Цей тиждень – дуже важливий з точки зору діалогу України із західними партнерами. У понеділок відбувся перший після Революції Гідності саміт Україна – ЄС. Європейці дивилися, як проходять реформи та визначались, якою буде допомога Україні на подолання наслідків війни та економічної кризи.
А у Вашингтоні перебувала делегації українських жінок-парламентарів, які протягом тижня зустрічаються з колегами-законодавцями, урядовцями та діаспорою, розповідаючи про негативний вплив війни на життя людей в Україні.
Окремою темою дискусій у Вашингтоні, за словами Ірини Геращенко, була проблема інтеграції у нормальне життя людей, які в результаті конфлікту на Донбасі стали вимушеними переселенцями. Депутат Верховної Ради каже:
«Європейці зазначили, що вперше вони бачать принципову у цих умовах єдність влади, яка необхідна і для проведення реформ і для того, щоб протистояти зовнішньому ворогу…допомогти біженцям інтегруватися у нове життя.
На цій конференції європейська сторона, країни ЄС заявили, що вони готові надіслати певні кошти для того, щоб допомогти переселенцям. Але очевидно, що і українська влада має докластися до того, щоб правильно розпорядитися цими коштами і більше залучати їх до відповідного фонду для підтримки Донбасу. Я переконана, що уряд виконає цю обіцянку, що у травні місяці буде сформована агенція по Донбасу, яка буде координувати зусилля всіх органів виконавчої влади у вирішенні проблем переселенців. Насправді. Ця агенція стане ключовим переговорником для західної сторони, для міжнародних благодійних фондів і структур, які займаються підтримкою гуманітарних місій для того, щоб в одному місці концентрувалась вся інформація про Донбас, і був один відповідальний за вирішення цієї проблеми».
Закиди, що підтримка економічних зв’язків з окупованими територіями є фінансуванням тероризму, Геращенко вважає безпідставними:
«Україна ніколи не буде підтримувати та фінансувати тероризм. І це є наша чітка заява. Ми готові надавати гуманітарні місії на ті території, але мають бути дві позиції: адресність, тобто донесення цих місій до соціальних установ и безпека їх доставки. Що стосується виплат, а на тому є багато спекуляцій, Україна нараховує виплати пенсіонерам. Тим спеціальним категоріям, де мають сплачуватись гроші, але Україна не може виконувати свої зобов’язання як влада на територіях, що є їй непідконтрольні. Там орудують бойовики. Тому крок за кроком встановлюється українська влада – відновлюються виплати».
А для того, каже Ірина Геращенко, потрібне виконання чотирьох пунктів Мінських угод – безумовне припинення вогню, відведення важкої техніки, звільнення заручників, встановлення кордону.