Президент Обома виголосив свою промову на тлі історичних змін на Близькому Сході. Мирні демократичні перевороти в Єгипті та Тунісі затьмарені насиллям та кровопролиттям у інших країнах регіону. Мусульманський світ не раз критикував Адміністрацію США за зволікання з підтримкою демократичної опозиції у регіоні. Опитування свідчать, що рейтинг США загалом і Барака Обами зокрема на Близькому Сході зменшується.
Популярності американському президенту не додає і той факт, що США по-різному реагують на придушення антиурядових протестів в різних країнах Північної Африки та Близького Сходу. Наприклад Бахрейн, де розміщений п’ятий американський флот, і Ємен, партнер США у боротьбі з тероризмом, зазнали менше критики за придушення демонстрацій, аніж інші країни. Як от Лівія, яка, застосувавши силу проти демонстрантів, негайно відчула на собі усю міць військової та дипломатичної реакції Заходу. І військове вторгнення США на цьому не зупинилось. Кілька тижнів тому Барак Обама оголосив про таємну операцію у Пакистані:
«Сьогодні я повідомляю американському народу та усьому світові, що США провели успішну операцію і вбили Осаму бін Ладена».
Хоча помірковані мусульмани зраділи цій звістці так само як і американці, проведення місії на території Пакистану без відома останнього нагадало мусульманському світу про попередні вторгнення США. Критики кажуть, що такі дії американської адміністрації суперечать обіцянками Барака Обами будувати кращі відносини з мусульманським світом.
Професор американського університету у Каїрі – Саїд Садек каже, що Барак Обама може виправити імідж США, якщо вдасться до конкретних кроків:
«Перше – це допомога, і не лише фінансова. Це побудова інституцій влади, технічна підтримка та освітні програми. Треба підготувати країни до переходу до демократії та підтримати їх на цьому шляху».
Іншим ключовим питанням, на думку експерта, є ізраїльсько-палестинський конфлікт. І якщо Обамі вдасться його розв’язати, то США, можливо, знову відновлять свій імідж ключового гравця у демократичних процесах не лише на Близькому Сході, а й у світі загалом.
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1