США продовжують радитися із союзниками щодо того, якою має бути відповідь на залучення північнокорейських військ до війни Росії проти України. Про це на брифінгу в середу, 30 жовтня, заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер.
"Це точно викликає занепокоєння у певної кількості наших союзників по НАТО, – сказав Міллер. – Під час наших розмов із союзниками по НАТО ми чули, що вони так само стурбовані цим, як і ми. Щодо того, як виглядатиме відповідь, ми зараз із ними консультуємося".
Спільні дії у відповідь на розгортання військ КНДР у Росії обговорювали, зокрема, в Пентагоні на зустрічі міністрів оборони США та Південної Кореї 30-го жовтня.
"Путін не переможе в Україні, навіть за додаткової допомоги Північної Кореї", – запевнив міністр оборони США Ллойд Остін.
Він додав, що якщо північнокорейські війська воюватимуть разом із російськими солдатами, то "вони будуть воюючою стороною" – і є всі підстави вважати, що "вони будуть вбиті та поранені у бою".
Своєю чергою міністр оборони Південної Кореї Кім Йонг-Хʼюн у Пентагоні зазначив, що "очевидним завданням для наших військових ... відправити спостерігачів і аналітичну групу на російсько-українську війну".
"І я б навіть сказав, що якщо ми не надішлемо наших спостерігачів чи аналітичну групу, це означатиме, що ми несумлінно виконуємо свою роботу", – сказав Йонг-Хʼюн.
Експерти у Вашингтоні також обговорювали можливі варіанти відповіді на залучення північнокорейських військ до війни Росії проти України та на нестабільну ситуацію на фронті.
Директор з питань Європи у Раді з нацбезпеки США Майкл Карпентер вважає, що США та союзники мають відправити Києву додаткову допомогу та оснастити нові військові бригади. Про це він сказавпід час круглого столу в Центрі американсько-українських відносин у Вашингтоні 29 жовтня.
"Якою має бути політична відповідь? Зараз для США, а також наших союзників і партнерів, які підтримують Україну, важливо розробити разом із нашими українськими друзями план підготовки та оснащення нових бригад, для яких Україні доведеться мобілізувати додаткові сили, додаткових новобранців, щоб мати можливість утримувати лінію фронту в Донецьку та Луганську, а потім зайняті такі позиції, щоб у 2025 році взятися за звільнення додаткових територій", – сказав Карпентер.
Він зазначив також, що потрібно проводити "більші, кращі і триваліші тренування" українських військових за допомогою західних партнерів.
"Зараз у нас є кілька бригад, які навчаються за межами країни, в наших партнерів. Ми, Сполучені Штати, також проводимо навчання, але нам потрібно розширити масштаб і сферу того, що ми робимо, нам потрібно вийти за рамки базової підготовки, і нам потрібно вийти за рамки бригади чи кількох бригад, якщо взяти до уваги наших партнерів, і дійсно подивитися на те, щоб допомогти Україні створити принаймні десять, якщо не десятки нових бригад у найближчій перспективі", – сказав Карпентер.
"Потрібно зняти будь-які обмеження на використання зброї"
Поява північнокорейських військ у війні Росії проти України має стати "тривожним дзвінком" для європейців і американців, що Путін посилює ескалацію, заявив у коментарі Українській службі Голосу Америки ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід, експерт вашингтонського аналітичного центру Атлантична рада.
"Нам потрібно зняти будь-які наявні обмеження на використання Україною зброї, і ми повинні прискорити підтримку України з огляду на цей небезпечний розвиток подій", – сказав Фрід.
Водночас він додав, що США наразі "не придумали ефективної протидії тому, що наразі роблять північнокорейці":
"Готова чи ні Південна Корея надіслати більше військової допомоги Україні, або чи готові ми зняти певні обмеження на використання Україною зброї всередині Росії – це те, щодо чого ми повинні швидко ухвалити рішення".
На думку колишнього посла США в Україні Джона Гербста, крім зняття обмежень на використання американського озброєння, пріоритетом має бути надання Україні більш ефективних військових засобів:
"Нам слід зробити пріоритетом надання Україні більше ATACMS, але ми також повинні ухвалити рішення надати Україні ракети "Томагавк", яких у нас достатньо, і які набагато потужніші, ніж навіть ATACMS".
Гербст також наголошує на відсутності поки що чіткого рішення щодо ситуації з військами КНДР із боку Вашингтона:
"Добре, що Білий дім нарешті визнав, що північнокорейські війська прямують на поле бою, але це справді проблема, що вони (адміністрація президента США, - ред.) не придумали серйозної, рішучої відповіді, аби перешкодити такому розвитку подій, і це ознака слабкості, яка зараз нам не потрібна".
Колишній посол США в Україні Вільям Тейлор в інтервʼю Українській службі Голосу Америки вважає, що залучення північнокорейських військ до війни проти України має стати "сприятливим моментом" для країн НАТО і, зокрема, США, "щоб дозволити українцям використовувати зброю по всіх військових цілях у Росії, включно з північнокорейськими військами".
Другою відповіддю, я вважаю, було б запрошення приєднатися до НАТО
"Другою відповіддю, я вважаю, було б запрошення приєднатися до НАТО. Запрошення для України до Альянсу було б сигналом для росіян, що, що б вони не робили, вони не переможуть", – сказав Тейлор.
Військовий експерт, президент фонду Саратога у Вашингтоні Ґлен Говард теж наголошує, що з Києва потрібно зняти будь-які обмеження щодо застосування американської зброї.
Крім того, на його думку, Південна Корея більше не може займати нейтральну позицію, і має розпочати постачання озброєння Україні:
Південній Кореї потрібно втрутитися у війну і розпочати надання Україні напрямуҐлен Говард
"Південна Корея має одну з найбільших потужностей з виробництва боєприпасів у світі, в Азії, щоб виробляти американські артилерійські боєприпаси. Але вони не надавали Україні цих боєприпасів. Вони передавали це США, а Сполучені Штати потім використовували власні запаси боєприпасів і передавали їх Україні. Тепер Південній Кореї потрібно втрутитися у війну і розпочати надання Україні напряму, але вона відмовляється це робити, бо Південна Корея все ще має дуже хороші торгові відносини з Росією".
"Якщо не буде сильної реакції з боку НАТО і США, я думаю, ми побачимо більше північнокорейських військ"
За словами Джона Гербста, найімовірніше, залучаючи північнокорейські війська, Росія насамперед хоче продемонструвати, що має союзників у війні, розраховуючи на те, що Захід "здасться", відступивши від підтримки України.
Якщо не буде сильної реакції з боку НАТО та США, ми побачимо більше північнокорейських військ, і це з часом може мати вирішальне значенняДжон Гербст
Він вважає, що зволікання з сильною відповіддю може ще більше заохотити РФ та КНДР до військової співпраці.
"Той факт, що вони (війська КНДР – ред.) на фронті – це суттєва ескалація. Це – допомога. Хоча, якщо ми говоримо лише про 10 тисяч, це не дуже допомагає Росії у вирішенні її проблеми з військами, в тому, щоб на передовій вистачало військ. Але, звичайно, якщо ці корейські війська вступлять у бойові дії, і якщо не буде сильної реакції з боку НАТО та США, я думаю, що ми побачимо більше північнокорейських військ, і це з часом може мати вирішальне значення", – сказав Гербст.
Військовий експерт Ґлен Говард також вважає, що використання РФ північнокорейських військ у війні проти України має насамперед інформаційну та пропагандистську мету:
"Я не думаю, що це військова мета. Їх поки небагато, проте ми не знаємо, що буде далі. Але, на мою думку, поки що це скоріше інформаційна війна, - Путін використовує пропаганду, аби спробувати залякати Захід, і показати Заходу, Європі та Україні, та налякати Україну, що він розширює війну, долучаючи північнокорейців".
Ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід наголошує, що в інтересах США зробити так, щоб військові КНДР зазнали невдачі і щоб їхня "військова міць виявилася неефективною".
Причиною появи північнокорейських військ на війні в Україні може бути "якась гидка угода"
Він додав, що причиною появи північнокорейських військ на війні в Україні може бути "якась гидка угода щодо посилення російської підтримки Північної Кореї".
"Ймовірно, військової підтримки, технологічної підтримки, а в обмін на це північнокорейці готові направити свої сили на війну Путіна проти України, яку він не виграє, на його думку. Він трохи відтискає українців надзвичайно високою ціною, і у нього немає військ, щоб продовжувати наступ. Тож він відчайдушно прагне отримати інших і готовий заплатити ціну".
Говард зазначив, що на відміну від Росії, наразі Україна поводиться на полі бою більш "гнучко", аби зберегти життя людей.
"Тепер стратегія України, військова стратегія генерала Сирського, трохи гнучкіша і розроблена для того, щоб спробувати врятувати життя українських солдатів, і щоб бути більш адаптивною та гнучкою. Тож проблема в тому, що так, Україна може втрачати деякі міста, але Донбас – це дуже велика територія. Україна може здати кілька міст, не вести битву, яка займає багато часу та де є великі втрати людських життів".
Як писав Голос Америки, за даними видання CNN, певна кількість північнокорейських військ вже перебуває в Україні. Видання з Іспанії El Pais також повідомляє, що ЗСУ вже, імовірно, здійснили перші атаки по будівлях, де потенційно перебували північнокорейські військові у Курській області.
Відповідаючи на питання, яку реакцію хотів би бачити від Заходу після повідомлень про відряджання військ КНДР до України, президент України Володимир Зеленський заявив, що надання Україні далекобійної зброї для ударів по воєнних цілях у Росії було б превентивним кроком.
В інтерв’ю журналістам країн Північної Європи у Рейк’явіку, Зеленський розкритикував повідомлення в медіа про конфіденційну частину плану перемоги: "Коли багато країн почали підтримувати "план перемоги" – ви бачите, що відбувається зараз у медіа. Вони кажуть, що Україна хотіла отримати багато ракет на кшталт "Томагавків". Але це була конфіденційна інформація між Україною та Білим домом. Як розуміти ці повідомлення? Це означає, що між партнерами немає нічого конфіденційного".
Він також зазначив, що деякі країни називають надання такої зброї та дозвіл використовувати її для ударів по Росії "перетином червоних ліній", який може призвести до ескалації.
"Вибачте, але мені здається, війська КНДР – це ескалація, і не з нашого боку, а з боку Росії. І в нас немає можливостей зупинити, зокрема, північнокорейських солдатів, поки вони на території Росії. Це означає, що ми можемо захищати свою землю лише тоді, коли вони її руйнуватимуть", – наголосив Зеленський.
Як повідомляв Голос Америки, газета New York Times з посиланням на американських високопосадовців повідомила, що у секретній частині "мирного плану" Україна запропонувала, щоб їй надали "пакет неядерного стримування", за яким Київ отримає ракети "Томагавк" (Tomahawk, TLAM) дальністю у 2500 км.
Дивіться також: