Спеціальні потреби

Американські законодавці обмірковують питання про надання зброї Україні


План Б США проти Росії розкрив Джон Керрі
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:14 0:00

План Б США проти Росії розкрив Джон Керрі

В американському політикумі активно обговорюється питання, чи надавати Україні летальну зброю. Більшість законодавців, які наприкінці минулого року ухвалили закон «про підтримку свооди в Україні» закликають президента США відповідати на російську агресію активніше, тоді як Держдеп запевняє: українське питання нагальне і в адміністрації президента активно обговорюється. Глава Держдепу Джон Керрі цими днями звітується про свою роботу у різних комітетах Конгресу. Ярина Матвійчук спостерігала, що говорять на цих зустрічах про Україну.

Діяти з позиції сильного закликають сенатори адмінісрацію президента США Одним із них є сенатор від штату Нью-Джерсі Роберт Менендес:

«Історія нас навчила: немає значення, яка небезпека чи виклик стоїть перед тобою, діяти з позиції слабкого є завжди більш провокуюче, ніж з позиції сильного».

Державний секретар погоджується, але поки пояснює, що США обмежуються економічним тиском на Росію та фінансовою допомогою Україні. Якщо Росія продовжуватиме нехтувати Мінськими домовленостями, каже Джон Керрі, США мають план Б – нові жорсткіші економічні санкції щодо Росії. Економічно вразливою, за оцінкою високопосадовця, є і українська економіка:

«Війна в Україні – я вас запевняю – це не просто битва за Донецьк, Луганськ, Дебальцеве. Це важливо. Це загарбання території, це порушення міжнародного права. Але вона також ускладнює потік приватних інвестицій в Україну, не дозволяє українській економіці піднятися».

Держсекретар при цьому розповідає про заплановані на цей рік витрати, які його відомство передбачає на допомогу країнам східної Європи, а відтак і Україні:

«Ми подали заявку на 75 мільйонів доларів на зовнішнє фінансування і близько мільярда на непередбачувані завнішні операції. Крім цього, ми виділили понад 116 мільйонів на навчання на обмундирування солдатів, 52 мільйони на високоточне обладнання, як то радари, прилади нічного бачення, бронежилети, шоломи, сучасні рації, роботи для розмінуваня, пайки, аптечки. 47 мільйонів на прикордонну службу».

Сенатори, вкотре почувши про «прилади нічного бачення», в унісон обурилися. Вони нагадують, що голосуванням за закон «про підтримку свободи в Україні» надали надзвичайну владу президентові США, в контексті допомоги Україні. То ж прийшовчас нею скористатися.

Сенатор від штату Нью-Джерсі Роберт Менендес сказав:

«9-го лютого президент заявив, що надання Україні оборонної зброї є одним з варіантів, які розглядає його команда. Я з нетерпінням чекаю, коли це рішення стане більш ймовірним, враховуючи провал останніх Мінських допомленостей. ... Я сподіваюся, ми допоможемо українцям захистити себе. Відправлення приборів нічого бачення, спроможність бачити ворога вночі не допомагає багато, якщо ви не можете його зупинити».

Його в цьому підтримав сенатор від штату Вісконсин Рон Джонсон:

«Ми не говоримо про відправку в Україну солдатів, українці самі справляться із бойовиками, але їм треба більше, ніж просто ковдри. Чи це правда, що адміністрація нашого президента зволікає з відправленням летальної зброї, бо це може спровокувати російську відповідь?»

Держсекретар намагається утриматись від прямої відповіді, натомість заявляє, що під час візиту в Україну навіть у Києві не бачив впевненості, що американська зброя допоможе закінчити війну:

«Ніхто, навіть Порошенко, не вірить, що в разі надання достатньо обладнання, вони виграють війну, він вірить, що це підвищить ціну війни для Росії і завдасть росіянам більше проблем. Ніхто не вірить, що Україна за допомогою додаткової зброї самостійно виграє війну проти Росії. То ж тут ми бачимо дисбаланс».

Джон Керрі розповідає, що адміністрація президента США погоджується: ціну війни для Росії підвищити варто, а от яким чином – це активно зараз обговорюється.

Говорить сенатор від Меріленду Бен Кардін:

«Вони, українці, знають, що не зможуть виграти війну проти російської армії, але їм треба допомогти захистити кордони від російського вторгнення. Саме тому ми проголосували у Конгресі за закон «про підтримку свободи в Україні». Ми не можемо вірити всьому, що каже Путін про свої наміри, він вже показав діями своє небажання виконувати домовленості. Я закликаю адміністрацію бути більш рішучими у питанні відправлення допомоги Україні».

Сенатор зі штату Коннектикут Кріс Мерфі – також за варіант «летальної зброї».

«Прийшов час для надання серйозної оборонної зброї для українців, росіяни вже підтвердили свій імунітет до інших форм впливу. Утім Сполучені Штати повинні допомогти українській армії укріпитись, щоб вони могли істотно протистояти – змінити розрахунок війни для Росії»

Сенатор Мерфі також закликає колег звернути увагу на розширення російського політичного впливу на країни Східної Європи і вже шукати шляхи боротися з цим.

Державний секретар Керрі сказав:

«Росія витрачає величезні гроші на пропаганду. Якщо послухати людей у багатьох країнах Східної Європи, ми, США, є причиною проблеми. А Росія лише захищає російськомовних людей. Там немає відчуття, що Росія може порушити міжнародні кордони. Навіть у самій Росії люди не знають, скільки гине російських солдатів».

Законодавці і урядовці у США погоджуються в одному – якщо не зупинити агресію Росії незабаром вона поширитись поза межі України і торкнутись інших країн російського прикордоння.

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG