Пентагон – на стадії завершення плану закриття в'язниці для підозрюваних терористів на базі ВМС США Гуантанамо, що на Кубі.
Речник Міністерства оборони США Джеф Дейвіс у понеділок назвав план із закриття тюрми в Гуантанамо «дуже близьким» до того, щоб передати його на схвалення Конгресу.
Як повідомляє видання The Hill, Міністерство оборони США планує до кінця тижня презентувати цей план і оприлюднити його деталі громадськості.
У повідомленні видання йдеться, що минулого тижня Білий дім повідомив, що президент Обама незабаром остаточно затвердить план закриття американської в'язниці на Кубі.
Барак Обама обіцяє ліквідувати спецв'язницю на карибському острові ще з початку його першої передвиборчої кампанії, утім цьому завжди перешкоджав Конгрес, який не дає дозволу на те, щоб в’язнів, яких уряд США підозрює в причетності до тероризму, переводили на американську землю.
Республіканці, які мають більшість в обох палатах Конгресу, критикували Білий дім за відсутність плану із закриття тюрми на Кубі. «Я вже шість з половиною років вимагаю від цієї адміністрації представити план, відповідно до якого можна було б діяти, щоб закрити Гуантанамо», - заявив напередодні один із найавторитетніших сенаторів Джон Маккейн.
Нинішній план, за словами речника Дейвіса, розробляла невелика група фахівців Пентагону. «Ця група відвідала місця у Південній Кароліні, у Левенворті у Канзасі, а також кілька варіантів у Колорадо», - повідомив журналістам капітан Джеф Дейвіс, речник Міноборони США.
Утім, за його словами, план «передбачає зміни до законодавства, які необхідні для його втілення».
У вівторок Сенат ухвалив законопроект про витрати в галузі національної оборони на 2016, що передбачає виділення понад 600 мільярдів доларів на військові потреби. Документ, серед іншого, передбачає заборону на переведення в’язнів Гуантанамо на територію США.
Нагадаємо, що одне з положень законопроекту стосується військової допомоги Україні. Документ дозволяє главі Пентагону Ештону Картеру в координації з держсекретарем США Джоном Керрі використовувати 300 мільйонів доларів на надання військової допомоги Україні. Важливим елементом законопроекту є положення, згідно з яким 50 мільйонів доларів з указаної суми можна використати на надання Україні летальих оборонних озброєнь.
Цей документ Палата представників ухвалила минулого тижня, 5 листопада. Тоді після голосування новий спікер Палати представників Пол Раян заявив: «Я вважаю, що ув'язнені Гуантанамо повинні залишатися в Гуантанамо».
Перший варіант законопроекту про оборонні витрати США президент Обама ветував у жовтні через, серед іншого, положення стосовно Гуантанамо. Невідомо, чи цим разом документ чекає подібна доля.
За словами речника Пентагону, якщо Конгрес підтримає їхній план, законодавчі зміни під цей документ можна буде ухвалити пізніше.
«Очевидно, потрібна допомога Конгресу, щоб це зробити. Існують законодавчі обмеження, які не дозволяють нам вжити певних заходів, щоб планувати переведення сюди в’язнів», зазначив Дейвіс.
«Ми дуже близько працюємо з Конгресом, розуміючи, що вони мають бути нашими партнерами у цьому. Але ціль президента лишається та ж сама: закрити цю тюрму і завершити цей період нашої історії».
Законодавці зі штатів, куди Пентагон планує переводити в’язнів Гуантанамо – сенатори Корі Ґарднер (Колорадо), Тім Скот (Південна Кароліна), Пет Робертс (Канзас) – вже розкритикували план Пентагону та Білого дому.
«З якого дива переводити бойовиків нашого ворога на свою землю, це не піддається розуму. Абсолютно не варто грати з національною безпекою, щоб виконати передвиборчу обіцянку», - сказав у понеділок сенатор Тім Скот.
Наразі у тюрмі Гуантанамо лишається 112 ув’язнених. Як повідомив Джош Ернест, речник Білого дому, 53 із них можуть перевести у тюрми інших країн. Адміністрація президента США проводить переговори про це з іноземними урядами.
Раніше 28 старших офіцерів у відставці підписали президенту Обамі листа, в якому вони підтримали намір закрити в'язницю в Гуантанамо і перевести деяких ув'язнених в тюрми на території США. Вони відзначили, що в американських в'язницях сидять сотні ув'язнених засуджених за тероризм, і ще жоден з них не втік. Серед ув'язнених спочатку було сім громадян Росії, шістьох з них повернули на батьківщину, сьомий відмовився від повернення, і досі перебуває у цій тюрмі.
Дивіться також: Вахтанг Кіпіані розповідає, як діаспора не вберегла свідчення про Голодомор.