Спеціальні потреби

6 місяців після вторгнення ЗСУ на Курщину: війська РФ та Північної Кореї не змогли виконати завдання Путіна


Будівля, пошкоджена під час боїв біля Суджі, Курська область, Росія, 16 серпня 2024 року. Фото: REUTERS/Ян Доброносов
Будівля, пошкоджена під час боїв біля Суджі, Курська область, Росія, 16 серпня 2024 року. Фото: REUTERS/Ян Доброносов

Після несподіваного контр-вторгнення України на територію Курської області РФ 6 серпня 2024 року російський президент Володимир Путін неодноразово заявляв, що головним завданням Міноборони Росії є відбиття українських військ.

Минуло 6 місяців, а росіяни досі намагаються виконати завдання свого диктатора, пишуть світові видання.

Спочатку Путін оголошував про плани витіснити українців із Курської області до середини жовтня, потім - до січня, "чого російські війська так і не зробили наприкінці січня 2025 року", навіть із допомогою північнокорейських сил, наголошують аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Щобільше, у звіті ISW за четвер, 6 лютого, йдеться, що українські війська здійснили серію механізованих штурмів у Курській області, просунувшись на відстань до п'яти кілометрів углиб російських позицій на південний схід від Суджі.

У звіті Генштабу ЗСУ за п’ятницю, 7 лютого, повідомили, що на території Курської області тривають запеклі бої, і що росіяни скинули на свій же регіон 25 керованих авіабомб.

Водночас у грудні 2024 року агенція АP із посиланням на українських солдатів і командирів повідомляла, що поки одні в ЗСУ хочуть утримати позиції в Курській області будь-якою ціною, інші ставлять під сумнів цінність наступу.

Наслідки просування ЗСУ в Курській області

Російське військове командування за останні шість місяців стягнуло до території Курської області близько 78 тисяч військових, включно з 11 тисячами північнокорейців, після того, як на початку серпня в Курську область просунулися близько 11 тисяч українських військ, пишуть в ISW.

"Невелика група українських військ у Курській області ускладнювала просування російських військових в Україні протягом останніх шести місяців", - пишуть американські аналітики.

Вони додають, що українські війська "кількістю приблизно в одну бригаду" перешкодили росіянам проводити наступальні операції та "перекидати на пріоритетні напрямки елітні підрозділи повітряно-десантних військ і морської піхоти".

За пів року Курської операції Сили оборони України взяли в полон понад 900 російських військових, що "дозволило повернути додому сотні українських захисників", повідомили 6 лютого у Генеральному штабі Збройних сил України.

Також, за даними Генштабу ЗСУ, за шість місяців активних бойових дій у Курській області загальні втрати росіян склали майже 40 тисяч осіб, із яких понад 16 тисяч - убитими.

Загальні втрати військ КНДР склали близько 4 тисяч осіб, зазначили в Генштабі ЗСУ, додавши, що з трьох умовних північнокорейських бригад одна фактично знищена, а дві інші втратили боєздатність:

"Відтак, на даний час підрозділи з КНДР відведені з лінії фронту".

Про те, що після великих втрат на Курщині війська Північної Кореї було виведено з лінії фронту, наприкінці січня повідомило видання The New York Times із посиланням на офіційних осіб України та США.

Втрати серед українців у Курській області не розголошують. Утім, за повідомленням АP, контратака Москви "забрала життя та поранила тисячі людей", а українці "втратили понад 40% із 984 квадратних кілометрів Курщини, які захопили в серпні".

Евакуйовані люди в черзі до центру гумдопомоги в будівлі місцевого цирку в Курську, Росія, 28 серпня 2024 р. Фото: REUTERS/Maxim Shemetov
Евакуйовані люди в черзі до центру гумдопомоги в будівлі місцевого цирку в Курську, Росія, 28 серпня 2024 р. Фото: REUTERS/Maxim Shemetov

Також агенція AP у грудні зазначала, що бої в Курській області настільки інтенсивні, що деякі українські командири не можуть евакуювати загиблих, та "деморалізовані зростаючим ризиком поразки".

Водночас в ISW наголошують, що наступ українців на Курщині зміг завадити наступу росіян у Сумській області, перешкодив військовим РФ суттєво посилити наступ на півночі Харківської області, а також ускладнив, хоча й не зміг зупинити, російське просування на пріоритетних ділянках Донецької області.

Крім результатів на полі бою, наголошують американські аналітики, операція невеликої групи військових дозволила змінити фокус розмови західних партнерів на тлі вагань щодо допомоги Україні.

Курськ як козир на потенційних переговорах

Курська операція наочно пояснює сенс принципу "мир завдяки силі", написав у Telegram президент України Володимир Зеленський 6 лютого, додавши, що "агресора і злочинця можна й треба бити у нього вдома".

Зеленський наголосив, що на його думку, російські військові не зможуть виштовхнути українців із території Курської області найближчим часом.

"І це, як магніт, тримає сьогодні 60 тисяч їхніх військових на цьому напрямку", - сказав він.

Зеленський також додав, що операція у Курській області дала можливість стабілізувати ситуацію на Харківщині.

Президент України Володимир Зеленський 6 лютого нагородив військових за участь у Курській операції
Президент України Володимир Зеленський 6 лютого нагородив військових за участь у Курській операції

Також, за словами президента України, операція ЗСУ в Курській області є "дуже важливою" і може стати частиною переговорного процесу щодо закінчення війни Росії проти України:

"Ви ще побачите, коли ми дійдемо до дипломатичного врегулювання закінчення війни, які умови будуть у росіян до України щодо Курського напрямку. Це був дуже важливий крок", - заявив Зеленський 5 лютого під час зустрічі з міністром закордонних справ Британії Девідом Ламмі.

Після того, як влітку українські військові захопили частину Курської області, а президент США Дональд Трамп говорить про наміри укласти угоду про припинення війни, "неспроможність Путіна вигнати українську армію з російської території може набути додаткового значення", пише видання Bloomberg:

"У той час, як російські війська продовжують поступово просуватися на полі бою на сході України, Київ зберігає Курську область як козир для потенційного обміну територіями на будь-яких переговорах", - йдеться у статті.

Глава МЗС України Андрій Сибіга у мережі Х з нагоди півріччя "курської операції" нагадав, що російський лідер спочатку планував захопити Україну за кілька днів, проте війна триває вже кілька років, і тепер бойові дії перенеслися на територію Росії.

"Курська операція дала світу два уроки: не варто боятися Володимира Путіна, необхідно вірити у здатність України здобути перемогу", - заявив Сибіга.

"Ситуація в Курській області "дуже складна" - Путін

У Києві заявили, що готові відкрити гуманітарний коридор у Курській області, втім у Москві цю заяву не коментують.

"Ми готові відкрити гуманітарний коридор з Курської області вглиб Росії у відповідь на офіційний запит Російської Федерації", - йдеться в заяві AFP офісу президента України.

За даними France 24 та низки інших видань, понад 1500 мирних жителів все ще живуть у районах західної Курської області Росії.

А серед тих, хто втратив зв'язок із членами сімей по інший бік лінії фронту, зростає "гнів на російську владу".

Президент Росії Володимир Путін слухає в.о. губернатора Курської області Олександра Хінштейна під час зустрічі в Кремлі в Москві, Росія, середа, 5 лютого 2025 р. Фото: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool/AP
Президент Росії Володимир Путін слухає в.о. губернатора Курської області Олександра Хінштейна під час зустрічі в Кремлі в Москві, Росія, середа, 5 лютого 2025 р. Фото: Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool/AP

Ситуація в Курській області "дуже складна", визнав президент Росії Володимир Путін на зустрічі з губернатором регіону 5 лютого.

"Проблем там справді багато", але місцеві "переносять усі ці випробування та негаразди мужньо", додав лідер росіян.

Дивіться також:

Брифінг. Трамп запровадив санкції проти МКС. Вплив на Україну
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG