Український уряд почав новий раунд перемовин, щоб реструктуризувати борг на 20 мільярдів доларів перед приватними міжнародними кредиторами, повідомляють Bloomberg та Reuters з посиланням на поінформовані джерела.
Україна перестала сплачувати за боргом після початку повномасштабного вторгнення Росії в 2022 році, але строк мораторію спливає 1 серпня.
Кредитори не пристали на початкову пропозицію уряду, яка передбачала зменшення боргових виплат на близько 60% боргу і перемовини щодо реструктуризації тоді залишились без результату.
Сьогодні, 18 липня, Верховна рада затвердила законопроєкт, який дозволяє урядові не виплачувати за боргами до жовтня. Такі повноваження є корисними, якщо домовленості з кредиторами не вдасться досягнути до 1 серпня, вказують в українському уряді.
Законопроєкт, йдеться в повідомленні українського фінансового відомства, є "необхідним технічним рішенням, яке надає уряду гнучкість перед досягненням принципової угоди про реструктуризацію з власниками державного та гарантованого державою зовнішнього комерційного боргу України".
Законопроєкт дозволить Україні призупинити виплату купона на 35 мільйонів доларів США, строк виплати якого настає 1 серпня, пояснили в Міністерстві фінансів України.
"Без реструктуризації Україна не зможе достатньо профінансувати нашу оборону і розпочати програму відновлення та реконструкції, яка є спільною метою для всіх наших партнерів як з державного, так і з приватного секторів", – заявив міністр фінансів України Сергій Марченко звертаючись до інвесторів.
"Сильні армії мають підтримуватись сильними економіками задля того, щоб вигравати війни", – додав він в заяві 17 липня.
Дослідниця американського Інституту Петерсона та Київської школи економіки Еліна Рибакова вважає, що інвестори з розумінням сприймуть ситуацію, якщо домовленості про реструктуризацію не буде досягнуто до 1 серпня.
"Як ви знаєте, платежі зупинено до серпня цього року. Я особисто вважаю, що уряд може продовжувати перемовини і після цієї дати. Ситуація особлива і не думаю, що приватний сектор має до цього негативно поставитись", – сказала Рибакова під час обговорення в Інституті Петерсона 25 червня.
А от Агате Демаре, дослідниця Європейської ради з міжнародних відносин переконана – відсутність домовленості про відтермінування виплат технічно означатиме дефолт, а це виявить "нестачу віри інвесторів у майбутнє України та перспективи відбудови".
Міжнародний валютний фонд очікує, що Україна домовиться з кредиторами. Про це під час пресконференції 29 червня заявив голова місії МВФ з України Гевін Грей.
Україна має почати виплати за міжнародними облігаціями обсягом 19,7 мільярда доларів, а також за ВВП-варантами (цінні папери, що є гарантіями уряду і передбачають виплати власнику цих інструментів залежно від певних показників національної економіки, – ред.) обсягом 2,6 мільярда доларів, повідомляє Reuters.
Уряд прагне реструктуризувати ВВП-варанти, які країна випустила в рамках реструктуризації боргу 2015 року, після незаконної анексії Криму Росією, пише видання.
В статті використано матеріали Reuters.