Спеціальні потреби

"Це може бути гірше ніж теракт 11 вересня". Комісія Конгресу про погіршення безпеки внаслідок війни Росії проти України


Церемонія Міноборони США в Пентагоні з нагоди Національного дня вшанування військовополонених та безвісти зниклих під час виконання обов'язків. 2024 рік.
Церемонія Міноборони США в Пентагоні з нагоди Національного дня вшанування військовополонених та безвісти зниклих під час виконання обов'язків. 2024 рік.
“Ми вже мали досвід теракту 11-го вересня, коли були попередження, і ніхто не звертав уваги, поки це не сталося. Те, про що ми говоримо зараз, може бути набагато гіршим”
Джейн Гарман, голова Комісії стратегії нацоборони США

Нинішні загрози можуть бути "набагато гіршими, ніж теракт 11 вересня", заявила інтерв’ю Голосу Америки голова Комісії зі стратегії нацоборони США Джейн Гарман.

У липні 2024 комісія оприлюднила доповідь, в якій заявила, що світ перебуває на порозі глобальної війни, яку США можуть програти. Також комісія розкритикувала оборонний план Пентагону, в якому Росію називають "гострою, але тимчасовою загрозою", а Китай визначають, як загрозу що "що наздоганяє" США.

Члени комісії наполягають, що Москва несе дуже стабільну, довгострокову та нагальну небезпеку, а Пекін в багатьох воєнних питаннях, вже давно випередив Вашингтон.

З очільниками комісії поспілкувалась конгресова кореспондентка Голосу Америки, Катерина Лісунова.

Катерина Лісунова, Голос Америки: Нещодавно ви оприлюднили дуже важливий звіт. У чому полягає його головне послання?

Джейн Гарман, голова Комісії зі стратегії нацоборони США: Загрози Сполученим Штатам Америки, як від інших держав, так і терористичних груп, є складнішими та більшими, ніж будь-які інші загрози, з якими ми мали справу з 1945-го року. Тобто, з часів коли закінчилась Друга світова війна. І ми до цього не готові.

Голова Комісії зі стратегії нацоборони США Джейн Гарман, під час слухань у Комітеті Сенату з питань збройних сил.
Голова Комісії зі стратегії нацоборони США Джейн Гарман, під час слухань у Комітеті Сенату з питань збройних сил.

Ерік Едельман, заступник Комісії зі стратегії нацоборони США: Увесь цей час, ми скорочували наші оборонні ресурси, тоді як наші противники їх збільшували. Вони збільшували як кількість, так і якість своїх арсеналів.

Заступник Комісії зі стратегії нацоборони США Ерік Едельман, під час слухань у Комітеті Сенату з питань збройних сил.
Заступник Комісії зі стратегії нацоборони США Ерік Едельман, під час слухань у Комітеті Сенату з питань збройних сил.
“Ми можемо бути на порозі глобальної війни, бо ми спостерігаємо посилення співпраці між РФ, Китаєм, Іраном і КНДР”
Ерік Едельман, заступник Комісії стратегії нацоборони США

К.Л.: У своїй доповіді ви заявляєте, що світ може бути на порозі Третьої світової війни і США можуть програти цю війну. Чому такі висновки? І як цьому запобігти?

Е.Е.: Сполучені Штати зробили важливі кроки, – як за часів адміністрації Трампа, так і Байдена, – для зміцнення оборони нашої країни. Але вони все одно не встигали за тим, що робили наші противники. Умовно кажучи, наша ситуація така ж погана або навіть гірша, ніж шість років тому.

Ми вважаємо, що ми можемо бути на порозі глобальної війни, бо ми спостерігаємо посилення співпраці між Росією, Китаєм, Іраном і Північною Кореєю, які підтримують одне одного.

Особливо яскраво це проявляється у випадку загарбницької війни Росії проти України. Якщо конфлікт спалахне, скажімо, в Індо-Тихоокеанському регіоні, дуже ймовірно, що цим скористається заради іншої агресії, до прикладу, Північна Корея. А їй допомагатимуть Росія та Іран, чи навпаки. Тому в будь-якому сучасному конфлікті потрібно бути готовим, що він може дуже швидко стати глобальним.

Відповідаючи на ваше друге запитання про те, як запобігти цьому, нам потрібно припинити використовувати надскладні та витончені системи оборони, на які нині орієнтується наша галузь виробництва. І перейти на те, що є модульним, що можна дуже швидко адаптувати та перепрограмувати, відповідно до нагальних потреб на полі бою.

Дж.Г.: І українці набагато інноваційніші у цьому питанні, ніж ми. Лише цього року я відвідала Україну двічі, зокрема побачила деякі промислові бази в Києві. І я вражена тим, наскільки винахідливі українці. Вони виробляють недорогу військову продукцію, яка дуже ефективна в інтенсивних боях.

К.Л.: Пані Гарман, однією із ваших ключових ідей, як запобігти глобальній війні, було інформування американського суспільства про нинішні загрози. Чому, на вашу думку, люди недостатньо поінформовані? І як це змінити?

Дж.Г.: Ми вважаємо, що люди не поінформовані та не стурбовані. Ми вже мали досвід теракту 11-го вересня, коли були попередження, і ніхто не звертав уваги, поки це не сталося. Те, про що ми говоримо зараз, може бути набагато гіршим, ніж 11-те вересня, яким би жахливим цей теракт не був. Це буде жахливо, як всередині нашої країни, так і на території іншої держави, де ми потенційно будемо воювати.

Отже, як ми говоримо у звіті, це заклик до вищих політичних лідерів, щоб ті поінформували громадськість про нинішні загрози. І пояснили, що це також загрожує базовим речам, які мають для них значення. Наприклад, нашій величезній фінансовій інфраструктурі, мережі авіакомпаній, тощо. Це все опиниться під ударом, якщо до прикладу, Китай спробує відключити ці системи. А він, потенційно, може це зробити.

Імовірність затяжного конфлікту дуже реальна

“Ми не думали серйозно над проблемою національної мобілізації з часів закінчення холодної війни. І це те, із чим ми як нація, вимушені зіштовхнутися”
Ерік Едельман, заступник Комісії стратегії нацоборони США

К.Л.: Пане Едельман, під час слухань одним із ваших ключових повідомлень було те, що Америка має готуватись до мобілізації та рекрутингу армії. Це звучить дуже тривожно. Чому і коли має розпочатись рекрутинг і мобілізація?

Е.Е.: Це два різні питання. Перше це те, що усі наші добровольчі сили мають серйозні проблеми з набором новобранців. Зокрема, наша армія, наші Військово-повітряні та морські сили. Корпус морської піхоти, здається, справляється трохи краще. Але в усіх інших видах, за останні кілька років, спостерігається нестача у наборі персоналу.

Для цього є складна низка причин. Деякі із них соціальні: до прикладу, зменшення кількості людей у віці 18-19-ти років, які відповідали б фізичним стандартам, через кризу ожиріння в країні. Але також у молодих людей зменшується і бажання служити.

У нас немає проблем утримати людей. Люди, які вже служать, вважають військове покликання повноцінним. Ми маємо досить гарні показники утримання людей у збройних силах. Але набір кадрів – це проблема, і служби над цим працюють. Ми зробили кілька пропозицій щодо стандартів, які є застарілими, і які можна пом’якшити, щоб відкрити можливості людям, які хочуть служити. Тож це – окреме питання.

Інший виклик, який ви порушуєте, – це питання мобілізації. Проблема в тому, що ми схильні планувати лише короткі війни. Основна фаза бойових дій в Іраку була дуже короткою, як і в Афганістані, так само перша війна в Перській затоці. Значна частина нашого планування включає лише 30 днів бою, а потім ми виходимо з основних бойових операцій.

Але те, що ми бачимо в Україні та на Близькому Сході, демонструє, що ймовірність затяжного конфлікту дуже і дуже реальна. І Сполучені Штати повинні бути до цього готові. А ми не думали серйозно над проблемою національної мобілізації з часів закінчення холодної війни. І це те, із чим ми як нація, вимушені зіштовхнутися.

“Мене щиро турбує та розчаровує, що Україні зараз не приділяють більше уваги... та й раніше недостатньо приділяли”
Джейн Гарман, голова Комісії стратегії нацоборони США

К.Л.: Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну багато чого змінилося. Але вже через кількох років увага до України почала зменшуватись. Що ви про це думаєте, і яка роль України у всіх цих глобальних загрозах?

Дж.Г.: Це трагедія, що Україна не є одним із головних заголовків…Поки ми говоримо, відважні українці в окопах, ризикують своїм життям, - і в багатьох випадках гинуть через те, що вони не мають відповідної зброї і відповідного дозволу на використання цієї зброї, щоб атакувати російські установки, з яких ведеться напад.

І вони навіть непевні, чи матимуть у майбутньому продовження цієї фінансової підтримки та зброї. Я вважаю, що це трагедія. На карту поставлено питання свободи.

Якщо Росія переможе, то не зупиниться на Україні, і піде далі. Спочатку, я думаю, це будуть країни, які не є членами НАТО, але є досить вразливими через близькість по кордону, як-от Молдова та Грузія.

Далі Кремль перейде до більш вразливих країн НАТО, таких як Балтійські країни. Коли це станеться, припустімо, що ці країни активують п’яту статтю альянсу, – це означатиме, що і ми у стані війни. Сполучені Штати зобов'язані, як підписант НАТО, втрутитись. Коли ми доєднаємось, це стане щонайменше, регіональною війною. І хто знає, що у такому випадку зробить Китай. Конфлікти можуть розростатись дуже швидко.

Тож, мене щиро турбує та розчаровує, що Україні зараз не приділяють більше уваги... та й раніше недостатньо приділяли. Я не маю сумніву, що якби ми знищили російські установки пів року чи рік тому і застосували б більше далекобійної зброї, то українці б значно випереджали на полі бою вже зараз.

І на останок, я хочу сказати...чим більше людей це почують, тим краще. Не лише тому, що наш звіт важливий і ми намагаємося привернути увагу громадськості, а тому, що вони (українці, – ред.) повинні знати, що в Сполучених Штатах є люди, які справді борються за свободу, не тільки для нашої країни, а й для всього світу.

Як писав Голос Америки, чинна комісія була створена Конгресом у 2022 фіскальному році, в рамках законопроєкту про Оборонний бюджет США. Це орган незалежної перевірки Стратегії нацоборони, яку розробляє Пентагон. Загалом, Конгрес створює комісії для незалежної оцінки загроз, у тому числі терористичних, кожні 4 роки.

Інша комісія, створена у 1998-му році, оприлюднила свої висновки у лютому 2001 року. У звіті детально описувались загрози потенційної масивної терористичної атаки на США у найближчому майбутньому. Багато з цих передбачень справдились через 7 місяців, під час теракту 11 вересня на Всесвітній торговий центр і Пентагон.

Як стверджують експерти, на момент доповіді, до попереджень комісії не поставились з належною серйозністю.

Таким комісіям зазвичай, дається кілька років на роботу, після чого вони мають надати звіт із власними висновками Конгресу та президенту США.

Нинішня комісія складається з восьми членів, кожен зі значним досвідом в питаннях оборони та національної безпеки. Але як незалежний орган, жоден із членів комісії не займає урядової посади.

Дивіться також:

Розсилка

Відео - найголовніше

У Грузії тривають протести: як реагують у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:47 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG