Агентства Reuters та Associated Press повідомили, що Державний департамент США видав у п'ятницю розпорядження про "припинення роботи" для всієї наявної іноземної допомоги та призупинив нову допомогу після того, як президент Дональд Трамп наказав призупинити роботу, щоб перевірити, чи відповідає розподіл допомоги його закордонній політиці.
Розпорядження було надіслано в п’ятницю телеграмою до посольств США по всьому світу, пише АР.
У телеграмі, з якою ознайомилися кореспонденти Reuters, і яка розроблена відділом зовнішньої допомоги Департаменту США та схвалена держсекретарем Марком Рубіо, йдеться про винятки для військового фінансування Ізраїлю та Єгипту. Інші країни в телеграмі не згадуються, зазначає Reuters.
АР наголошує, що наказ держсекретаря о Рубіо, переданий у телеграмі, надісланій до посольств США по всьому світу, спеціально виключав програми з надзвичайними продуктами харчування, як-от ті, що допомагають нагодувати мільйони під час голоду, що посилюється у Судані, де триває війна.
А проте, цей крок загрожує припиненням мільярдів доларів допомоги, яка рятує життя, додає агентство Reuters.
Сполучені Штати є найбільшим окремим донором допомоги у світі: у 2023 фінансовому році вони виділили 72 мільярди доларів допомоги.
Лише через кілька годин після вступу на посаду в понеділок Трамп наказав призупинити на 90 днів допомогу в розвитку іноземних держав до перегляду ефективності та узгодженості з його зовнішньою політикою, але про обсяг цього наказу не було повідомлено.
У телеграмі Державного департаменту сказано, що наказ набирає чинності негайно, високопосадовці "повинні забезпечити, щоб у максимально дозволеному законом обсязі не виникали нові зобов’язання щодо іноземної допомоги", доки Рубіо не ухвалить рішення після перевірки.
У ньому сказано, що наявна іноземна допомога повинна бути припинена негайно, доки Рубіо її не перегляне.
Агентства наводять думки представників гуманітарних організацій, які різко засуджують цей крок.
Голова Oxfam America Еббі Максман сказала, що припинення фінансування "може мати наслідки для життя або смерті» для дітей і сімей у всьому світі".
"Призупиняючи зовнішню допомогу на розвиток, адміністрація Трампа загрожує життю та майбутньому громад, які перебувають у кризі, і відмовляється від давнього двопартійного підходу Сполучених Штатів до іноземної допомоги, який підтримує людей на основі потреб, незалежно від політики", — сказала Максман у заяві, яку цитує АР.
В інтерв'ю Reuters Джеремі Кониндік, колишній співробітник USAID, який нині є президентом Refugees International, сказав, що "це вб’є людей", якщо наказ буде "реалізовано так, як написано в тій телеграмі".
"Не можна розглядати це як добросовісну спробу щиро переглянути ефективність програм іноземної допомоги. Це просто руйнівна куля, щоб зламати якомога більше речей", – сказав Кониндик.
Заступник речника ООН Фархан Хак сказав АР, що хоа це і двосторонні рішення, але, "незважаючи на це, ми очікуємо, що ті країни, які мають можливість, щедро фінансуватимуть допомогу розвитку".
Джерело, знайоме з обговореннями в Конгресі, сказало Reuters, що Трампа, імовірно, є незаконним і матиме негативні наслідки для американської закордонної політики.
"Заморожування цих міжнародних інвестицій призведе до того, що наші міжнародні партнери будуть шукати інших фінансових партнерів — імовірних конкурентів і супротивників США, щоб заповнити цю прогалину та витіснити вплив Сполучених Штатів, чим довше триватиме ця незаконна конфіскація», — сказало джерело на умовах анонімності.
Припинити роботу USAID в Україні
Агентство Reuters зауважує, що адміністрація Байдена прискорила надання військової допомоги Україні перед тим, як Байден покинув посаду, через сумніви щодо того, чи продовжить її Трамп.
Але ще є близько 3,85 мільярдів доларів США, схвалених Конгресом для будь-яких майбутніх поставок зброї в Україну, і тепер Трамп має вирішити, витрачати їх чи ні.
Представник USAID, який побажав залишитися анонімним, сказав Reuters, що співробітникам, відповідальним за проєкти в Україні, наказано припинити всі роботи. Серед проєктів, які були заморожені, є підтримка шкіл і медична допомога, як-от невідкладна допомога матерям і вакцинація дітей, сказав чиновник.
Загалом, «рішення щодо продовження, зміни чи припинення програм будуть прийняті» Рубіо після перегляду протягом наступних 85 днів. До того часу Рубіо може схвалити винятки.
У телеграмі Держдепартаменту також зазначено, що Рубіо наразі схвалив винятки для «іноземного військового фінансування Ізраїлю та Єгипту та адміністративних витрат, включаючи зарплати, необхідних для управління іноземним військовим фінансуванням».
Ізраїль щорічно отримує близько 3,3 мільярда доларів зовнішнього військового фінансування, тоді як Єгипет отримує близько 1,3 мільярда доларів.
Інші держави, визначені для фінансування у 2025 році, включають Україну, Грузію, Естонію, Латвію, Литву, Тайвань, Індонезію, Філіппіни, Таїланд, В’єтнам, Джибуті, Колумбію, Панаму, Еквадор, Ізраїль, Єгипет і Йорданію, згідно із запитом до Конгресу адміністрації колишнього президента Джо Байдена.