НАТО заявило, що вже має потужну присутність в Чорноморському регіоні. Коментар було зроблено у відповідь на заклик президента Порошенка до членів альянсу надіслати бойові кораблі для деескалації в регіоні, повідомляє АР.
Речниця НАТО Оана Лунгеску заявила, що кораблі НАТО на робочій основі проводять патрулювання і навчання в Чорному морі і зазначила, що кораблі НАТО провели там 120 днів цього року, що більше, ніж 80 днів в 2017 році.
Вона наголосила, що низка країн-членів НАТО проводять патрулювання та спостереження в повітрі, а такі країни, як Болгарія, Румунія та Туреччина розмістили своє військове обладнання.
Лунгеску зазначила: "В Чорному морі вже є значна присутність НАТО і ми продовжимо оцінювати свою присутність в регіоні".
Президент Порошенко в інтерв'ю німецькій газеті Bild, опублікованому у четвер, висловив сподівання, що країни-члени НАТО "готові перемістити військово-морські кораблі до Азовського моря, щоб допомогти Україні і забезпечити безпеку".
Кремль різко засудив звернення Порошенка.
Про доцільність збільшення присутності НАТО в Чорноморському регіоні говорив в інтерв'ю Українській службі "Голосу Америки" директор американського Центру дипломатії Байдена та колишній високопосадовець Пентагону Майкл Карпентер.
"Я рішуче закликаю до розміщення сил НАТО на постійній основі, можливо в порту Констанци в Румунії, де були б представлені причорноморські країни НАТО. А також, щоб кораблі інших країн-членів НАТО розміщувались в цьому порту на ротаційній основі", - наголосив він.
Правила в Азовському морі, врегульовуються двосторонньою угодою 2003 року між Росією та Україною. І свобода мореплавства, наприклад, для кораблів НАТО трохи відрізняється в Азовському морі, від Чорного моряМайкл Карпентер
Однак, коментуючи можливість дій кораблів НАТО в Азовському морі, Карпентер відзначив, що, на відміну від Чорного моря, в Азовському морі також діє двостороння українсько-російська угода від 2003 року.
"Правила в Азовському морі, врегульовуються двосторонньою угодою 2003 року між Росією та Україною. Це трохи відрізняється і свобода мореплавства наприклад для кораблів НАТО трохи відрізняється в Азовському морі, від Чорного моря. Азовське море також підпадає під конвенцію Монтро. Яка забезпечує деякий контроль та можливості кораблів з-поза регіону перебувати в Чорному морі ", - наголосив експерт.
Він висловив переконання, що можливості для більшої співпраці в регіоні не вичерпані.
Єдина країна в цьому регіоні, яка діє агресивно – це РосіяМайкл Карпентер
"Я глибоко переконаний, - наголосив експерт, - існує можливість для збільшення морської співпраці між союзниками НАТО у Чорному морі з залученням наших партнерів – Грузії та України, які також грають роль у безпеці регіону. Єдина країна в цьому регіоні, яка діє агресивно – це Росія. Тому, міцніша оборона і стримування з боку союзників НАТО і більша співпраця з нашими партнерами, піде всім на користь", - зауважив він.
Дивіться також: Заяв не достатньо для ефективної відповіді на російську агресію в Україні