Спеціальні потреби

Росія припинила постачання газу до Австрії, транзит через Україну триває


"Газпром" перестав постачати газ до Австрії через бізнес-конфлікт. Канцлер Негаммер напередодні заявив, що країна "не дозволить себе шантажувати". На архівному фото – табличка з логотипом Gazprom Export біля входу на газосховище Haidach, Австрія. 1 липня 2022 року.
"Газпром" перестав постачати газ до Австрії через бізнес-конфлікт. Канцлер Негаммер напередодні заявив, що країна "не дозволить себе шантажувати". На архівному фото – табличка з логотипом Gazprom Export біля входу на газосховище Haidach, Австрія. 1 липня 2022 року.

Росія припинила постачання газу до Австрії в суботу через суперечку щодо платежів, при цьому "Газпром" продовжує перекачувати газ в Європу через Україну після того, як інші покупці попросили більше газу, повідомляє Reuters.

Росія, яка до війни в Україні була найбільшим єдиним постачальником природного газу до Європи, втратила майже всіх своїх європейських клієнтів, оскільки ЄС намагається зменшити свою залежність від Росії через війну і після підриву газопроводу Nord Stream до Німеччини у 2022 році.

Один з останніх основних маршрутів російського газу в Європу – трубопровід радянських часів Уренгой-Помари-Ужгород через Україну – має бути закритий наприкінці цього року, оскільки Київ не хоче продовжувати п'ятирічний транзитний договір, який постачає північносибірський газ до Словаччини, Чехії та Австрії.

Як повідомив канцлер Австрії Карл Негаммер, російська корпорація "Газпром" вранці 16 листопада припинила постачання газу до австрійського енергетичного підприємства OMV. Приводом став бізнес-конфлікт навколо поставок, що переривалися в 2022 році.

Негаммер напередодні заявив, що країна "не дозволить себе шантажувати".

На початку 2022-го року, на тлі повномасштабного російського вторгнення в Україну, у постачанні російського газу в Європу стали виникати перебої. Російська компанія пояснювала це технічними труднощами, країни Заходу заявляють, що Москва намагалася їх шантажувати.

OMV подала позов проти "Газпрому" на розгляд Міжнародної торгової палати і виграла понад 230 мільйонів євро як компенсацію збитків. Ці гроші OMV вирішила відняти з оплати чинного контракту, припинивши деякі платежі за газ, що постачається через Україну.

Раніше в OMV заявляли, що готові до припинення імпорту російського газу та здатні замінити його на постачання з Італії, Німеччини, Нідерландів, та інших постачальників.

"Газпром" відмовився коментувати припинення поставок до Австрії, але російська компанія заявила, що в суботу відправить до Європи через Україну 42,4 мільйона кубометрів газу, стільки ж, скільки було в п'ятницю та протягом кожного дня в останні місяці.

Словацька державна компанія SPP заявила, що все ще отримує газ з Росії, і додала, що інші купують більше.

«Ситуація, коли великий споживач перестав брати газ зі сходу, але той самий обсяг протікає через територію України, свідчить про те, що в Європі все ще є великий інтерес до цього газу», — йдеться в заяві SPP, не називаючи інших покупців.

Зазвичай на OMV припадає близько 40% потоків російського газу через Україну, або близько 17 млн кубометрів на добу.

Австрійський мережевий оператор AGGM заявив, що зараз не замінює імпорт з Німеччини чи Італії. Раніше Австрія заявила, що має достатньо запасів, щоб покрити дефіцит.

ГАЗОВА ПОЛІТИКА

У п’ятницю канцлер Німеччини Олаф Шольц розмовляв із президентом Володимиром Путіним вперше за майже два роки російської війни в Україні.

За даними Кремля, Путін запевнив Шольца, що Росія завжди виконувала свої контрактні зобов'язання з поставок енергоресурсів і "готова до взаємовигідної співпраці, якщо німецька сторона проявить у цьому інтерес".

Свого часу Росія постачала 35% газу в Європу, але після початку війни в 2022 році "Газпром" втратив частку через відмову багатьох європейських країн купувати газ у Росії. Газ до ЄС у більшій кількості почали постачати Норвегія, США та Катар.

Без Австрії значні російські поставки надходитимуть лише до двох європейських країн, Угорщини та Словаччини, у випадку Угорщини через трубопровід, що пролягає переважно через Туреччину.

Згідно з даними, зібраними Reuters, у 2023 році через Україну Росія поставила близько 15 мільярдів кубометрів газу, що становить близько 8% пікових потоків російського газу до Європи різними маршрутами в 2018-2019 роках.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, у 2023 році український транзитний маршрут задовольняв 65% попиту на газ в Австрії та її східних сусідах Угорщині та Словаччині.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG