Спеціальні потреби

Конгресмени США закликали Байдена дозволити Польщі збивати російські ракети над Україною


Місцевий житель спостерігає, як рятувальники розбирають завали на місці російського ракетного удару в Дніпрі, 26 жовтня 2024 року, внаслідок якого загинуло четверо людей. (Фото Гені САВІЛОВА / AFP)
Місцевий житель спостерігає, як рятувальники розбирають завали на місці російського ракетного удару в Дніпрі, 26 жовтня 2024 року, внаслідок якого загинуло четверо людей. (Фото Гені САВІЛОВА / AFP)

Лідери Гельсінської комісії США закликали президента США Джо Байдена дозволити Польщі збивати російські ракети в небі над Україною як акт самооборони.

Про це повідомляє американське видання The Hill, яке отримало ексклюзивний доступ до відповідного листа Гельсінської комісії.

“Ми пишемо, щоб наполегливо закликати вашу адміністрацію надати Польщі повноваження перехоплювати та знешкоджувати ракети над Україною, особливо ті, що загрожують вдертися в повітряний простір Польщі”, - зазначили у листі конгресмен-республіканець Джо Вілсон, голова Гельсінської комісії, та конгресмен-демократ Стів Коен, високопоставлений член комісії.

“Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський нещодавно звернувся з проханням про це, і ми вважаємо, що надання цієї спроможності є необхідним кроком для захисту території НАТО та захисту одного з наших найважливіших союзників”, - йдеться далі у листі.

Як нагадує The Hill, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський запропонував таку схему у вересні цього року в інтерв’ю британському виданню Financial Times.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив тоді, що це питання є частиною дискусій між союзниками по НАТО. Втім тодішній генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг виступив проти такої пропозиції, заявивши, що у такий спосіб НАТО ризикує “стати частиною конфлікту”.

“Прохання міністра закордонних справ Сікорського має оборонний характер і відповідає місії НАТО щодо захисту територіальної цілісності своїх держав-членів”, - зазначили автори листа, згадавши також про загибель двох польських фермерів у листопаді 2022 року від удару ракети у польському селищі Пшеводув неподалік кордону з Україною.

Президент України Володимир Зеленський під час нещодавнього візиту на Закарпаття нагадав, що просив Варшаву збивати російські ракети, які йдуть в напрямку Польщі, й, зокрема захистити місто Стрий Львівської області, де розташоване газосховище.

За словами Зеленського, Польща висловила готовність збивати такі російські ракети, якщо вона не буде змушена приймати таке рішення односторонньо.

“Дозвіл Польщі перехоплювати ракети над Україною не буде наступальним актом, а скоріше вирішальним кроком у забезпеченні безпеки східного флангу НАТО. Ця дія зміцнить позицію стримування НАТО, одночасно продемонструвавши нашу колективну рішучість захистити альянс від подальшої російської агресії”, - зазначили автори листа.

На їхню думку, дотепер НАТО і США показали “надмірну стриманість” у своїй відповіді на провокації Росії, що лише надихнуло Москву “діяти більш необачно, часто з відвертим ігноруванням кордонів НАТО”.

“Попри те, що Росія продовжує ескалацію через гібридну війну – порушення повітряного простору, атаки на критично важливу інфраструктуру та спроби дестабілізувати демократичні інституції – ми вагалися протистояти цим загрозам рішуче, дозволяючи Росії вести війну проти альянсу з мінімальними наслідками”, - йдеться далі у листі.

“У цьому контексті прохання Польщі щодо перехоплення та нейтралізації ракет над Україною є як необхідним, так і терміновим, являючи собою механізм підтримки України та гарантію для передньої лінії кордонів НАТО”, - підсумували автори.

Як зазначає The Hill, новий генсек НАТО Марк Рютте поки не висловлювався з цього приводу.

Країни-партнери України надіслали Києву певну кількість сучасних систем протиповітряної оборони, включно з американськими системами Patriot, однак, за твердженнями українського уряду, цих систем критично не вистачає для захисту всієї території України від регулярних російських повітряних ударів.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG