Спеціальні потреби

Замах на Путіна розкрили спецслужби України та Росії


Замах на Путіна розкрили спецслужби України та Росії
Замах на Путіна розкрили спецслужби України та Росії

Спецслужби України і Росії запобігли спробі замаху на лідера президентських виборчих перегонів прем'єр-міністра Росії Володимира Путіна. В понеділок 27 лютого в телеефірі державного «Первого канала» був показаний чотирихвилинний репортаж з Одеси, де, як передбачається, готувався теракт.

За інформацією журналістів «Першого каналу», вибухи і замах на главу уряду Росії були заплановані в Москві відразу після президентських виборів 4 березня.

«Кінцева мета була поїхати в Москву і спробувати зробити замах на прем'єра Путіна. Є такі міни військового зразка, які називаються протибортові міни. Так що не обов'язковим є навіть смертник», - говорить в сюжеті під час оперативних зйомок в слідчому ізоляторі Служби безпеки України в Одесі Адам Осман, який перебував раніше в міжнародному розшуку.

Адам Осман, повідомляє в своєму репортажі з України Антон Верницький, довгий час жив в Лондоні і був зв'язковим терористів в Одесі і інструктором. Він повинен був навчити кількох терористів і переправити їх до Москви. Всі терористи прилетіли до України з Об'єднаних Арабських Еміратів через Туреччину з чіткими інструкціями від представників Доку Умарова.

У сюжеті нічого не говориться про національність терористів. Також немає інформації про те, чи причетний до них чеченський кілер, 29-річний громадянин Росії Аслан Діка, який у вересні 2011-го року розстріляв в Одесі кількох українських міліціонерів, після чого був убитий українським спецназом.

У кадрах репортажу, де говорить Осман, на його обличчі видно численні синці та подряпини, оброблені зеленкою. Є кілька кадрів, які демонструють забинтовані зі слідами медпрепаратів руки Адама Осмаева. Як стверджується в телесюжеті, банда міжнародних терористів постраждала під час пожежі в непримітному одеському дворику 4 січня.

За припущенням репортерів, Адам Осман охоче співпрацює зі слідством, сподіваючись, що це допоможе йому уникнути екстрадиції в Росію.
Весь план підготовки терактів оперативники знайшли в ноутбуці Осмаева:

«Серед файлів вказані відео з проїздом кортежу, зокрема - Путіна. Щоб було зрозуміло, як сідає особа, яку охороняють, скільки машин супроводжує, з різних ракурсів, з різних вулиць. Тобто люди навчалися не на одному прикладі, а на кількох», - заявив в сюжеті анонімний оперативний співробітник ФСБ.

Керівник прес-центру Служба безпеки України Марина Остапенко підтвердила журналістам інформацію про те, що затримані готували замах на Володимира Путіна. Прес-секретар прем'єр-міністра також підтвердив цю інформацію, але відмовився від інших коментарів.

Новина про зірваний українськими спецслужбами замах на Володимира Путіна моментально розійшлася в російській блогосфері і соціальних мережах. Користувачі задаються питанням, чи правдива ця інформація, чи це - передвиборчий трюк команди кремлівських політтехнологів. У відповідь прес-служба «Першого каналу» розповсюдила повідомлення, в якому назвала людей, які вважають сюжет про зірваний замах піар-ходом Путіна, «психічно хворими».

«Це явна ознака психічного нездоров'я людей, що поширюють таку реакцію, пов'язаного, очевидно, з передвиборчою кампанією», - заявили в прес-службі державного телеканалу на запитання видання Gazeta.ru.

«Голос Америки» звернувся до політологів і експертів з проханням прокоментувати новини про зірваний резонансний злочині і про те, який електоральний ефект подібні повідомлення можуть мати на росіян.

Кампанія страху

Відомий російський політолог Гліб Павловський вважає, що новинам в передвиборний період не потрібно вірити, а тим більше таким гучним, як замах, що готувався на прем'єр-міністра.

«Передвиборним повідомленнями взагалі не варто вірити - їх треба ретельно перевіряти і ділити на десять. Тим більше таким оглушливим новинам, як зірваний замах на Володимира Путіна, - сказав Павловський «Голосу Америки». - Історія взагалі не ясна і, швидше за все, є досить старою української новиною. Спочатку повідомлялося про те, що в одному з будинків Одеси стався вибух побутового газу. Далі це перетворилося у вибух саморобної бомби. Потім метою терористів вважався Одеський театр музичної комедії, а після - якісь бізнесмени, пов'язані з одеським портом. І нарешті, раптом метою терористів з Одеси виявився Путін. Таке відчуття, що ці терористи мали якийсь стіл замовлень на виробництво терористичних актів, що малоймовірно».

Політологу «смішно чути про те, що терористи збиралися приїхати в Москву і зробити теракт».

«Потрібно мати хоча б невелике уявлення про те, як працює Федеральна служба охорони. Це взагалі дуже професійна структура і одна з небагатьох добре працюючих служб у всій системі російської безпеки, - заявив Павловський. - Припускати, що люди, які у себе на кухні варять вибухівку, можуть впоратися і перехитрити ФСБ, це значить - нічого не розуміти».

Павловський вважає, що подібні новини призначені для того, щоб їх переказували:

«Під час виборчої кампанії дуже важливо придумувати події, які прості люди будуть розповідати один одному в метро, тролейбусі, вдома за обідом. Ця історія з замахом на Путіна - саме така новина і вигідна для його виборчої кампанії. Але наскільки вона може посилити підтримку Путіна, мені важко сказати. Я в цьому сумніваюся».

Експерт зазначає, що до акції в Лужніках, куди вийшли прихильники прем'єр-міністра, Володимир Путін як кандидат на пост президента вів іншу виборчу кампанію.

«Він вів кампанію умиротворення, заспокоєння. А зараз він веде кампанію страху, яка почалася з мітингу в Лужніках. Міняти стиль виборчої кампанії дуже небезпечно. Це відомо тим, хто подібні кампанії організовує. Частина виборців може бути втрачена. Особливо можна втратити спокійних і конформістських виборців, які схильні голосувати за владу», - підсумував Гліб Павловський.

Росіяни, що сумніваються, проголосують за Путіна

На думку генерального директора Центру політичної інформації Олексія Мухіна, в повідомленні про те, що готувався замах на Володимира Путіна, немає нічого дивного:

«Подібні спроби робляться регулярно, але важливо те, що ця інформація стала публічною, - сказав він «Голосу Америки». - Українці, можливо, шукають нові підходи до Путіна як до майбутнього президента Росії, намагаючись зробити йому послугу для вирішення деяких інших питань, а зокрема щодо зниження цін на енергоносії».

Мухін вважає, що подібна інформація має серйозний електоральний ефект.

«Швидше за все, деякі групи росіян, які ще сумніваються, але в цілому готові голосувати за Путіна, в результаті оприлюднення подібної інформації зроблять свій вибір на його користь, - зазначив Мухін. - Не думаю, що замах на Путіна варто інсценувати, тому що подібного роду спроби робляться регулярно. Наскільки правдива ця інформація, я говорити не можу. Це питання до Федеральної служби охорони РФ і Служби безпеки України».

Невигідне інсценування

Колишній депутат Держдуми і член комітету з безпеки, генерал-лейтенант міліції Олександр Гуров не вірить, що затримані спецслужбами люди готували замах на Володимира Путіна і могли його здійснити, але й не заперечує можливості замаху на лідера президентської гонки.

«Важко вірити, що саме затримані спецслужбами люди готували замах на Володимира Путіна. Це не сучасний рух "Земля і воля" і не Віра Засулич, - сказав «Голосу Америки» Олександр Гуров. - Але спеціально зроблене сподвижниками Путіна інсценування замаху абсолютно політично невигідне для влади. Путіну це не треба, він і так пройде в першому турі. Ніяких додаткових, а тим більше сумнівних способів просування йому абсолютно не потрібно. Тим більше в наш час все таємне відразу стає явним, а тим більше в Україні».

Гуров, однак, не виключає того, що замах на Володимира Путіна дійсно планувався, з кількох причин:

«Одна з таких причин пов'язана з Північним Кавказом, - пояснив експерт, - тому що всі біди терористів пов'язані з Путіним - їх знищували з його руки. Це перший момент, пов'язаний з кровною помстою. Другий момент - чисто політичний. Якщо уявити, що на Путіна було б скоєно замах в той період, коли в Росії виникли протестні рухи, в країні на якийсь час почався б політичний колапс. По-третє, якби це вдалося, то міжнародні і російські терористичні угруповання заявили б про свою могутність, вселивши страх у мирне населення».

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG