Спеціальні потреби

Політика Гарріс і Трампа щодо України. Аналітики про майбутнє підтримки після виборів


Кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп і кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс під час теледебатів на ABC у Філадельфії, Пенсільванія, 10 вересня 2024 р. REUTERS/Brian Snyder
Кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп і кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс під час теледебатів на ABC у Філадельфії, Пенсільванія, 10 вересня 2024 р. REUTERS/Brian Snyder

В останні тижні перед виборами від кандидатів у президенти США не лунало практично жодних помітних заяв щодо України.

Віцепрезидентка, кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс та екс-президент, кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп на фінішній прямій у змаганні за голоси виборців зосередили увагу на внутрішніх проблемах американців.

Втім, у своїй промові із заключними аргументами Гарріс побіжно згадала Росію, вказуючи на те, що ймовірна перемога Трампа буде вигідною Кремлю.

"Такі автократи, як Путін і Кім Чен Ин вболівають за нього (Трампа - ред.) на цих виборах", - сказала вона 29-го жовтня на мітингу в парку Елліпс біля Білого дому у Вашингтоні.

Кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс зі своїм чоловіком, другим джентльменом Дугом Емгоффом після виступу у Вашингтоні 29 жовтня 2024 р. (SAUL LOEB/AFP)
Кандидатка у президенти від Демократичної партії Камала Гарріс зі своїм чоловіком, другим джентльменом Дугом Емгоффом після виступу у Вашингтоні 29 жовтня 2024 р. (SAUL LOEB/AFP)

Натомість Трамп у промові 27-го жовтня у Нью-Йорку в Медісон Сквер Гарден, звинувачуючи чинну адміністрацію у проблемах на кордоні та в інфляції, сказав, що вона також "запустила неспокій і війну у світі".

"Подивіться, усе або вибухає, або от-от вибухне. Більше немає жодної поваги до нашої країни, жодної поваги до нашого лідерства. Жодна людина не спричинила так багато смерті та руйнувань вдома і закордоном", – закинув Трамп у бік Камали Гарріс як віцепрезидентки.

Експрезидент США та кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп і його дружина, колишня перша леді США Меланія Трамп на передвиборчому мітингу в Медісон Сквер Гарден у Нью-Йорку, 27 жовтня 2024 року. (Фото ANGELA WEISS / AFP)
Експрезидент США та кандидат у президенти від Республіканської партії Дональд Трамп і його дружина, колишня перша леді США Меланія Трамп на передвиборчому мітингу в Медісон Сквер Гарден у Нью-Йорку, 27 жовтня 2024 року. (Фото ANGELA WEISS / AFP)

Попри певне інформаційне затишшя в питаннях зовнішньої політики, Трамп і Гарріс неодноразово і гучно висловлювалися щодо України під час своєї передвиборчої кампанії, особливо активно – у вересні, коли питання війни лунало під час теледебатів між кандидатами, а також на тлі приїзду до США президента України Володимира Зеленського.

Під час передвиборчих дебатів 10 вересня Трамп і Гарріс посперечалися, як має завершитись війна в Україні. Тоді Трамп двічі ухилився від відповіді на питання, чи бажає він перемоги України у війні, сказавши: "Я хочу, щоб війна припинилася. Я хочу врятувати життя, які марно втрачають".

Гарріс закинула опоненту бажання здати Україну за лестощі диктаторів, які готові його "з’їсти на обід":

"Ви обожнюєте авторитарних правителів замість того, щоб дбати про демократію, і це саме те, що тут поставлено на карту".

Своєю чергою, під час дебатів 1 жовтня між кандидатом у віцепрезиденти від демократів Тімом Волзом і від республіканців Джей Ді Венсом теми України не торкалися взагалі.

Хоча опитані Голосом Америки аналітики вважають, що політика Трампа щодо України в разі перемоги на виборах буде несподіванкою, навідміну від більш послідовної і спадкоємної політики Гарріс, частина експертів наголошує, що сюрпризів можна чекати від обох кандидатів.

Дозвіл бити по Росії чи повна зупинка допомоги – експерти різняться в очікуваннях від Трампа

Після зустрічі із Дональдом Трампом у вересні 2024 року Володимир Зеленський висловив переконання, що колишній президент США і кандидат у президенти від Республіканської партії буде підтримувати Україну:

"Від Дональда Трампа я отримав дуже пряму інформацію про те, що він буде на нашому боці", – заявив тоді Зеленський в інтерв'ю Fox News.

Попри це, експерти та оглядачі помітили розбіжності між підходом Зеленського і Трампа щодо завершення війни.

Зокрема, Трамп укотре розповів про "дуже хороші стосунки" з президентом Росії, так само, як із Зеленським.

"У нас дуже хороші стосунки, і у мене також дуже хороші стосунки, як ви знаєте, з президентом Путіним. І я думаю, якщо ми виграємо, я думаю, що ми вирішимо це дуже швидко",– сказав тоді Трамп.

Кандидат у президенти США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський у Нью-Йорку, 27 вересня 2024 р. REUTERS/Shannon Stapleton
Кандидат у президенти США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський у Нью-Йорку, 27 вересня 2024 р. REUTERS/Shannon Stapleton

Раніше Трамп неодноразово заявляв, що зможе зупинити війну в Україні "за один день". Після розмови з Зеленським, як звернули увагу оглядачі, кандидат у президенти додав, що угода про завершення війни має бути не лише швидкою, але й "справедливою".

"У мене є свої ідеї, і у президента точно є свої ідеї. Це має бути справедливо", – заявив Трамп в ефірі Fox News.

Однак, що саме означає справедливий мир Трамп не пояснив.

"Я не знаю, що має на увазі колишній президент Трамп. Він не говорив про це чітко. Він сказав, що може вирішити це за 24 години. Втім люди довкола нього, деякі з його імовірних радників, робили пропозиції щодо того, як вони натиснуть на росіян, аби ті вгамувалися. Це саме те, що потрібно - тиск на росіян, не тиск на українців. І це цілком можливо, якщо входити зі слів екс-президента Трампа", – прокоментував Українській службі Голосу Америки колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

Водночас ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки наголосив, що бачення Трампа щодо "справедливої" угоди вже окреслив його напарник, кандидат у віцепрезиденти США від республіканської партії Джей Ді Венс, і що така версія є неприйнятною для України.

Так, 27 жовтня у програмі Meet the Press на каналі NBC, відповідаючи на питання, чи Росія є ворогом США, Венс сказав, що Путін є "супротивником" і "конкурентом".

Також у жовтні в ефірі телеканалу News Nation, відповідаючи на запитання, чи повинна Україна відмовитися від своїх територій заради завершення війни, Венс сказав, що вважає, що "Україні доведеться ухвалити це рішення самій... Але вони вже дуже виснажені".

Раніше, у вересні, у програмі The Shawn Ryan Show Венс озвучував думки щодо "мирного врегулювання" війни:

"Можливо, це виглядатиме так, що теперішня лінія демаркації між Росією та Україною стане чимось на кшталт демілітаризованої зони". На думку Венса, Київ мав би прийняти нейтралітет і відмовитись від вступу до НАТО.

"Кандидат у віцепрезиденти, сенатор Джей Ді Венс, висловився відверто. На його думку, припинення вогню має бути на теперішніх позиціях. І Україна має бути нейтральною. І це дуже погана угода для України", – наголосив ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід.

Кандидат у віцепрезиденти від Республіканської партії, сенатор Джей Дi Венс, під час передвиборчого мітингу у вівторок, 29 жовтня 2024 року, у Саґіно, штат Мічиган (AP Photo/Paul Sancya)
Кандидат у віцепрезиденти від Республіканської партії, сенатор Джей Дi Венс, під час передвиборчого мітингу у вівторок, 29 жовтня 2024 року, у Саґіно, штат Мічиган (AP Photo/Paul Sancya)

Фрід також додав, що в разі, якби Україна погодилася на будь-яке припинення вогню, Київ дуже твердо наполягав би на гарантіях безпеки і, ймовірно, на членстві в НАТО.

"Я вважаю, що це було б мудро, і Європа та США мають зрозуміти, що

Залишати Україну в сірій зоні стратегічної невизначеності, є нічим іншим, як зеленим світлом для Путіна

незалежно від того, як закінчиться ця війна, залишати Україну в сірій зоні стратегічної невизначеності є нічим іншим, як зеленим світлом для Путіна для продовження його агресії", – сказав Фрід.

Коментуючи позицію щодо НАТО наприкінці жовтня у програмі Meet the Press на каналі NBC, Джей Ді Венс фактично повторив слова Трампа про те, що США повинні "платити свою справедливу частку, а не справедливу частку всіх інших" країн у НАТО.

"Дональд Трамп хоче, щоб НАТО було сильним. Він хоче, щоб ми залишилися в НАТО, але він також хоче, щоб країни НАТО справді несли свою частку оборонного тягаря", - сказав Венс.

Про невизначену ситуацію для НАТО за ймовірного президентства Трампа Голосу Америки заявив професор політології Массачусетського технологічного інституту Чарльз Стюарт:

"Він (Трамп - ред.) дуже скептично ставиться до наших альянсів по всій країні, по всьому світу, і я легко можу уявити його відмову від допомоги Україні, і я бачу, що він продовжить атаки на НАТО та інші альянси, що ми спостерігали під час його першого терміну... З Трампом, я думаю, ми побачимо те, що бачили в час його першої адміністрації, але ще в агресивнішому тоні, оскільки це пов’язано з друзями та ворогами".

Вашингтонський аналітик Андерс Аслунд у коментарі Голосу Америки сказав, що "НАТО стане наступною жертвою Трампа".

"І я не думаю, що Трамп розуміє чи цінує Європейський Союз", - додав він.

Щодо фінансової підтримки України, в червні на передвиборчому заході в Детройті Трамп розкритикував масштаби допомоги Вашингтона, сказавши, що "розв'яже питання" з цим у разі свого обрання ще до того, як зайде до Білого дому.

17 жовтня в інтерв’ю для PBD Podcast Дональд Трамп вкотре озвучив наративи про "готівку для Зеленського". Якщо влітку кандидат говорив про те, що президент України щоразу після візиту до США "відвозить 60 мільярдів доларів", то у жовтні Трамп почав називати ще більшу цифру.

"Я вважаю, що Зеленський – один із найкращих торговців, яких я коли-небудь бачив. Щоразу, коли він приїжджає, ми даємо йому $100 мільярдів", – сказав Трамп для PBD Podcast.

На думку Аслунда, Києву не варто буде сподіватися на фінансову допомогу в разі перемоги Трампа:

"Якщо переможе Трамп, то грошей для України не буде взагалі".

Водночас колишній посол США в Україні Джон Гербст каже, що спрогнозувати політику кандидата у президенти від республіканців "значно складніше", адже в його штабі є два табори.

Як писав Голос Америки, Республіканська партія розділилася в оцінках війни Росії проти України.

"Є люди, такі як кандидат у віцепрезиденти, що здебільшого припинили б допомогу Україні чи наполягали б на мирі, який би задовольнив Путіна і призвів би до подальшої агресії проти України та Заходу. Є й інші, які дуже твердо переконані, що перемога Росії в Україні – це поразка для нас, такі як Помпео і О'Браєн, сенатор Том Коттон", – каже Гербст.

Експосол вважає, що якщо відповідальними за зовнішню політику при Трампі будуть такі люди, як колишній директор ЦРУ та ексдержсекретар в адміністрації Трампа Майк Помпео, який називав "дурними" обмеження щодо використання західної зброї Україною, Київ отримає стільки ж американської допомоги Україні, скільки від адміністрації Байдена, але на кращих умовах.

"Ми б надали Україні більш сучасну зброю, дозволили б використовувати її будь-де, включно з Росією. І це, на мою думку, було б найкращим результатом з погляду нашої зовнішньої політики та національних інтересів", – додав Гербст.

Від того, вплив якої частини табору Трампа переважить, буде і залежати його пропозиція угоди про мир, вважає Гербст:

"Питання в тому, чи буде він слідувати порадам миролюбців у своєму таборі та наполягатиме на компромісах для України, відмові від багатьох територій, не даючи їм реальних гарантій безпеки. Чи він зрозуміє, що Путін намагається використати його як маріонетку, як слабку людину для досягнення своїх цілей в Україні, і тоді Трамп скаже: "Я не буду слабкою людиною".

Схожої думки і військовий експерт, президент фонду Саратога Ґлен Говард:

"Коли президент Трамп сказав, що він втрутиться і спробує покласти край війні, це дуже позитивно, і ви повинні мати на увазі, що він пишається своїм іміджем і не хоче здаватися слабким перед президентом Путіним".

Говард також наголошує не важливій ролі прихильників України в команді Трампа.

Не зосереджуйтеся лише на Джей Ді Венсі

"Не зосереджуйтеся лише на Джей Ді Венсі, а подивіться на таких людей, як Роберт О’Браєн, який дуже добре ставиться до України...", – каже Говард.

Ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід прогнозує гостру боротьбу цих різних таборів у разі перемоги Трампа:

"Якщо переможе Трамп, відбудуться бурхливі дебати між тими людьми в його оточенні, які підтримували і продовжують підтримувати Україну, і тими, хто вірить, що зрештою навіть погана угода, яка припиняє війну, є в інтересах Америки. Тих, хто по суті відмовиться від України. Буде боротьба, і я не знаю, хто здобуде перемогу".

Водночас колишній посол США в Україні Вільям Тейлор вважає, що відвернутися від підтримки України ні Трампу, ні будь-кому іншому не дозволять американські виборці:

"Американська політика керується інтересами США, а політики реагують на позицію американців. Ми знаємо, що підтримка американцями України, згідно з більшістю опитувань, становить 60%. Тож я очікую, що хто б не переміг на виборах – буде продовжувати підтримувати Україну".

Рішучіші дії щодо України, або повторення політики Байдена – аналітики про зовнішній курс Гарріс

Наприкінці вересня віцепрезидентка США Камала Гарріс під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі підтвердила "непохитну підтримку" України:

"Я пишаюся тим, що стою пліч-о-пліч з Україною. Я продовжуватиму підтримувати Україну і працюватиму над тим, щоб Україна перемогла у цій війні".

Камала Гарріс із Володимиром Зеленським під час зустрічі у Вашингтоні, 26 вересня 2024 р. Офіс президента України/REUTERS/
Камала Гарріс із Володимиром Зеленським під час зустрічі у Вашингтоні, 26 вересня 2024 р. Офіс президента України/REUTERS/

Вона також заявила, що "дехто хоче змусити Україну відмовитися від значної частини її суверенної території", наголосивши, що пропозиції щодо відмови від значної частини суверенної території України є "пропозиціями капітуляції, а не миру".

Будь-яка пропозиція того, щоб Україна поступилася територією, є "небезпечною та неприйнятною", зазначила Гарріс.

Хоча вона не висловлювала свою позицію щодо зняття обмежень із використання зброї, ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід вважає, що Київ може очікувати від Гарріс рішучіших дій.

"Якщо переможе Гарріс, ви (українці - ред.), безсумнівно, отримаєте продовження підтримки. І залежно від людей, яких вона приведе у свою

Ймовірно, вона буде готовою підтримати Україну без такої кількості застережень та обмежень

адміністрацію, ви навіть зможете отримати дещо сильнішу підтримку... Я не можу сказати цього напевно, але, ймовірно, вона буде готовою підтримати Україну без такої кількості застережень та обмежень на використання Україною зброї",– каже Фрід.

Про ймовірнішсть швидшої і рішучішої позиції Гарріс щодо України каже і Вільям Тейлор. Колишній посол США в Україні зазначив, що хоча, на його думку, адміністрація президента США Джо Байдена надала сильну підтримку Україні та об’єднала велику коаліцію для протистояння російському вторгненню, втім, затягувала з ухваленням важливих кроків.

"Наприклад, їм потрібен час, щоб вирішити, чи дозволяти українцям застосувати американську зброю вглиб Росії. Цей час дорого коштує українцям. Тож, можливо, адміністрації Гарріс знадобиться менше часу, і вона була би більш рішучою, сміливішою", – сказав Тейлор.

Американський економіст і політолог Андерс Аслунд також вважає, що в Гарріс є "чудова можливість зробити чіткішою і посилити нинішню політику США":

"Дуже багато невирішених моментів. Один із яких, звичайно, ця дивна ідея США, що Україна не повинна атакувати російські бази американським озброєнням. Я думаю, що це зникне через північних корейців на полі бою. Інший момент – США повинні змінити свою позицію і запросити Україну до НАТО. І третя річ – це більша фінансова та військова підтримка, щоб Україна могла справді відрегулювати баланс".

Президент України Володимир Зеленський дарує український прапор тодішній спікерці Палати представників США Ненсі Пелосі, а такожі віце-президентці США Камалі Гарріс під час виступу в Конгресі США, 21 грудня. 2022 р. (Jim WATSON/AFP)
Президент України Володимир Зеленський дарує український прапор тодішній спікерці Палати представників США Ненсі Пелосі, а такожі віце-президентці США Камалі Гарріс під час виступу в Конгресі США, 21 грудня. 2022 р. (Jim WATSON/AFP)

Щодо фінансової допомоги Україні, каже Аслунд, у разі перемоги Гарріс "ми, ймовірно, побачимо новий додатковий пакет фінансової допомоги вартістю у близько 60 мільярдів доларів, як це було в минулому році".

На думку Деніела Фріда, в команді Гарріс у разі її ймовірної перемоги "також буде невелика боротьба".

"Але для України в ній буде більше гарних варіантів", – вважає Фрід.

Зокрема, напарник Гарріс – губернатор штату Міннесота Тім Волз, активно співпрацював із місцевою українською громадою свого штату, розповідали Голосу Америки в Українсько-американському адвокатському комітеті Міннесоти.

З початком повномасштабної війни Росії проти України, він приєднувався до акцій української громади, а також підписав закон, ініційований українською громадою та іншими організаціями про припинення державних інвестицій з Міннесоти в Росію або Білорусь.

Кандидат у віце-президенти США від Демократичної партії Тім Волз під час передвиборчого мітингу за кандидатку у президенти США від Демократичної партії Камалу Гарріс в Енн-Арборі у штаті Мічиган, 28 жовтня 2024 р. REUTERS/Evelyn Hockstein
Кандидат у віце-президенти США від Демократичної партії Тім Волз під час передвиборчого мітингу за кандидатку у президенти США від Демократичної партії Камалу Гарріс в Енн-Арборі у штаті Мічиган, 28 жовтня 2024 р. REUTERS/Evelyn Hockstein

Професор політології Массачусетського технологічного інституту Чарльз Стюарт вважає, що в разі перемоги Гарріс продовжить політику Байдена:

"За адміністрації Гарріс, на мою думку, вона матиме повну свободу дій, аби продовжувати те, що робила адміністрація Байдена, а саме зосереджуватися на зміцненні відносин із нашими союзниками, намагатися заохочувати європейські зусилля щодо об'єднання, особливо на противагу російським амбіціям... Тож, я вважаю, з Гарріс ми побачимо те ж, що й зараз".

Продовження політики Байдена за ймовірної перемоги Гарріс очікує і колишній посол США в Україні Джон Гербст. Проте, каже він, це продовження відбудеться "як у хорошому, так і не дуже хорошому сенсі".

"Потрібно віддати належне Байдену за надання суттєвої допомоги Україні, за відправлення великої кількості озброєння в Україну, за згуртування світу проти російської агресії, але ми також бачимо слабкість у наданні зброї та дозволі Україні використовувати її належним чином. На мою думку, Гарріс, найімовірніше, продовжить усі ці речі - як хороші, так і не дуже", - сказав Гербст.

За його словами, команда кандидатки у президенти від Демократичної партії "дуже схожа на команду Байдена".

"Тож я не маю жодних ознак того, що в разі її перемоги політика буде сильнішою... І завжди є ризик, що якщо ми не будемо проводити жорсткішу політику, то можемо втомитися від цього конфлікту і припинити надавати допомогу. Ось у чому справжня небезпека", - зауважує Гербст.

Не вважає, що Гарріс зможе проводити сильнішу зовнішню політику і президент фонду Саратога Ґлен Говард. На його думку, вона буде "дуже боязкою" щодо війни Росії проти України.

Дивіться також:

Фінальні звернення Гарріс і Трампа: аналіз. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:17 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Шинкаренко

    Кар'єру на українському телебаченні розпочала у 2008 р., до Української служби Голосу Америки долучилася у 2022 р. Найбільше люблю розповідати про сильні і добрі вчинки “звичайних” людей.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG