Спеціальні потреби

Маск підтримав проросійську AfD на виборах до Бундестагу. Що це означає для України?


Генеральний директор Tesla та SpaceX Ілон Маск (ліворуч) і колишній президент Дональд Трамп, тоді ще кандидат у президенти від Республіканської партії, під час передвиборчої кампанії в Батлері, штат Пенсільванія. 5 жовтня 2024 року (AP)
Генеральний директор Tesla та SpaceX Ілон Маск (ліворуч) і колишній президент Дональд Трамп, тоді ще кандидат у президенти від Республіканської партії, під час передвиборчої кампанії в Батлері, штат Пенсільванія. 5 жовтня 2024 року (AP)

Ілон Маск, мільярдер, власник компаній X, Tesla і SpaceX і політичний союзник обраного президента США Дональда Трампа, у п’ятницю похвалив німецьку ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини» напередодні виборів у Німеччині, запланованих на 23 лютого.

У дописі на X Маск сказав: «Тільки AfD може врятувати Німеччину».

Через кілька годин Аліс Вайдель з AfD, яка балотується на посаду канцлера Німеччини як співлідерка партії, опублікувала відео на X, в якому висловила подяку американському мільярдеру.

«Шановний Ілоне. Дуже дякую за твоє повідомлення. Альтернатива для Німеччини, AfD, справді є єдиною альтернативою для нашої країни — наш останній варіант, якщо хочете знати, — сказала Вайдель. – Я бажаю тобі і президенту Дональду Трампу всього найкращого протягом майбутнього перебування на посаді».

Німецький гнів

Партія AfD посідає друге місце з приблизно 19%. Проєкт маніфесту партії закликає до придушення імміграції, виходу Німеччини з Європейського Союзу та припинення підтримки Німеччиною України у її війні проти російських загарбників.

У попередній публікації в X Friday Вайдель порівняла ЄС з Радянським Союзом.

Служба внутрішньої німецької розвідки, Федеральне відомство захисту конституції Німеччини назвало AfD крайньоправою організацією, підозра, яку партія відкидає.

У п'ятницю законодавці з усього політичного спектра розкритикували втручання Маска. Однак канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що це є частиною демократії.

«Свобода слова також стосується мультимільярдерів. Але свобода слова також означає, що ви можете говорити речі, які не є правильними та не містять хороших політичних порад», — сказав Шольц журналістам у п’ятницю під час поїздки до Естонії.

Він також поставив під сумнів економічний успіх X, соціальної мережі, яку Маск купив за 44 мільярди доларів у 2022 році.

Втручання Маска в німецьку політику відбулося через кілька днів після того, як він зустрівся з британським законодавцем Найджелом Фараджем на курорті Трампа Мар-а-Лаго у Флориді, щоб обговорити фінансування його правопопулістської партії Reform U.K., яка, як повідомляється, отримала пожертву на 100 мільйонів доларів — хоча подробиці такої домовленості не були підтверджені.

Вплив маргінальних партій на підтримку України

Основні політичні партії Німеччини виключили можливість вступу в будь-яку коаліцію з AfD, що робить малоймовірним те, що партія Вайдель отримає владу.

Проте маргінальні партії змінили дискурс щодо підтримки України, каже аналітик Маттіа Неллес з Німецько-українського бюро, консалтингової компанії з Дюссельдорфа, що у Німеччині.

«Вони мають більший негативний вплив на політику Німеччини щодо України в тому сенсі, що основні партії менш бажають або менш здатні висловлюватися на користь збільшення допомоги Україні, враховуючи те, що вони (маргінальні партії) ведуть кампанію проти неї — і вони зображають себе разом зі сталінською пролівою популістською партією Сари Ваґенкнехт, як «партії миру», – сказав Неллес англомовній службі Голосу Америки.

«Таким чином, вони мають шкідливий вплив на дискурс, нібито виступаючи за мир, але насправді вони виступають за [президента Росії Володимира] Путіна та за примусовий мир в Україні — який не є миром», — сказав він.

Економічний тиск

Після вторгнення Росії у 2022 році Німеччина надала Україні близько 11 мільярдів доларів військової допомоги, поступаючись лише США.

Економічний тиск поставив державні витрати на перший план виборчої кампанії. Соціал-демократи Шольца хочуть підняти конституційні обмеження на державні запозичення, частково для фінансування допомоги Україні.

Шольцу належить важка боротьба за збереження влади. Християнські демократи під керівництвом лідера партії Фрідріха Мерца значно попереду в опитуваннях. Вони виступають проти підвищення лімітів державних запозичень.

«Я не буду зосереджувати економічну політику нашої країни на нових боргах, високих податках і значному перерозподілі, – сказав Мерц під час передвиборчої кампанії у вівторок. – Але я зосереджу економічну політику нашої країни на ефективності та конкурентоспроможності. Ми не хочемо краще розподілити наявний маленький торт, ми хочемо працювати разом, щоб створити більший торт для всіх».

Побоювання Трампа

За словами аналітика Неллеса, у Німеччині побоюються, що Трамп припинить підтримку Києва з боку США, залишивши Європу компенсувати дефіцит.

«З огляду на повернення Трампа в Білий дім, знадобиться набагато більше лідерства Німеччини та набагато більше німецьких фінансів. І я боюся, що без фінансування за рахунок боргу це буде неможливо», – сказав Неллес.

«Питання полягає в тому, чи зможе Німеччина відновити свою лідерську роль і очолити Європу в епоху, коли Трамп, ймовірно, чинитиме сильний тиск на українців, щоб вони почали мирні переговори з Росією. У цей момент знадобиться багато лідерства Німеччини. А зараз цього в Європі немає, і цей вакуум шкодить Україні та європейцям загалом», – сказав Неллес.

Трамп неодноразово вимагав від союзників по НАТО витрачати більше на оборону, що створить додатковий тиск на фінанси Німеччини.

«Ми очікуємо, що дефіцит фінансування значно перевищує 30 мільярдів євро [31,3 мільярда доларів] на рік, щоб зберегти цільові витрати НАТО в 2% [ВВП] у 2027 році та надалі, — сказав Неллес. — Отже, якщо ми очікуємо більше витрат на оборону, питання в тому, як це буде фінансуватися — і за рахунок чого».

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG