Спеціальні потреби

Байден дав "зелене світло" для навчань українських пілотів на F-16. Що це означає для України? Оновлено коментарем Пентагону


Пілот МіГ-29 Повітряних сил ЗСУ, 2 серпня 2023. AP Photo/Libkos
Пілот МіГ-29 Повітряних сил ЗСУ, 2 серпня 2023. AP Photo/Libkos

Білий дім дав дозвіл і підтримує зусилля європейських країн із навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління F-16, підтвердила заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх. Вона, однак, не надала подробиць просування тренувань.

"Як ви знаєте, Данія та Нідерланди очолюють зусилля з навчань. І президент (Байден) дав "зелене світло", щоб дозволити та підтримати підготовку (пілотів), але я не маю жодних додаткових оновлень щодо конкретних пілотів, які проходитимуть навчання", - сказала Сінгх під час брифінгу у Міноборони США у вівторок у відповідь на прохання журналістів прокоментувати повідомлення видання Politico.

Днями це видання із посиланням на власні джерела написало, що вісім українських пілотів, які володіють англійською, готові почати підготовку на F-16, щойно буде складено офіційний план тренувань і США його узгодять, але коли це станеться - невідомо.

Також джерела видання повідомили, що іще 20 пілотів ПС ЗСУ готові почати курси з англійської уже в серпні - ймовірно, саме це мав на увазі президент України Володимир Зеленський, говорячи про початок навчань українських льотчиків у серпні.

В коментарі Голосу Америки в Пентагоні роз'яснили, що в заяві Сінгх не йдеться про схвалення плану навчань, однак, додали у відомстві, Байден готовий схвалити такий план, коли європейські партнери будуть готові надати такий план.

Раніше представники міжнародної авіаційної коаліції вказували, що підготовка пілотів ЗСУ проходитиме у Данії та Румунії. Але пізніше Білий дім заявив, що навчання українців на F-16 почнеться, "щойно європейці будуть готові" і що США все ще чекають від європейських партнерів остаточної програми навчань українських пілотів.

Чимало опитаних Голосом Америки експертів сходяться на думці, що F-16 дадуть Україні відчутну перевагу для наступальних дій на фронті та у захисті українських міст.

Як розповів в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки Девід Дептула, генерал ВПС США у відставці, сучасна повітряна сила, як F-16, може надати Україні асиметричну перевагу у протистоянні Росії: "Я візьму як приклад операцію "Буря в пустелі" під час війни в Перській затоці. Ніколи раніше в історії не було міста, що було краще захищено, ніж Багдад на початкових етапах операції "Буря в пустелі", ані Ханой під час В'єтнаму, ані Москва під час "холодної війни". Але ми досягли переваги в повітрі над Багдадом протягом 24 годин... Те ж саме можна зробити і з російською об’єднаною системою протиповітряної оборони, якщо українцям нададуть відповідні інструменти та належне оперативне та стратегічне планування".

Гарі Шмітт, експерт з питань національної безпеки та оборони в Американському Інституті підприємництва, розповів, що навіть ракети великої дальності, якими потенційно можна було б обстрілювати Крим або територію Росії, не мали б такого значення, як західна авіація: "Захід, можливо, сумнівається в тому, чи надавати Україні зброю, яка може дістатися до Росії, але я насправді не думаю, що це головна проблема, порівняно з тим, коли йдеться про надання інших видів зброї, які потрібні українцям. Наприклад, F-16, от це може переломити хід війни в Україні".

При цьому американський генерал у відставці Філіп Брідлав висловив думку, що підготовка пілотів уповільнюється через страх провокувати Росію: "Багато країн готові, наші європейські союзники вже готові, вони поділились своїми планами й готові починати. Я думаю, що основне уповільнення цього процесу відбувається всередині моєї країни (у США - ред.), в нашій столиці. Є стриманість щодо швидких дій через побоювання, що пан Путін може спричинити певні важливі події. Як я вже казав багато разів, ситуація з F-16 - це якраз той випадок".

Але Роберт Гамільтон, директор Євразійської програми в Інституті досліджень закордонної політики, вважає, що тренування українських пілотів ще не почалися, тому що підготовка до цього процесу забирає більше часу: "Цей процес потребує часу, щоб навчити пілотів, щоб отримати технічне обслуговування запасних частин, не лише навчити пілотів, але й техніків, і людей, які обслуговують реактивні літаки".

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Чому американець пішов воювати за Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG