Нобелівську премію з хімії 2023 року присуджено Мунгі Бавенді з Массачусетського технологічного інституту, Луїсу Брусу з Колумбійського університету та Олексію Єкімову з компанії Nanocrystals Technology Inc. у Нью-Йорку за відкриття та розробку квантових точок.
Кожен із трьох вчених зробив внесок у «фундаментальне відкриття в нанотехнологіях», за словами представників Королівської шведської академії наук, яка щороку присуджує найпрестижніші премії у різних наукових областях.
Академія, яка присуджує нагороди, заявила, що їхні відкриття щодо квантових точок, які за співвідношенням розмірів мають таке ж відношення до футбольного м’яча, як футбольний м’яч до землі, «додали кольору нанотехнологіям».
«Дослідники вважають, що в майбутньому вони зможуть зробити свій внесок у створення гнучкої електроніки, крихітних датчиків, більш тонких сонячних батарей і зашифрованого квантового зв’язку», — йдеться в заяві академії.
Робота, яку вони виконали американські вчені, вже призвела до появи нових технологій на телевізійних екранах і біозображенні.
Відкриття крихітних кластерів атомів, відомих як квантові точки широко використовується для створення кольорів у плоских екранах, світлодіодних (LED) лампах і пристроях, які допомагають хірургам бачити кровоносні судини в пухлинах.
У повідомленні використано інформацію Reuters, AFP.
Форум