Пентагон продовжує перевіряти достовірність документів, "які у деяких випадках ймовірно містять конфіденційні та суворо секретні матеріали". Про це на брифінгу повідомив помічник міністра оборони США Крис Мар.
"Схоже, що на цих фотографіях зображено документи, подібні за форматом на ті, що використовуються для щоденного надання нашим вищим керівникам оновленої інформації щодо операцій, пов’язаних з Україною та Росією, а також інших оновлених даних розвідки. Деякі з цих зображень, здається, були змінені", - сказав Мар.
Він додав: "Ми все ще з’ясовуємо, як це сталося, а також масштаби проблеми. Були зроблені кроки для більш детального вивчення того, як і кому поширюється така інформація. Ми також намагаємося оцінити, що іще там може бути. Звичайно, ми засуджуємо будь-яке несанкціоноване розголошення секретної інформації та сприймаємо це дуже серйозно".
Також слідчі працюють над тим, щоб визначити, яка особа чи група могла мати можливість і мотивацію оприлюднити звіти розвідки, сказав в коментарі Reuters один з урядовців. Як зазначає агенція, нещодавні ймовірні витоки документів Пентагону, які нібито розкривають деталі вразливості української армії та інформацію про союзників, включаючи Ізраїль, Південну Корею та Туреччину, можуть стати найбільш шкідливим оприлюдненням урядової інформації США з моменту публікації тисяч документів на WikiLeaks у 2013 році.
Автентичність документів офіційно або незалежно не підтверджена. Управління юстиції відкрило кримінальне провадження за фактом можливого розголошення таємної інформації.
Один американський посадовець на умовах анонімності сказав Reuters, що Пентагон використає цю нагоду, аби перевірити, наскільки розвідувальні дані передаються всередині уряду, і переконатися, що люди, яким вони не потрібні, більше не матимуть доступу до такої інформації.
За його словами, такі перевірки час від часу проводили в Пентагоні та розвідувальній спільноті, але ймовірні витоки спонукали ще раз переглянути деякі процедури. Джерело агенції додало, що Пентагон не знав про можливий витік інформації до минулого тижня.
У неділю Пентагон заявив, що міжвідомчі зусилля оцінюють вплив, який ймовірні сфотографовані документи можуть мати на національну безпеку США, а також на безпеку найближчих американських союзників.
Двоє офіційних осіб також сказали, що, хоча можливі витоки викликали велике занепокоєння, багато з них надали лише дані станом на лютий та березень, але, схоже, не розкривали нічого про майбутні операції. Частина найбільш конфіденційної інформації нібито стосується військового потенціалу та уразливих сторін України.
Деніел Гоффман, колишній старший офіцер ЦРУ під прикриттям, заявив, що, враховуючи минулу діяльність московських спецслужб, "дуже ймовірно", що російські оперативники розмістили документи, пов’язані з Україною, у межах російської операції з дезінформації.
Він сказав, що такі операції є "класичною" практикою російських шпигунських служб з витоку автентичних документів, куди вони додають неправдиву інформацію. За його словами, мета полягає в тому, щоб призвести до розколу між Україною та Сполученими Штатами.
Деякі експерти з національної безпеки та офіційні особи США кажуть, що підозрюють, що ймовірний витік міг бути спричинений американцем, враховуючи широкий спектр тем, охоплених можливими документами Пентагону, але вони не виключають проросійських гравців.
Майкл Малрой, колишній високопосадовець Пентагону, применшив тривалий вплив "витоку". "Звичайно, соромно, коли про ці дії стає публічно відомо, - сказав Малрой. - Це може спричинити короткострокові проблеми для відносин, але я вірю, що в довгостроковій перспективі спільні інтереси між країнами залишаться сильними".
У статті використано матеріали Reuters
Форум