Обстріли Росією енергетичної інфраструктури України в останні місяці 2024 року “знизили стабільність електричної мережі України”.
Зокрема внаслідок масованої повітряної атаки 25 грудня, атомні реактори українських АЕС були вимушені тимчасово знизити свою робочу потужність.
Про це заявила Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) у звіті від 2 січня за результатами місій спостереження, здійснених представниками агенції в Україні, зокрема 16-23 грудня.
“Ці атаки впливають на стабільність мережі та ставлять під загрозу надійність зовнішнього електропостачання, створюючи ризики для ядерної безпеки”, — заявив з цього приводу генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.
“Наші постійні місії на підстанції та наша присутність на п’яти атомних електростанціях мають важливе значення для моніторингу ядерної безпеки в Україні, зокрема забезпечення надійного та стабільного зовнішнього електропостачання станціям”, - додав він.
Агенція неодноразово зауважувала, що надійне та стабільне зовнішнє електропостачання українських АЕС є вкрай важливим для підтримання ядерної безпеки.
Буквально за кілька тижнів до атаки 25 грудня, а саме, внаслідок масованої російської ракетної атаки 13 грудня, МАГАТЕ також констатувала, що пʼять з девʼяти ядерних реакторів українських АЕС змушені були знизити потужність.
“Команда МАГАТЕ, яка відвідала підстанції, задокументувала пошкодження та зібрала критичні докази, що підкреслюють уразливість електромережі в результаті атак на енергетичну інфраструктуру України”, - йдеться у теперішньому звіті.
МАГАТЕ також повідомила про те, що на окупованій росіянами Запорізькій АЕС останню зовнішню резервну лінію електропередачі потужністю 330 кВ було нещодавно відключено двічі для технічного обслуговування – з 20 по 22 грудня та з 24 по 25 грудня.
“До військового конфлікту найбільша в Європі АЕС була підключена до чотирьох зовнішніх ліній електропередач потужністю 750 кВ і шести ліній потужністю 330 кВ”, - зазначила агенція.
Водночас представники місії МАГАТЕ на ЗАЕС повідомили про те, що продовжують чути “військову активність” поблизу станції. Команди агенції, розміщені на Хмельницькій, Рівненській та Південноукраїнській АЕС, а також на Чорнобильській АЕС, продовжили повідомляти про повітряні тривоги. Персонал на ХАЕС був змушений ховатися в укритті “кілька разів” лише “протягом минулого тижня”, доповіли в МАГАТЕ.
В Україні наразі працюють три АЕС: Рівненська (4 енергоблоки), Південноукраїнська (3 енергоблоки) і Хмельницька (2 енергоблоки).
У вересні минулого року Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) оприлюднило звіт, в якому зазначило, що дефіцит електроенергії в Україні цієї зими може сягнути 6 ГВт, що становить приблизно третину очікуваного пікового попиту країни.
У звіті МЕА було зазначено, що у 2022 та 2023 роках “близько половини потужностей України з виробництва електроенергії були або окуповані російськими військами, знищені або пошкоджені, а приблизно половина великих мережевих підстанцій була пошкоджена ракетами та безпілотниками”.