Гуртові ціни на газ у Нідерландах та Великій Британії залишалися стабільними зранку 3 січня, перебуваючи біля свого піка за останні 14 місяців, на третій день після зупинки транзиту російського газу територією України.
“Поточний рівень ціни в 50 євро/МВт-год. є найвищим за понад рік, і сьогодні ринок, здається, дещо заспокоївся”, — зазначив у ранковому звіті аналітик компанії Energi Danmark.
Ціни на газ у Європі зросли до найвищого рівня з жовтня 2023 року після зупинки транзиту російського газу територією України, в міру того, як Європа змушена більше покладатись на постачання зрідженого природного газу.
Втім як зазначив експерт з енергетики чеської консалтингової фірми EGÚ Міхал Коцурек, слова якого наводить видання Politico, наслідки втрати російського трубопровідного газу для ЄС в цілому будуть “незначними”.
Також, за словами метеоролога Групи Лондонської фондової біржі Георга Мюллера, попри прохолодніші прогнози погоди в Європі на наступний тиждень, існують ознаки більш м’якого періоду в другій половині січня.
Тим часом словацький лідер Роберт Фіцо продовжив погрожувати відплатою Україні та звинувачувати Київ у “саботажі” транзиту російського газу внаслідок відмови продовжувати угоду про транзит цього палива з російським “Газпромом”.
Фіцо заявив 2 січня, що уряд Словаччини розгляне заходи у відповідь проти України, а 7 січня словацька делегація обговорить ситуацію на переговорах у Брюсселі, “де українські політики мали зухвалість поскаржитися нам, що ми готові вжити заходів у відповідь”.
Серед таких заходів Фіцо назвав можливість припинення постачання електроенергії в Україну та зменшення підтримки для українських біженців у Словаччині.
“Єдиною альтернативою для суверенної Словаччини є відновлення транзиту або вимагання механізмів компенсації, які покриють втрати державних фінансів у розмірі майже 500 мільйонів євро”, - додав Фіцо, оцінивши у таку суму додаткові витрати Братислави у разі закупівлі газу з альтернативних європейських джерел, доступних Словаччині.
Польща, яка 1 січня розпочала піврічне головування в Європейському Союзі, заявила 2 січня, що постачання газу в Європі залишалося стабільним.
“Ситуація є стабільною, адже всі країни-члени використовують поєднання звичайних зимових запасів та імпорту з третіх країн, які забезпечують стабільне постачання своїм споживачам”, — заявив речник польського уряду.
“Можна спостерігати значні зрушення в структурі імпорту, але очевидно, що існує велика кількість транспортних потужностей для покриття попиту. Жодного значного зростання цін на газ не спостерігалося”, – додав речник.
Європейська комісія також заявила про відсутність проблем з безпекою постачання газу в Європу.
“Постачання газу було забезпечене альтернативними маршрутами (Німеччина, Італія) і шляхом відбору зі сховищ”, - йдеться в заяві Єврокомісії.
У своєму аналізі ситуації з газопостачанням в Європі, видання Politico також підтвердило, що прогнози Фіцо щодо кризи не справдилися.
“Після того, як його спроба продовжувати платити Кремлю за паливо провалилася — і трубопроводи були закриті, коли 2024 рік підійшов до кінця — його дедалі більш істеричні попередження про енергетичну кризу в Центральній Європі виглядають просто пустими словами”, - зазначило видання.
Politico зауважує з посиланням на дані Gas Infrastructure Europe, що газосховища Словаччини заповнені на понад три чверті, вище за середній сезонний показник, тоді як запаси Угорщини становлять близько 68 відсотків. Австрія та Чехія, які раніше залежали від російського газу, також мають суттєві резерви.
“Кризи, звичайно, немає”, — цитує Politico Лорана Русекаса, експерта з газових ринків і виконавчого директора аналітичної компанії S&P Global.
“Немає проблем із постачанням для Словаччини чи сусідніх країн, таких як Австрія та Чехія. Існує відносно висока місткість зберігання порівняно з попитом, тому, навіть якби не було альтернативних джерел, не було б проблем із постачанням. І є багато альтернатив”, - додав Русекас.
Минулого тижня президент України Володимир Зеленський звинуватив Фіцо у тому, що той відкрив “другий енергетичний фронт” проти України за наказом Росії.
За висновками Politico, внаслідок зупинки транзиту, Словаччина втратить прибуток, який раніше отримувала від доставлення російського газу сусіднім країнам, який, за оцінками України становив близько 500 мільйонів євро на рік.
“Словаччина більше не буде здійснювати транзит газу в інші країни, тому цей дохід для державних компаній зникне”, — підсумував Русекас.
Водночас за висновками вашингтонського Інституту вивчення війни, саме Росія зазнає найбільших збитків від припинення транзиту.
“Рішення України не продовжувати контракт на транспортування російського газу територією України, ймовірно, суттєво вплине на доходи від російського газу, попри те, що Кремль заявляє про протилежне”, - зазначив Інститут у своєму звіті від 2 січня, пославшись на видання Bloomberg, яке оцінило у 6 мільярдів доларів ймовірні збитки “Газпрому” від втрати експорту газу цим шляхом.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.