Румунія планує збивати безпілотники та літаки, які порушують її повітряний простір, згідно з новим проєктом закону, винесеним на публічне обговорення 29 жовтня.
Законопроєкт, запропонований Міністерством оборони країни, визначає конкретні умови, за яких румунські сили протиповітряної оборони збиватимуть як пілотовані, так і безпілотні літальні апарати.
Такі дії братимуть до уваги рівень загроз та ризиків для життя й майна людей, й здійснюватимуться “з метою запобігання та протидії ризикам і загрозам національній безпеці”.
“На рівні Європейського Союзу тривають зусилля щодо єдиного підходу до безпілотних літальних апаратів, а також щодо вживання заходів для протидії ризикам”, – йдеться у законопроєкті.
“Військові операції в Чорному морі, масове збільшення використання БПЛА, як військових, так і адаптованих для військового використання, продовжують створювати великі ризики на кордоні з Україною та поблизу прикордонної зони Румунії”, - зазначено у тексті.
Румунія має 650-кілометровий кордон з Україною, і її повітряний простір неодноразово перетинали російські ударні дрони, які атакують українські міста та інфраструктуру.
Один з останніх таких випадків стався 17 жовтня, коли Румунія підняла в небо чотири винищувачі після того, як невідомий об'єкт порушив її повітряний простір неподалік українського кордону в районі Чорного моря, повідомило румунське Міністерство оборони.
Два румунські винищувачі F-16 та два іспанські F-18 були направлені для спостереження за об'єктом, який, за сигналами радарів, перетнув повітряний простір Румунії поблизу прибережного міста Ефоріє-Норд і перемістився на 14 кілометрів вглиб країни.
Наступного дня після інциденту генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Альянс посилить протиповітряну і протиракетну оборону тисячами систем ППО та артилерії та сотнями сучасних бойових літаків на тлі війни Росії проти України.
На пресконференції 18 жовтня Рютте висловив солідарність з Румунією та похвалив румунські Збройні сили та сили НАТО в Європі за “ефективну реакцію” на інцидент з порушенням повітряного простору НАТО.
Заходи щодо пілотованих літальних апаратів, запропоновані у теперішньому румунському законопроєкті, є прогресивними, починаючи від встановлення місця та ідентифікації літака до спроб контакту, перехоплення та попереджувальних пострілів. Після цього літак-перехоплювач може вести вогонь на ураження, й наступним рівнем є вогневе ураження засобами ППО наземного базування.
Згідно із законопроєктом, пілотований літальний апарат, який перебуває у повітряному просторі Румунії без дозволу, може бути знищений лише в тому випадку, якщо він здійснив атаку або агресивно відповів на перехоплення.
Безпілотні літальні апарати, найчастіше дрони, “можуть бути знищені, нейтралізовані шляхом відключення функцій командування/контролю, або їх політ можна взяти під контроль” залежно від рівня загрози, цитує видання Romania-Insider.com.
Румунія також хоче дозволити військовим системам союзників, присутнім у країні, брати участь у будь-яких діях перехоплення незаконних літальних апаратів відповідно до договорів про колективну оборону в межах НАТО та ЄС.
Законопроєкт має бути схвалений румунським парламентом, перед тим як він набуде чинності.
На початку жовтня НАТО розпочала додаткові патрульні перельоти над повітряним простором Румунії, щоб “відстежувати військову діяльність Росії”.
Активізацію патрулювання схвалив командувач сил НАТО генерал США Крістофер Каволі.
“Перельоти AWACS НАТО над Румунією підтримують більшу присутність Альянсу в регіоні та моніторинг російської військової діяльності на його кордонах. Це також зміцнить здатність Румунії відповідати на збільшення діяльності в повітрі поблизу кордону”, - йшлося тоді у повідомленні НАТО.
У статті використано матеріали агентства Reuters.