військової підтримки, ніж будь-коли раніше”, не пояснюючи деталей.
Рютте і Стармер відвідали неформальну зустріч лідерів Європейського Союзу в Брюсселі, де одним з наріжних стало питання колективної безпеки та оборони й допомоги Україні під час початку нової адміністрації президента Дональда Трампа у США.