Генпрокуратура підозрює Юлію Тимошенко у причетності до вбивств. ГПУ має інформацію про те, що розстріл Щербаня у 1996 році замовив Лазаренко в інтересах Тимошенко. Якщо слідство це доведе, екс-прем'єрці загрожує довічне ув'язнення.
Таку заяву в прямому телеефірі каналу «Інтер» минулої п'ятниці зробив заступник генпрокурора Ренат Кузьмін. Серед сенсаційних даних досудового слідства, якими Кузьмін поділився з телеаудиторією, була також згадка про можливу причетність Тимошенко з Лазаренком до інших замовних вбивств 90-х, зокрема, вбивства політика і фінансиста Вадима Гетьмана та донецького бізнесмена Олександра Момота. Як заявив заступник генпрокурора, Тимошенко мала міцні зв'язки з бандою кілерів і не раз зверталася до них по допомогу.
П'ятничні одкровення Кузьміна (який уже не вперше в телеефірі «Великої політики» виносить вироки лідерам опозиції), разом із заявою Генпрокурора Віктора Пшонки, зробленою кількома днями раніше, ознаменували вихід «справи Тимошенко» на новий виток обвинувачень. Від зловживання владою – до замовлення вбивств. Від 7 років тюрми – до пожиттєвого ув'язнення.
«Абсурд». Так визначила нові звинувачення сама екс-прем'єрка в листі, переданому з Качанівської колонії у понеділок. Спроби Генпрокуратури прив'язати її до вбивства Щербаня вона назвала «дикими»; за словами Тимошенко, в такий же спосіб можна «повісити» на неї смерть Майкла Джексона.
«Але я ніколи не пробачу, що в цей ганебний сценарій втягнули сина людини, яка загинула... Взяти й витягти на публіку дитину, змусити спекулювати її на пам'яті загиблого батька... Я не знаю, де беруться такі потвори, в чиїх головах народжуються такі плани», – цитує екс-прем'єрку прес-служба партії «Батьківщина».
Заперечив свою причетність до вбивства Щербаня також Павло Лазаренко. В заяві, оприлюдненій у понеділок його адвокатом, екс-прем'єр-міністр стверджує: представники ГПУ «підготували та змусили підписати сина покійного Євгена Щербаня відверту брехню».
Як заявив Лазаренко, він ніколи не зустрічався з Євгеном Щербанем у присутності його дітей, а тому розмови, свідком якої начебто став син Євгена Щербаня Руслан, ніколи не було.
«Категорично стверджую, що я взагалі ніколи не мав жодних бізнесових стосунків з Щербанем, підкреслюю – жодних!» – пише колишній високопосадовець. Як він додає, «Руслан Щербань повинен знати, що я не маю жодного відношення до смерті його батька. Я хотів би закликати його та попросити бути гідною людиною, а не маріонеткою в руках тих осіб, які сьогодні, маніпулюючи його синівським статусом, так ганебно та невправно його використовують і згодом викинуть геть», – заявив екс-прем’єр. Як він підсумував, «Я не маю жодного відношення до зазначеного злочину».
Нові звинувачення, що прозвучали на адресу Тимошенко, обурили опозицію. Депутати від БЮТ зажадали негайної відставки керівництва Генпрокуратури та почали збір підписів з вимогою звільнення Генпрокурора Пшонки та його заступника Кузьміна. Про це заявив на парламентській погоджувальній раді в понеділок лідер фракції Андрій Кожем'якін. Як він зазначив, «Генпрокуратура перетворилася на департамент чорного піару з дискредитації опонентів влади», а її керівники «без суду і слідства виносять вироки представникам опозиції».
Бютівці анонсувала також створення у Верховній Раді нової тимчасової слідчої комісії. Комісія займеться розслідуванням вбивства донецького бізнесмена Євгена Щербаня, як також масових вбивств у Донецькій області в другій половині 90-х.
Чи здатні акції опозиції принести ефект? У те, що вдасться домогтися відставки Пшонки і Кузьміна, всерйоз не вірять, здається, й самі опозиціонери. А от створення парламентської комісії з розслідування вбивства Щербаня справді може рикошетом ударити по владі, – вважають аналітики. Кузьмін необережно розбудив сплячого собаку, – сказав в інтерв'ю Голосу Америки керівник Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов:
«Це болюча для влади тема. І якщо почнуть ворушити «хвацькі 90-ті» в Донецьку – багато скелетів випаде із шаф. Мова ж іде про те, що тоді точилася війна між кланами – Донецьким і Дніпропетровським. У даному випадку звинувачуються представники Дніпропетровського клану – Лазаренко, Тимошенко. Але ж це може привести до того, що почнуть копати на нинішніх донецьких. І тут у мене виникає питання – або це помилка влади, яка сама не розуміє, що відкрила «скриньку Пандори», або це така собі гра «нових донецьких», «сімейних донецьких» проти попередників, щоб нагадати їм про їхню сумнівну репутацію. Тому що сьогодні в того ж Рината Ахметова нормальна репутація в Україні і за кордоном; він про це дбає; він філантроп, меценат, людина прогресивних поглядів... Цілком можливо, що є розрахунок на те, аби поставити під контроль того ж Ахметова, нагадавши про його бурхливі молоді роки, коли народжувалася українська олігархія, і зменшити його вплив на українську політику».
Чи допоможуть нові звинувачення, висунуті проти Юлії Тимошенко, переконати Захід у справедливості її вироку? Карасьов вважає, що ні. За його словами, історія з сином Щербаня, який через 16 років після смерті батька раптово «прозрів» і готовий свідчити проти Тимошенко, виглядає непереконливо для західних політиків, вихованих у правовій культурі. До того ж, для Заходу справа не в особі Тимошенко, а в згортанні демократичної конкуренції в Україні, – каже політолог:
«Для Заходу проблема не в Тимошенко, а в інститутах. А українська влада вважає, навпаки, що вся справа в персоні, а не в інститутах. І чим більше ви будете цю персону очорнювати, тим швидше Захід «прозріє» і повірить. Тому всі ці нові звинувачення на адресу Тимошенко не змінять ставлення західних політиків до нинішньої української влади», – каже Карасьов.
За його словами, нові звинувачення, озвучені Пшонкою і Кузьміним, свідчать про одне: українська влада взагалі не збирається випускати Тимошенко.
«На що вони можуть піти, так це на таку оборудку: лікування в Німеччині в обмін на відсутність в українській політиці. Ось межа компромісу з Тимошенко і з Заходом, на який може піти українська влада», – сказав політолог.
Інше за темою
Розсилка
Голос Америки: головне за тиждень
Вибір читачів
1