Латвія може почати експорт українського зерна через свої порти вже з цієї осені, - про це заявив голова правління Латвійської залізниці Ріналдс Плявнієкс. За його словами, обсяги зернового експорту з України можуть сягнути мільйона метричних тонн на рік.
"Саме зараз з'явилася можливість для транспортування українського зерна", - сказав Плявнієкс в коментарі Латвійському Радіо 15 серпня.
Плявнієкс визнав, що на початку цього літа скептично ставився до можливого транспортування українського зерна до портів через латвійську залізничну інфраструктуру: “Я вважав за неможливе зробити це в промислових умовах для залізниці”, мовляв, цей процес передбачає кілька перевантажень зерна, що створює додаткові витрати.
Однак, за його словами, досвід інших країн показав, що це можливо. “Ми вважаємо, що в цьому транзитному коридорі можна транспортувати від 500 тисяч до мільйона тонн на рік”, - сказав очільник Латвійської залізниці.
Якщо цей експорт запрацює, зерно спочатку доставлятимуть в Польщу. Поляки використовують різні залізничні колії з Україною та Латвією, тому цей ексапорт вимагатиме додаткових витрат на перевантаження.
Як повідомляє видання Reuters, минулого місяця Литва звернулася до Єврокомісії з проханням розробити маршрут для перевезення українського зерна через п’ять портів у країнах Балтії: Естонії, Латвії та Литві. У документі мовиться, що загальна річна експортна потужність цих портів складає 25 мільйонів тонн зерна.
Напередодні Росія односторонньо вийшла з Чорноморської зернової угоди, після чого почала обстрілювати портову та зернову інфраструктуру України. Як повідомляв Голос Америки, майже 90 країн ООН підтримали заклик до Росії припинити використання харчів як інструменту зброї.
Форум