Пропагандистська кампанія Росії, спрямована у тому числі на мешканців країн НАТО, досягає певних успіхів. Які саме інструменти, задіяні Росією, сприяють цьому, а також що можна протиставити її наративам і впливам, описали професор каліфорнійського університету Берклі Юрій Городніченко та Ілона Сологуб, наукова редакторка видання Vox Ukraine.
У спільній статті вони наголошують, що російська пропаганда спирається на два основні інструменти – так зване “магічне мислення” і “навчену безпорадність”.
Перше може полягати у схильності людей вірити, що неприємності можуть зникнути самі собою. Наприклад, про те, що хтось може одномоментно розв'язати проблеми, або що смерть диктатора все налагодить, або “російські еліти/народ скинуть Путіна” та інше.
З іншого боку, це стимулює навчену безпорадність із поглядами на кшталт “я все одно нічого не можу змінити”, “я всього лише маленька людина” чи “глобальні еліти контролюють усе”. Якщо достатня кількість людей повірить цим повідомленням, потенційний автократ зможе робити обурливі речі, використовуючи мінімальну силу, наголошують Городніченко і Сологуб.
Якщо раніше Леніну та Сталіну “потрібен був масовий терор, щоб примусити народи Радянського Союзу до покори”, то зараз, наголошують аналітики, використання лише соціальних медіа і так званої “фабрики тролів” дозволяють Кремлю відправляти тисячі росіян на війну та приводити до влади проросійських популістів в інших країнах.
В іншому дослідженні російської пропаганди для Інституту сухопутних сил США аналітик Майкл Келлог називає стратегію Росії з поширення дезінформації "брандспойтом брехні" і вказує, що більшість кампаній російської пропаганди спрямовані не на те, щоб посіяти паніку, хаос, сумніви та недовіру.
Для протистояння пропаганді і меті, яку вона переслідує, Городніченко та Сологуб радять союзникам України поставити зброю Україні коштом заморожених російських активів, наростити санкції проти російської економіки, запровадити програму “Нафта в обмін на продовольство”, заборонити політичним партіям і неурядовим організаціям отримувати російську гроші, а також заборонити російські ЗМІ.
Для пересічних людей такими порадами є, наприклад, пожертви українським організаціям, дзвінки своїм представникам у законодавчих органах влади з проханням підтримати Україну, передплата на незалежне медіа.