Попри те, що приватні інвестори поки що утримуються від вкладання грошей в країну, яка фактично знаходиться в стані війни, урядова агенція з підтримки закордонних інвестицій ОПІК із Сполучених Штатів шукає серйозних проектів.
Сільске господарство, альтернативна енергетика, масштабне промислове виробництво. Це сфери, які насамперед цікавлять ОПІК. Американська урядова організація працює в Україні двадцять років. Нині, у складний для бізнесу час, вона готова прийти на допомогу.
Говорить директор з міжнародних проектів ОПІК Джон Дідюк:
«Зараз ми підтримуємо в Україні 12 проектів на 133 мільйони доларів. Але у нас є значно більші ресурси. Все залежить від попиту, але ми не маємо жодних обмежень на кількість проектів, які можемо підтримати в Україні».
ОПІК насамперед фінансує реальний бізнес – підтримує проекти, де створюються нові робочі місця, покращуються умови праці та інфрастуктура країни. Агенція надає довготермінові кредити під порівняно низькі відсотки.
Виконавчий директор великої аграрної компанії «Київ-Атлантик Юкрейн» Маркіян Сеник нарікає: знайти фінансування для великого проекту в Україні дуже складно:
«Нам потрібні гроші на розширення нашого напрямку вирощення худоби. Зараз для цього є надзвичайні можливості, можна придбати землю. Але потрібні кредитні ресурси. Місцеві банки беруть більше 20% річних у гривні. Та й не дуже охоче дають позички».
В умовах фактичної війни на сході країни закордонні інвестори також побоюються вкладати гроші в українські проекти, пояснює голова Американсько-української бізнес-ради Морґан Вільямс. Не хочуть ризикувати західні банки та інвестиційні фонди. ОПІК готовий працювати в країнах, де точаться конфлікти.
Президент Американсько-Української бізнес-ради Морґан Вільямс каже:
«Якщо якась компанія хоче вести бізнес в Україні, але з якоїсь причини не може отримати фінансування від приватних інвесторів, вона може звернутися до ОПІК. ОПІК забезпечує страхування від політичних ризиків і має значні фінансові ресурси. Тобто фінансує проекти, які не мають шансів отримати капітал з інших джерел».
Підрпиємці, які вже працюють в Україні готові ризикувати – мовляв, труднощі тимчасові.
Керуючий директор CDM інжинірінґ Деніел Еспліф, говорить:
«Я працював у Грузії з 2008 року, коли вторглися росіяни. Вже через рік після цього в Грузію прийшли величезні інвестиції: і через міжнародні фінансові інституції і через ОПІК. Інвестиції приходять коли бізнесмени бачать – країна рухається на Захід, бізнес клімат теплішає. Так само може бути в Україні – погляньте, які сталися зміни за минулий рік!»
Підприємець додає – західні інвестиції не тільки корисні для української економіки. Це ще й безпека. Чим більше в Україні працюватиме європейських і американських бізнесів, тим активніше ЄС і США захищатимуть її від агресії.