Для постійних слухачів польського суспільного мовника Polskie Radio дивними здались заголовки на сайті: "Незручна правда: ЄС обійдеться без Польщі" та "Україна залишиться поза ЄС".
Проросійські, євроскептичні наративи не відповідають звичайному висвітленню мовника. Але, на перший погляд, вебсайт має вигляд справжнього.
Уважному читачеві правду видає назва сайту – polskieradio.icu Справжнім доменом Polskie Radio є polskieradio.pl. Проросійські наративи розміщував російський вебсайт-клон, спеціально створений, щоб вводити в оману.
Згідно зі статтею, опублікованою на вебсайті австрійського Міжнародного інституту преси та підписаною ним і трьома особами, цей інцидент, зареєстрований у квітні, є частиною ширшої "наполегливої" кампанії з дезінформації, яка триває два роки. Спостерігачі кажуть, що російські агенти створюють фальшиві вебсайти новин, які імітують авторитетні джерела і розміщують фальшиві історії на цих фальшивих сайтах.
"Помітити, що це фейковий вебсайт справді складно, тому він працює, – сказала Каміль Магніссаліс, яка займається моніторингом порушень свободи преси для Європейської федерації журналістів (EFJ). – Якщо ви необізнані, вас легко ввести в оману".
Міністерство юстиції США заявило у вересні, що такі вебсайти є частиною "керованих російським урядом іноземних кампаній зловмисного впливу", неофіційно відомих як Doppelganger з німецької назви людини, яка майже повністю ідентична іншій.
У той час Міністерство юстиції оголосило про арешт 32 інтернет-доменів, які використовувалися в кампаніях Doppelganger.
Вебсайт можуть виглядати як європейські ЗМІ, але насправді вводять читачів в оману зловмисними історіями та пропагандою. Цей вміст часто поширюється в соціальних мережах через рекламу або акаунти ботів.
"Це часто пов'язано з політичними інтересами, тому що вони хочуть вплинути на людей, - каже Магніссаліс Голосу Америки. - Зрештою, ці історії інтегруються в медіаландшафт і мають вплив".
Консорціум швидкого реагування на свободу медіа (MFRR) описав російську кампанію дезінформації у своєму піврічному звіті про моніторинг ЗМІ за першу половину 2024 року. До консорціуму входять європейські спостерігачі за свободою преси, включаючи EFJ та IPI.
У 2023 році фейкові статті становили більшу частину контенту на фальшивих вебсайтах, йдеться у звіті. Цього року у більшості атак застосовувався штучний інтелект, підроблені зображення чи підроблені аудіозаписи відомих журналістів.
Згідно зі звітом, такий контент дестабілізує довіру до новин і створює "клімат хаосу" для європейських читачів новин.
Домени для цих фальшивих вебсайтів купували за криптовалюту, щоб приховати особу покупця. Відповідно до статті IPI, використовувані криптогаманці були пов’язані з Росією.
"Вони справді витончено маскують той факт, що намагаються когось дезінформувати, — сказав Карол Лучка, спеціаліст із моніторингу та адвокації IPI у Східній Європі. — Вони намагаються зробити так, щоб ніхто не зрозумів, що це робить Росія".
Російська операція спрямована на Україну, Польщу та Німеччину. Її застосували і проти Франції минулого літа перед виборами президента, підробивши вебсайт французької щоденної газети Le Monde.
Посольство Росії у Вашингтоні не відразу відповіло на запит Голосу Америки про коментар.
Хоча кампанія поширена по всій Європі, сайти-двійники вперше почали з’являтися в Україні, намагаючись маніпулювати громадською думкою щодо російсько-української війни, каже Лучка.
За словами Лучки, неправдиві історії на цих сайтах передусім проштовхували один із трьох наративів: про те, що Україна програє війну, що в України закінчуються ресурси, або що український уряд корумпований.
До 2022 року Росія публікувала дезінформацію переважно російською мовою. Сучасна кампанія-двійник, однак, адаптує свою мову до цільової країни. "Ця різниця змушує аудиторію вірити тому, що вона читає", — каже Лучка Голосу Америки.
"Російська тактика дезінформації стає все більш витонченою та витонченою, – сказав він. – Це означає, що вони також стають більш ефективними, на жаль".
Facebook відіграв вирішальну роль у популяризації цих вебсайтів і неправдивої інформації на них, сказав Лучка, додавши, що це основна платформа соціальних мереж, де українці отримують новини.
Близько 54% населення України користується Facebook, згідно з даними World Population Review.
Це створює виклик для великих технологічних компаній, таких як Meta, власника Facebook, каже Магніссаліс з EFJ. За її словами, ці платформи несуть відповідальність за моніторинг дезінформації, розміщеної на їхніх вебсайтах, включно з інформацією, що надходить від російських акторів.
"Вони просто створюють підроблені облікові записи та поширюють посилання на ці вебсайти, — сказала Магніссаліс. —Це не нове, але створює проблеми".