Спеціальні потреби

Бої на Харківщині. Чи вдасться росіянам взяти Вовчанськ? Аналіз тижня штурмів


Військовослужбовці ЗСУ стріляють із РСЗВ БМ-21 "Град" по російським позиціям на Харківщині,15 травня 2024. Фото AFP
Військовослужбовці ЗСУ стріляють із РСЗВ БМ-21 "Град" по російським позиціям на Харківщині,15 травня 2024. Фото AFP

Росіяни на Харківщині розширили зону бойових дій на 70 км. Таким чином вони намагаються примусити ЗСУ залучити додаткову кількість бригад з резерву, написав на своїй сторінці у Facebook головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський.

Вже тиждень тривають сухопутні штурми росіян на новому напрямку – на півночі Харківщини. Під постійними авіаударами перебуває і місто Харків. Експерти кажуть - сил у росіян навряд вистачить аби взяти найбільше місто сходу України. Та справжня мета цієї операції зовсім інша, кажуть оглядачі. На прохання Голосу Америки військові експерти проаналізували ситуацію на фронті.

Постріл з броньованої машини Російського добровольчого корпусу, 13 травня 2024 року. Фото РДК, поширене Reuters
Постріл з броньованої машини Російського добровольчого корпусу, 13 травня 2024 року. Фото РДК, поширене Reuters

Це кадри боїв Російського добровольчого корпусу (військове формування підтримуване Україною - ред.) за Вовчанськ на Харківщині. Росіянам частково вдалось зайти до міста. Від минулого тижня вони ведуть сухопутний штурм на півночі області. За даними аналітиків DeepState агресору вдалось захопити кілька прикордонних сіл.

Ситуація на півночі Харківщини за даними аналітиків DeepStateMap.Live. Скріншот з веб-сторінки deepstatemap.live
Ситуація на півночі Харківщини за даними аналітиків DeepStateMap.Live. Скріншот з веб-сторінки deepstatemap.live

Чому Росії вдалось потіснити українців?

Джон Нагл, підполковник США у відставці та професор Військового коледжу Сухопутних сил США вважає, що росіяни скористались із низки помилок українців та союзників

"Україна повинна була побудувати кращу оборону, мережу окопів, укріплень, мінних полів між Харковом і Росією. Україні слід було краще проводити мобілізацію пів року тому, а не зараз.... Сполучені Штати повинні були раніше постачати Україні усе необхідне озброєння. Шестимісячна пауза в наданні Україні зброї дозволила Росії отримати перевагу в артилерії", - зауважує Нагл.

Водночас Джордж Баррос, експерт Інституту вивчення війни (ISW) навпаки похвалив українське військо за гнучкість в обороні. Україні не варто триматись за оборонні рубежі, будувати свої "лінії Суровікіна", коли сили ворога переважають.

"Будьмо реалістами – якщо росіяни вирішили зібрати 30 000 військ у Бєлгородській області, якщо вони збираються відкрити новий фронт на Вовчанськ, використовувати КАБи та іншу зброю немає жодної військової доцільності для українців впертися і влаштовувати вирішальний бій", - вважає Баррос.

Підготовка до стрільби з реактивної артсистеми M142 HIMARS. Квінсленд, Австралія, 26 липня 2023 року. Фото Армія США, поширене AP
Підготовка до стрільби з реактивної артсистеми M142 HIMARS. Квінсленд, Австралія, 26 липня 2023 року. Фото Армія США, поширене AP

Дозвіл бити по території Росії

Утім і Баррос, і інші військові аналітики опитані Голосом Америки вважають, що ЗСУ могли б стримати або ускладнити наступ ворога на Харківщині завдаючи ударів по території Росії. Утім бити зброєю наданою союзниками по РФ Сполучені Штати не дозволяють. Це “українська» війна, а не війна Америки проти Росії – пояснював причину заборони торік тодішній Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі.

Гордон Дейвіс, генерал-майор армії США у відставці на прикладі оборони Харкова вказує – з точки зору військового, політичні обмеження для українців потрібно зняти.

"Я вважаю, що це нелогічне політичне обмеження заважає військовим захищати свою територію від агресії. У Росії є засоби далекого ураження і на відміну від сходу чи півдня України, де ці засоби знаходяться на окупованій території, з Харковом, який знаходиться на кордоні з Росією ситуація зовсім інша. Тому, навіщо стримувати удари артилерійськими системами, системами дальнього ураження, чи знищення повітряних цілей у Росії, які б'ють по українському населенню чи українських військах? У цьому немає сенсу", - зауважує Дейвіс.

Спробувала переконати США змінити позицію стосовно ударів західною зброєю по території Росії група українських депутатів, яка приїхала до Вашингтона цього тижня.

"У нас є відео – "Град" стоїть на території Бєлгородської області і стріляє по території Харківщини і ми кажемо: "Ну от як ми їх бачимо знаємо, але в нас немає змоги їх знищити". Друге питання - ми могли взагалі уникнути [російського наступу] , бо ми знали - наш ГУР повідомляв як вони пересуваються. У нас просто не було можливостей до них дістатись", - заявив в інтерв'ю журналістці Голосу Америки Катерині Лісуновій депутат Верховної Ради України - Давид Арахамія.

Скріншот з відео, опублікованого в месенджері російського реп-виконавця Міши Маваші, на якому видно, як реактивна система залпового вогню БМ-21 "Град" ймовірно у Бєлгородській області (Росія) блокує рух транспорту під час удару по території України
Скріншот з відео, опублікованого в месенджері російського реп-виконавця Міши Маваші, на якому видно, як реактивна система залпового вогню БМ-21 "Град" ймовірно у Бєлгородській області (Росія) блокує рух транспорту під час удару по території України

Цього ж тижня Київ відвідав державний секретар США Ентоні Блінкен, де він також коментував питання ударів по Росії. Деякі оглядачі оцінили його заяви, як пом’якшення позиції Вашингтона

"Ми не заохочували і не уможливлювали удари за межами України, але зрештою Україна сама має ухвалювати рішення як вести цю війну, війну за захист своєї свободи, свого суверенітету і територіальної цілісності", - заявив Блінкен.

Куди можуть дійти росіяни

Та поки росіяни продовжують штурмувати українські позиції на Харківщині. В Генштабі ЗСУ звітують про численні відбиті атаки ворога. На думку Крістофера Каволі, верховного головнокомандувача Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі росіянам не вдасться далеко просунутись на цьому напрямку

"Росіяни не мають необхідної кількості військ, щоб досягнути стратегічного прориву ... Більше того, вони не мають навичок та засобів, щоб це зробити, щоб діяти в масштабі необхідному, аби використати будь-який прорив для стратегічної переваги У них дійсно є можливість досягти локальних успіхів, і вони зробили це, але вони також зазнали деяких локальних втрат" - заявив Каволі.

На думку Михайла Бєлєскова, аналітика Національного інституту стратегічних досліджень України, росіяни залучили до штурму ще не всі резерви. Але навіть за їх участі глибокий прорив малоймовірний.

"Ті сили, які вони застосували - це 7-8 батальйонів, можливо перевалило за 10 батальйонів. Загалом північне угруповання - це щонайменше до 35 000 осіб. Тобто чи є в росіян сили намагатися просуватися далі, як мінімум стабілізувати ситуацію для себе і намагатись працювати в глибину на 10-15 км на жаль це є", - пояснює Бєлєсков в коментарі Голосу Америки.

Підлітки дивляться на дим, який здіймається після російського ракетного удару по Харкову, 17 травня 2024 року. Фото REUTERS
Підлітки дивляться на дим, який здіймається після російського ракетного удару по Харкову, 17 травня 2024 року. Фото REUTERS

Під ударами дронів та керованих авіаційних бомб знаходиться обласний центр - Харків. В американському Інституті вивчення війни не виключають, що росіяни в перспективі можуть піти на місто, але поки справжня мета штурмів на цій ділянці зовсім інша.

"Ми вважаємо, що основна мета цієї операції підтримка головного напрямку удару Росії - кампанії в Донецькій області. Відкриття цього фронту змушує українське командування приймати складні рішення щодо ресурсів і матеріальних засобів, а також підрозділів, які їм потрібно направити туди. План російської кампанії спрямований на відведення українських ресурсів від Донецька на північ Харківщини", - заявив Джордж Баррос, експерт Інституту вивчення війни.

В Генштабі підтвердили, що для відбиття російського наступу залучили резерви. Наскільки це послабило позиції України на Донеччині поки невідомо. За даним командувача головного управління розвідки України Кирила Буданова наземну інтервенцію росіяни також планували і на Сумщині. В Інституті вивчення війни кажуть, що російське командування тримає в суміжних Брянській та Курській областях по 10 тисяч військових. Та цього поки не достатньо для проведення наступу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG